Spółka kapitałowa przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że poniosła wydatek na kurs, w którym uczestniczył Prezes Spółki. Celem kursu było pr... - Interpretacja - USP-II-415/13/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. USP-II-415/13/2005, Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka kapitałowa przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że poniosła wydatek na kurs, w którym uczestniczył Prezes Spółki. Celem kursu było przygotowanie uczestników kursu do zdania egzaminu i uzyskania tytułu licencjonowanego zarządcy nieruchomości.

Przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja ciepła. W przedmiotach działalności spółki wpisanych do KRS widnieje również wpis: "zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi, zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi". Jednak Spółka nie prowadzi działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami i nie uzyskuje z tego tytułu żadnych przychodów. Udziały w Spółce posiada wyłącznie Gmina Y.

Prezes Spółki będący równocześnie członkiem zarządu ma zawartą umowę o pracę z Zarządem Miejskim (udziałowcem), reprezentowanym jednoosobowo przez Burmistrza Miasta.

Podatnik przedstawia w tej sprawie następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu, są koszty poniesione przez Zakład w celu osiągnięcia przychodu.

Spółka nie prowadzi działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami na podstawie zawartych umów o powierzenie zarządu. Zdaniem Spółki uzyskanie tytułu kwalifikowanego zarządcy nie mieści się w zakresie działalności spółki, a poniesione przez spółkę wydatki w tym wypadku nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim podziela stanowisko Spółki i stosownie do postanowień art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) informuje, że:

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Z przepisu tego wynika, że jednym z warunków umożliwiających zaliczenie wydatków osoby prawnej do kosztów podatkowych jest ich związek z osiągniętymi lub potencjalnymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Jeżeli podatnik nie wykaże, że poniesione wydatki mogą mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków z punktu widzenia zabezpieczenia źródła przychodów, to wydatek nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów.

Kwalifikując poniesiony wydatek na szkolenie do kosztów uzyskania przychodów należy każdorazowo przeprowadzić analizę sytuacji i odpowiedzieć na pytanie, czy zdobytą wiedzę osoba kształcąca się będzie miała możliwość wykorzystać w trakcie wykonywania swoich obowiązków ( na swoim stanowisku pracy).

W opisanej sytuacji odpowiedź na tak postawione pytanie jest negatywna.

Z pewnością Prezes Spółki nie może w swojej pracy wykorzystać wiedzy zdobytej na kursie na tytułu licencjonowanego zarządcy nieruchomości. Spółka bowiem nie prowadzi działalności w tym zakresie, a faktyczny przedmiot działalności Spółki to produkcja i dystrybucja ciepła (pary wodnej i gorącej wody).

Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim