W dniu 10.03.2005 r. Spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowości zastosowania przepisów odnośn... - Interpretacja - PD-423/1/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PD-423/1/05, Urząd Skarbowy w Krasnymstawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 10.03.2005 r. Spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowości zastosowania przepisów odnośnie otrzymanych zaliczek, przedpłat, zadatków na poczet dostaw towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka rejestruje przez kasy fiskalne przedpłaty (zaliczki) na poczet dostaw towarów i usług, zwiększając wartość sprzedaży, która to sprzedaż nie jest jeszcze zrealizowana. W wielu przypadkach sprzedaż ta nie osiąga finału gdyż klienci rezygnują z zakupu a Spółka zobowiązana jest do zwrotu zaliczki. W związku z powyższym wartość miesięcznej sprzedaży do wyliczenia podatku dochodowego zarejestrowaną w raportach kasowych Spółka koryguje o wartość netto przedpłat przenosząc je na konto przychody przyszłych okresów. W dacie ostatecznego sfinalizowania sprzedaży, notą księgową zalicza przedpłaty na przychody netto za sprzedaży towarów, która stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Kwestię ww. opisaną regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z póź. zm.)

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 1 tej ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Zaliczki i przedpłaty mogą być podatnikowi zwrócone przed upływem terminu wykonania dostawy towarów i usług, na poczet których zostały wpłacone. Kwoty tych zaliczek i należności będą stanowiły przychód dopiero w momencie wykonania dostawy.
W związku z powyższym pobrane przez Spółkę z o.o. przedpłaty i zaliczki na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie, dopiero po realizacji łączącej strony umowy stanowią przychód podlegający opodatkowaniu.
Zatem w w/w kwestii stanowisko Spółki jest prawidłowe.
Równocześnie informuje się, że zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 76, poz. 694 z 2002 r. z późn.zm.).

Urząd Skarbowy w Krasnymstawie