Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 3 ust. ... - Interpretacja - PUS.I/423/64/06

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2006, sygn. PUS.I/423/64/06, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 3 ust. 1 i art. 20 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku K. S.A. z dnia 14.07.2006 r. (...) o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowości wyliczenia i odliczenia przez podatnika, podatku dochodowego zapłaconego przez spółki zależne w Kanadzie i Wielkiej Brytanii od podatku w Polsce, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

W dniu 17.07.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek K. S.A. o interpretację przepisów prawa podatkowego. (...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż spółka posiada 100 % udziałów w spółkach zagranicznych, które pełnią rolę agentów utrzymujących się z prowizji od obrotu. Spółki działają co najmniej od trzech lat. Podatnik ma wątpliwości co do odliczenia zapłaconego u źródła podatku od dywidend z zysku tych spółek. Spółka K. Inc." z siedzibą w Kanadzie wypłaca podatnikowi dywidendę bez potrącania podatku z tego tytułu i wyjaśnia, że w Kanadzie przy tego rodzaju płatnościach nie potrąca się podatku od dywidend. Jednocześnie spółka ta przedkłada sporządzone w systemie elektronicznym deklaracje na podatek dochodowy za lata 2003-2005 (których to lat dotyczy dywidenda) wraz z elektronicznym potwierdzeniem ich doręczenia oraz dowody zapłaty podatku wykazanego na tych deklaracjach, z których wynika, że spółka płaci podatek dochodowy:

  • "federalny" - w wysokości 22,12 %,
  • "stanowy" - w wysokości 14 %.

Spółka K. Ltd z siedzibą w L. również wypłaca podatnikowi dywidendę bez potrącania podatku (kwota dywidendy według uchwały i kwota przekazana na rachunek wynosi 20.000 GBP). Jednocześnie spółka przesyła podatnikowi dowód opłacenia podatku dochodowego od zysku, tzw. "TAX VOUCHER", z którego wynika, że podatek dochodowy spółki brytyjskiej w części dotyczącej dywidendy "TAX CREDIT" wynosi 2.222,22 GBP.

Reasumując spółka dodaje, iż nie ulega wątpliwości, że spółki zagraniczne zapłaciły w państwach swojej siedziby podatek dochodowy, do którego zastosowanie mają przepisy art. 20 ust. 2 w związku z ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto podatnik przyjmuje również, że spółki zagraniczne prawidłowo zinterpretowały przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z Kanadą i Zjednoczonym Królestwom Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w kwestii niewystępowania podatku od dywidend. Spółka pyta czy zaprezentowany sposób wyliczenia i odliczenia przez podatnika podatku dochodowego zapłaconego przez spółki zależne w Kanadzie i Wielkiej Brytanii od podatku w Polsce w granicach określonych w art. 20 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowy. Zdaniem podatnika dochody z dywidend uzyskiwanych przez polskie osoby prawne z tytułu udziału w zyskach zagranicznych osób prawnych podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według 19-procentowej stawki z art. 19 u.p.d.o.p. Ponadto spółka przytacza zapisy art. 20 ust. 1, 2 i ust. 3 które jej zdaniem znajdują w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie. Następnie podatnik zaprezentował sposób dokonania odliczenia podatku wynikający z art. 20 ust. 6 u.p.d.o.p. W piśmie z dnia 12.10.2006 r. spółka dodatkowo wyjaśniła, iż uchwały w sprawie wypłaty dywidend podjęte zostały 14.12.2005 r. Dywidendy te nie stanowią podziału zysku tych spółek za 2006 r., lecz mają być pokryte z "zysków z lat ubiegłych". Wpłaty dywidend na konto podatnika wpłynęły częściowo pod koniec roku 2005, a częściowo na początku roku 2006.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Z dniem 1.01.2005 r. (art.1 ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) wprowadzono regulację, zgodnie z którą, w przypadku gdy ww. podatnicy osiągają również dochody poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 zastosowanie znajdzie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota dokonanego odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Równocześnie, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy:

  1. spółka posiadająca osobowość prawną, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, oraz
  2. dochody (przychody), o których mowa w punkcie 1, uzyskiwane są z tytułu udziału w zyskach spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, z którym Rzeczpospolita Polska posiada obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, oraz
  3. spółka, o której mowa w punkcie 1, posiada w kapitale spółki, o której mowa w punkcie 2, bezpośrednio nie mniej niż 75 % udziałów (akcji)
    - odliczeniu podlega również kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę, o której mowa w punkcie 2, w państwie jej siedziby, w części odpowiadającej udziałowi spółki, o której mowa w punkcie 1, w wypłaconym zysku spółki, o której mowa w punkcie 2.

W przypadku zaś opisanym w art. 20 ust. 3 ustawy, tj. gdy:

  1. spółka posiadająca osobowość prawną, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, oraz
  2. dochody (przychody), o których mowa w punkcie 1, uzyskiwane są z tytułu udziału w zyskach spółki podlegającej w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, oraz
  3. spółka, o której mowa w punkcie 1 posiada bezpośrednio nie mniej niż 20 % (próg ten obowiązuje od dnia 1.01.2005 r. do dnia 31.12.2006 r., zgodnie z art. 8 powołanej wcześniej ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w punkcie 2
    - odliczeniu podlega również kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę, o której mowa w punkcie 2, w państwie jej siedziby, w części odpowiadającej udziałowi spółki, o której mowa w punkcie 1, w wypłaconym zysku spółki, o której mowa w punkcie 2.

Zgodnie jednak z ust. 6 art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych łączna kwota tych odliczeń nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu. Istotnym warunkiem umożliwiającym odliczenie, zawartym w ust. 9 art. 20 ww. ustawy jest również wymóg posiadania udziałów (akcji) spółki która wypłaca dywidendę, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe. Spółka ma zatem obowiązek dochód uzyskany z tytułu otrzymanych od zagranicznych spółek dywidend, doliczyć do swoich przychodów, z których dochód opodatkowany jest według zasad ogólnych, tj. odpowiednio w 2005 i 2006 r. - stawką 19 %. Następnie podatnik może odliczyć kwotę podatku zapłaconego w państwie siedziby spółek wypłacających dywidendę, tj. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii, w części odpowiadającej swemu udziałowi w wypłaconym zysku tej spółki, łączna kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu. Zgodnie z art. 20 ust. 14 ustawy obowiązującym od 2005 r. zasady opodatkowania oraz odliczeń kwot podatku, zapłaconych w obcym państwie, uregulowane w art. 20 ust. 1-13 u.p.d.o.p., stosuje się odpowiednio do podmiotów utworzonych zgodnie z prawodawstwem wewnętrznym poszczególnych krajów Unii Europejskiej, wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto nadmienia się, że zgodnie z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy art. 20 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Podkarpacki Urząd Skarbowy