Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani X.Y. działającej w imieniu ABC Sp. z o.o. z dnia 06.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.02.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
postanawia
uznać za prawidłowe stanowisko podatnika
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła ze Wspólnikiem umowę pożyczki w rachunku bieżącym. Umowę zawarto na okres pięciu lat. Zgodnie z postanowieniami umowy odsetki od pożyczki naliczane są każdego dnia i dwa razy w miesiącu kapitalizowane, zaś faktycznie płacone są przez Spółkę raz do roku. Na podstawie umowy zawartej między stronami odsetki podlegają kapitalizacji, zwiększając kwotę główną pożyczki o kwotę naliczonych odsetek - co skutkuje zwiększeniem podstawy naliczania odsetek w następnych okresach rozliczeniowych.
W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka zapytuje,
1.Czy zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) Spółka jest zobowiązana potrącić podatek u źródła w momencie kapitalizacji odsetek od pożyczki i tym samym sporządzić deklarację CIT-10 oraz wpłacić podatek na konto Urzędu Skarbowego?
2. Czy zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) Spółka jest zobowiązana potrącić podatek u źródła w momencie faktycznej zapłaty odsetek i tym samym sporządzić deklarację CIT-10 oraz wpłacić podatek na konto Urzędu Skarbowego?
Zdaniem Spółki, obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego CIT-10 od odsetek od pożyczki powstaje tylko w momencie dokonania faktycznej wypłaty odsetek a nie ich kapitalizacji. Kapitalizacji odsetek nie można utożsamić z ich faktyczną zapłatą. Uzasadniając swoje stanowisko Spółka powołuje się na praktykę organów podatkowych, w tym interpretacje dokonane przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 10.05.2004 r. nr US72/ROP1/423/425/04/PS oraz postanowieniem z dnia 30.03.2005 r. nr 1472/ROP1/423-52-41/05/AJ.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki zawarte we wniosku i wyjaśnia, co następuje.
Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20 %. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
pożyczkobiorca, zobowiązany do pobrania podatku w dniu dokonania wypłaty odsetek i odprowadzenia go na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Wynika to z treści art. 26 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nakładającego na osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, obowiązek pobrania w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.
Płatnikiem podatku dochodowego od przychodów z tytułu odsetek jest strona dłużna, czyli Wątpliwości Spółki budzi moment powstania obowiązku potrącenia podatku "u źródła": Spółka zapytuje, czy powstaje on z chwilą kapitalizacji odsetek (pytanie 1.) czy z chwilą faktycznej ich spłaty (pytanie 2.).
Zdaniem tutejszego organu podatkowego zastosowany przez ustawodawcę zwrot "wypłata odsetek" należy rozumieć w kontekście spełnienia świadczenia, czyli wykonania zobowiązania, polegającego na zapłacie gotówką określonej w umowie kwoty odsetek lub pozostawieniu ich do dyspozycji odbiorcy w sposób określony w umowie. Wypłatę odsetek należy zatem utożsamić z faktyczną ich zapłatą, a nie z kapitalizacją zwiększającą kwotę główną pożyczki. Wynika z tego, iż pożyczkobiorca - jako podmiot pełniący funkcję płatnika - zobowiązany jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w momencie faktycznej zapłaty odsetek.
W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym odsetki wypłacane są wierzycielowi raz do roku. Zatem prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż - jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu przychodów z odsetek - zobowiązana jest potrącić podatek "u źródła", sporządzić deklarację CIT-10 oraz wpłacić należny podatek na konto właściwego Urzędu Skarbowego w momencie faktycznej wypłaty odsetek (w terminie określonym w art. 26 ust. 3 ww. ustawy) - a nie w momencie ich kapitalizacji.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.