W dniu 15 lutego 2005r. Wspólnota Mieszkaniowa... zwróciła się o udzielenie pisemnej odpowiedzi na pytanie: - Interpretacja - 1409/PDG/423-7/05/DN

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. 1409/PDG/423-7/05/DN, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 15 lutego 2005r. Wspólnota Mieszkaniowa... zwróciła się o udzielenie pisemnej odpowiedzi na pytanie:

czy nieodpłatne świadczenie pracy na rzecz wspólnoty przez właściciela lokalu z tytułu zaległości czynszowych winno być wykazane w zeznaniu CIT - 8 w pozycji przychody.

W odpowiedzi na pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art.216 oraz art.14a, art.14b, art.14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr8 poz. 60) informuje:

Zarząd Wspólnoty mieszkaniowej wyraził zgodę na świadczenie pracy przez właściciela lokalu na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, z uwagi na zaległości finansowe z tytułu należnego czynszu.
Osoba ta nie otrzymuje wypłaty w gotówce a jedynie w zamian zostają jej umorzone określone kwoty pieniężne.

Wspólnota mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej i jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej podlega przepiom ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 z późn. zm).

Postanowienia art. 12 ust.1 nie określają wprost definicji przychodu, zawierają jedynie katalog zdarzeń gospodarczych i finansowych, które ustawodawca uznał, że są one przychodem.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz
art. 13 i 14, jest także wartość innych nieodpłatnych świadczeń.

Zatem wartość świadczonej pracy, która odpowiada wartości zaległości czynszowych, wspólnota mieszkaniowa obowiązana jest wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT- 8 w pozycji "przychody"

Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiązujący aktualnie stan prawny.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Legionowie