POSTANOWIENIE - Interpretacja - PII/423-15/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. PII/423-15/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14.09.2005r., (bez znaku), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot naliczonego podatku od towarów i usług, wykazanego na fakturach VAT za użytkowanie samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, o które Spółce nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka wskazuje, iż użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w dniu 01.06.2004r.

Zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka dokonywała odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT za użytkowanie samochodu, do łącznej kwoty w wys. 5.000,00zł. Pozostałą część podatku naliczonego Spółka księgowała w koszty uzyskania przychodów.

Wniosek Spółki dotyczy ustalenia, czy prawidłowym jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, kwot podatku od towarów i usług naliczonego, wykazanego na fakturach dokumentujących użytkowanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, o które Spółce nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego.

Spółka stoi na stanowisku, iż zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów tej części naliczonego podatku od towarów i usług, o którą nie przysługuje jej prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług, jest słuszne i zależy nie tylko od faktu, że naliczony podatek nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, ale również od faktu, że wydatek (opłata za używanie samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego), przy którym naliczony został ten podatek, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi koszt uzyskania przychodu, bowiem został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.

Strona, celem uzasadnienia swego stanowiska w tej kwestii, powołuje się na przepisy art.86 ust.3, 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzając, iż w przepisach tych został literalnie zdefiniowany podatek naliczony, związany z fakturami dotyczącymi nabycia, najmu, leasingu i dzierżawy samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny tut. organ stwierdza jak niżej.

Przepis art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.(...)

Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 46 lit.a) cytowanej wyżej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony (...) w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (...)

Ustawodawca normując zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, co do zasady wykluczył podatek naliczony z kosztów uzyskania przychodów. W określonych jednak okolicznościach, wskazanych w wyżej cytowanym przepisie art.16 ust.1 pkt 46 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zezwolił na obciążenie kosztów uzyskania przychodów podatkiem naliczonym, w tej części w której stosownie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie przysługuje obniżenie lub zwrot różnicy tego podatku.

Powyższe oznacza, iż uznanie za koszt uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług, może nastąpić w każdym przypadku, gdy regulacje ustawy o podatku od towarów i usług nie dają podstawy do odliczenia od podatku należnego.

Zgodnie z przepisem art. 16g ust.1 pkt 1 w.cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust.2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia.

Natomiast ust.3 art.16g w.cyt. ustawy stanowi, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy (...) pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. (...)

Zgodnie z brzmieniem art.86 ust.7 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązującym od dnia 22.08.2005r., w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust.3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Zgodnie z pkt 5 Postanowień Ogólnych do warunków umowy leasingu operacyjnego z dnia 01.06.2004r., prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości sprzętu, w rozumieniu przepisów podatkowych, przysługuje leasingodawcy.

W związku z powyższym, samochód będący przedmiotem w/w umowy leasingu, nie jest środkiem trwałym Spółki, jako leasingobiorcy. Spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, tym samym może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę naliczonego podatku od towarów i usług, w tej części, która nie podlega odliczeniu od należnego podatku od towarów i usług - zgodnie z cyt. art.16 ust.1 pkt 46 lit.a) ustawy z dnia 15.02.1992r.

Zatem, stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Słupsku