POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZDE/423-9-5/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2006, sygn. ZDE/423-9-5/06, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po analizie złożonego w dniu 05 stycznia 2006r wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko

jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 05 stycznia 2006r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm).

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w 2005r. korzystała z uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Natomiast w roku 2006, w terminie do 20 lutego 2006r. Spółka zamierza złożyć pisemną rezygnacje z uproszczonej formy opłacania zaliczek ponieważ w roku podatkowym 2004 poza przychodami z działalności bieżącej uzyskała znaczny przychód ze sprzedaży gruntu, który był transakcją jednorazową, a miał istotny wpływ na wynik i wysokość podatku.

W związku z powyższym Jednostka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy możliwy jest powrót do uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w roku 2007 i latach następnych w przypadku rezygnacji z uproszczonej formy opodatkowania w roku 2006.

Zdaniem Spółki art. 25 ust. 6, 6a, 7, 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dają Spółce możliwość powrotu do uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w roku 2007, jeżeli złoży pisemne zawiadomienie o wyborze tej formy w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku 2007, tj. do dnia 20 lutego 2007 roku.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Zasady stosowania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych wpłacanych w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy uregulowane zostały w art. 25 ust. 6 - 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Dyspozycja art. 25 ust. 6 ww. ustawy określa, iż podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Przepisy art. 25 ust. 7 ww. ustawy z kolei określa, iż podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a są obowiązani w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek i stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym.

Ponadto art. 25 ust. 7a cyt. ustawy stanowi, iż ww. zawiadomienie dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Nadmienić należy, iż przepisy, cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzają w art. 25 ust.6 i 8 ograniczenia w stosowaniu uproszczonej metody wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w stosunku do podatników, którzy:

- nie wykazali podatku należnego, w roku poprzedzającym rok podatkowy i w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata,

- po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym.

Reasumując, zasady stosowania uproszczonego systemu opłacania zaliczek na podatek dochodowy, uregulowane zostały w art. 25 ust. 6 - 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Konstrukcja zastosowana w tych przepisach opiera się o wielkość podatku należnego wykazanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata. Konsekwencją tego jest wyłączenie z uproszczonego systemu opłacania zaliczek podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność gospodarczą w roku podatkowym lub w roku go poprzedzającym. Poza tym, przy zachowaniu formalnego wymogu zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o przyjętym systemie wpłacania zaliczek (każdorazowego, po rezygnacji w roku poprzednim - nie tylko jednorazowego w ciągu całej działalności), przepisy ustawy nie formułują żadnych szczególnych warunków dla skorzystania z tego systemu wpłaty zaliczek na podatek. Ustawodawca nie przewidział sytuacji utraty przez podatnika prawa do - uzyskanej wcześniej możliwości rozliczania zaliczek na podatek w formie uproszczonej. Wyjątek stanowi sytuacja określona w ostatnim zdaniu art. 25 ust. 6 ustawy, z którego wynika, że podatnik nie ma prawa do korzystania z uproszczonej formy rozliczania zaliczek, jeżeli w dwóch kolejnych latach podatkowych poprzedzających rok podatkowy złożył zeznanie, w którym nie wykazał podatku należnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 25 ust. 9 - 10 określa także przypadki zmiany w trakcie roku podatkowego wysokości podstawy naliczania zaliczek na podatek.

W świetle stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę uznać zatem należy, iż Spółka ma możliwość, powrotu do uproszczonej formy wpłacania zaliczek w roku 2007 i w latach następnych w przypadku rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek w roku 2006 po zastosowaniu się do przepisów art. 25 ww. ustawy.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art.14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenia, zgodnie z art. 223 § 1 w związku z art. 239 i 236 § 2 pkt 1 wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia .

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy