P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD2/423/1/06/JB/1

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2006, sygn. 1471/DPD2/423/1/06/JB/1, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki (dalej Finansującego) są między innymi: leasing finansowy, wynajem maszyn i urządzeń oraz wynajem nieruchomości. Finansujący zawiera umowy leasingu, których opodatkowanie w zakresie podatku dochodowego regulują przepisy art.17a - 17b ustawy z dnia 15.02.1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku umów zwyczajowo nazwanych "leasingiem operacyjnym"(przedmiot leasingu jest amortyzowany przez Finansującego) spełnione są kryteria określone w art.17 b ust.1, oraz odpowiednio w przypadku umów zwyczajowo nazwanych "leasingiem finansowym" (tj. z amortyzacją przedmiotu leasingu po stronie Korzystającego) umowy te zgodne są z postanowieniami art.17 f ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Finansujący będący właścicielem przedmiotów oddanych do używania na podstawie ww. umów leasingu ponosi dodatkowe koszty ubezpieczeń związane z własnością przedmiotu leasingu, które przenosi na Korzystającego, wystawiając fakturę obejmującą koszt polisy ubezpieczeniowej. Wskutek użytkowania przedmiotów leasingu mają miejsce szkody komunikacyjne: częściowe (naprawialne) oraz całkowite (skutkujące wygaśnięciem umowy leasingu). Jako właściciel przedmiotu umowy, Finansujący otrzymuje od zakładu ubezpieczeń informację o przyznanej kwocie odszkodowania i odpowiednio:
1) dokonuje przelewu wierzytelności przysługującej od zakładu ubezpieczeń z tytułu likwidacji szkody na Korzystającego lub na zakład naprawczy ( na zakład naprawczy w sytuacji, gdy szkoda jest likwidowana przez Korzystającego bezgotówkowo), albo
2) Finansujący upoważnia zakład ubezpieczeń do przekazania kwoty odszkodowania dokonującemu naprawy Korzystającemu, który poniósł koszty tej naprawy, albo
3) otrzymuje na wydzielony rachunek bankowy przyznaną kwotę odszkodowania i niezwłocznie przekazuje to odszkodowanie właściwemu zakładowi dokonującemu naprawy albo Korzystającemu, jeżeli Korzystający dokonał naprawy we własnym zakresie lub gdy wierzytelność z umowy leasingu wygasła wskutek szkody całkowitej.
Wybrany sposób rozliczenia zależy od warsztatu i towarzystwa ubezpieczeniowego.
W umowach leasingu zawieranych przez Spółkę jako finansującego obowiązek ponoszenia kosztów ubezpieczenia jest przenoszony na Korzystających, poprzez dodatkową opłatę do umowy leasingu. Wskutek tego Finansujący uznaje, iż każdorazowo beneficjentem kwoty przyznanego odszkodowania jest Korzystający i zwraca Korzystającemu przyznane przez zakład ubezpieczeń odszkodowania, o ile są uregulowane wszystkie zobowiązania wynikające z umowy leasingu. Zdaniem Spółki sposób ujęcia odszkodowań wypłacanych na podstawie polisy ubezpieczeniowej jest uzależniony od stanu faktycznego, i tak w przypadku, jeżeli Finansujący dokonuje przelewu wierzytelności przysługującej od zakładu ubezpieczeń tytułem zaistniałej szkody komunikacyjnej - kwota odszkodowania nie jest wówczas przychodem Finansującego, Korzystający ponosi koszty naprawy i otrzymuje odszkodowanie, opodatkowując je.

W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że u Finansującego nie powstanie obowiązek zaliczenia odszkodowania za szkodę komunikacyjną do przychodów opodatkowanych, jeżeli Finansujący nie otrzymuje odszkodowania, gdyż dokonał przelewu wierzytelności przysługującej od zakładu ubezpieczeń z tytułu zaistniałej szkody komunikacyjnej na Korzystającego .

Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu zawiera art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychody wymienione w w/w artykule cechuje to, że są to przysporzenia majątkowe o trwałym charakterze, powodujące przyrost majątku podatnika, bądź też zmniejszenie jego zobowiązań.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w zawieranych przez Spółkę umowach leasingu - z uwagi na fakt, iż obowiązek ponoszenia kosztów ubezpieczenia przedmiotu umowy przenoszony jest na korzystającego - każdorazowo beneficjentem kwoty przyznanego odszkodowania jest korzystający, nie zaś finansujący.

W świetle powołanych powyżej przepisów, dla określenia skutków podatkowych dla Spółki - Finansującego, związanych z przyznaniem i wypłatą odszkodowania przez zakład ubezpieczeń, nie ma znaczenia, w jaki sposób odszkodowanie zostaje wypłacone korzystającemu (bezpośrednio przez zakład ubezpieczeń na mocy upoważnienia wydanego przez Finansującego, czy też za pośrednictwem Finansującego). Odszkodowanie przyznane i wypłacone przez zakład ubezpieczeń, nie stanowi po stronie Spółki - Finansującego jakiegokolwiek faktycznego przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powstaje po stronie Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, słuszne jest stanowisko przedstawione we wniosku, że u Finansującego nie powstanie obowiązek zaliczenia odszkodowania za szkodę komunikacyjną do przychodów opodatkowanych, jeżeli Finansujący nie otrzymuje odszkodowania, gdyż dokonał przelewu na korzystającego wierzytelności przysługującej od zakładu ubezpieczeń z tytułu zaistniałej szkody komunikacyjnej.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie