Spółka otrzymała fakturę VAT za czynsz za najem lokalu i wywóz śmieci. Podmiotem wystawiającym jest Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów nie będą... - Interpretacja - RO/443/83/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. RO/443/83/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka otrzymała fakturę VAT za czynsz za najem lokalu i wywóz śmieci. Podmiotem wystawiającym jest Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów nie będące zarejestrowanym podatnikiem VAT, ponieważ zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczy ono usługi zwolnione z podatku VAT.

Zrzeszenie jako jednostka uprawniona do prowadzenia zarządu nieruchomościami w ramach swoich zasobów zarządza między innymi nieruchomościami na podstawie umów z kuratorami spadku bądź kuratorami dla osób nieznanych z miejsca pobytu. Kurator ustanowiony dla osoby nieobecnej, z uwagi na fakt, iż nie jest właścicielem nieruchomości, nie może jednak się zarejestrować we własnym imieniu jako podmiot rozliczający podatki z tej nieruchomości, ciążące na nieobecnym podatniku. Kurator jest jednak obciążony obowiązkiem obliczenia i uiszczenia podatku za osobę nieobecną. Na mocy umowy z kuratorem, z tytułu przekroczenia progu dochodu właścicieli nieznanych z miejsca pobytu, Zrzeszenie odprowadza za nich do właściwego urzędu skarbowego podatek dochodowy oraz w przypadku przekroczenia wysokości progu dla podatku VAT dla w/w osób odprowadzany jest także podatek należny. W związku z brakiem danych właścicieli nie jest możliwe techniczne dopełnienie formalności zgłoszenia do podatku VAT tych osób.

Spółka pyta czy ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w imieniu właścicieli nieznanych z miejsca pobytu, w sytuacji, gdy podatek ten jest przez Zrzeszenie uiszczany do właściwego urzędu skarbowego, mając na uwadze fakt że samo Zrzeszenie oraz właściciel nieruchomości podatnikiem VAT nie jest?

Obecnie podatek ten Spółka traktuje jako koszt uzyskania przychodu nie odliczając go od podatku należnego na postawie § 14 ust. 2 lit. a rozporządzenia MF z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach odpowiada na powyższe:

Podatnikami, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) do wystawiania faktur VAT uprawnieni są podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wystawca faktury (Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów) nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, w związku z tym nie jest podmiotem uprawnionym do wystawiania faktur VAT.

Z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących.

Mając na uwadze powyższe Spółka postępuje prawidłowo traktując podatek jako koszt uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) i nie odliczając go od podatku należnego.

Kwestie związane z obowiązkiem obliczania i uiszczania podatku zarówno przez kuratora, jak i przez zarządcę nieruchomości w imieniu osoby nieobecnej są przedmiotem odrębnych uregulowań i umów pomiędzy stronami. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nie jest właściwy do oceny prawidłowości rozwiązań prawnych w tym zakresie.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy