Temat interpretacji
W dniu 26.08.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten został przez Spółkę, na wezwanie organu podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 4.11.2005r.
W przedmiotowym wniosku Spółka podnosi, iż prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży farb, pigmentów i lakierów do drewna. Zakupuje maszyny i urządzenia (głównie dozowniki kolorantów, mieszalniki, wstrząsarki), które następnie są przekazywane klientom Wnioskującej na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia. Zgodnie z postanowieniami umowy przedmiot użyczenia pozostaje przez cały czas trwania umowy własnością użyczającego, czyli Spółki. Przyjmujący w użytkowanie jest zobowiązany zaopatrywać się u Spółki w towary wykorzystywane do pracy z tymi maszynami.
Cena towarów, w które zaopatruje się podmiot używający środki trwałe należące do Spółki, nie została skalkulowana tak, aby zawierała wynagrodzenie z tytułu użytkowania tych środków trwałych. Jedynym uzgodnieniem przez strony zasad zaopatrywania się przez kontrahenta jest to, że użyczający (Wnioskująca) przekazuje do bezpłatnego używania przyjmującemu aparaturę z przeznaczeniem do pracy na koncentratach dostarczanych przez użyczającego. W praktyce więc, ceny towarów nie zostały podwyższone o wartość wynagrodzenia, a zwiększenie ilości sprzedaży wywiera jedyny wpływ na przychody ze sprzedaży.
Przedmiotowe środki trwałe stanowią własność Wnioskującej, są nabyte przez Nią we własnym zakresie, są kompletne i zdatne do użytku. Ich przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Jednostkowa wartość takiej maszyny przekracza 3.500,00 zł.
W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie Jej stanowiska w sprawie, iż odpisy amortyzacyjne od zakupionych przez Nią maszyn, oddanych kontrahentom do użytkowania na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia, nie są kosztem uzyskania przychodów.
Zdaniem Podatnika, stosowany w przedmiotowej sprawie rodzaj umowy (użyczenie), nie mieści się w żadnej kategorii umów o jakich mowa w art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka uważa, iż maszyny i urządzenia, jako nie spełniające definicji zawartej w powyższym przepisie, nie są środkami trwałymi w rozumieniu ustawy podatkowej. Tym samym odpisy z tytułu zużycia tych przedmiotów nie będą kosztem uzyskania przychodu, nawet przy założeniu, iż aktywa te zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, tj. zwiększenia przychodów Spółki ze sprzedaży, bowiem brak jest w ustawie zapisu, który wprowadzałby jakiekolwiek wyjątki.
Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:
Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).
Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.
W art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy podatkowej stanowi się natomiast, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 6 ustawy podatkowej, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Jednocześnie w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c) ustawy podatkowej, ustawodawca stwierdza, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości ? za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.
W regulacji art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca przewiduje, iż amortyzacji podatkowej podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Natomiast według art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Maszyny i urządzenia wymieniowe we wniosku Spółki stanowią własność Wnioskującej, ich przewidywany okres używania przekracza rok, są kompletne i zdatne do użytku. Są więc środkami trwałymi. Jednak na podstawie umowy użyczenia oddane zostały do używania (bezpłatnego) kontrahentowi Wnioskującej. Wobec powyższego stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej takich środków trwałych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.