POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/364/WD/423/110/05/H.O

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.12.2005, sygn. 1473/364/WD/423/110/05/H.O, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz.U.Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z miesiąca września 2005r

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy dotyczące uznania zarachowanych w danym okresie wynagrodzeń ze stosunku pracy i składek ZUS w części finansowanej przez pracodawcę za koszt uzyskania przychodów tego okresu jest nieprawidłowe

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

W spółce, zgodnie z obowiązującym systemem wynagradzania, za dany miesiąc wypłacane są wynagrodzenia, pracownikom umysłowym 26 dnia danego miesiąca a dla pracowników fizycznych 10 dnia następnego miesiąca oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika płacone są zgodnie w ustawowym terminie, tzn do 15 następnego miesiąca licząc od dnia wypłaty wynagrodzenia. Powyższe zasady zgodne są z postanowieniami art. 85 Kodeksu pracy, tzn:

- wypłaty wynagrodzenia dokonuje Spółka conajmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonymz góry terminie,

- wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniujego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiącakalendarzowego . Wypłata wynagrodzeń oraz wpłata składek ZUS odbywa się terminowozgodnie z ustalonymi i ustawowymi terminami i zgodnie z ustawą ZUS.

Pytanie Spółki: Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niewypłacone do końca miesiąca wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz niewypłacone w tymże terminie do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów za dany miesiąc.

Zdaniem Spółki zarachowane wynagrodzenia i składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę za dany okres stanowią koszt uzyskania przychodu tego okresu. Nowe przepisy art. 16 ust. l pkt 57a ustawy o udop nie mogą działać na szkodę spółki, która terminowo reguluje swoje zobowiązania wobec pracowników i budżetu, a więc działa zgodnie z obowiązującym prawem.

W złożonym wniosku Spółka oświadczyła, że w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę we wniosku Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Zagadnienie o którym mowa we wniosku regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j .t Dz.U. z 2000r Nr 54, póz. 654 z poźn zm). Stosownie do art. 15 ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. l tej ustawy.

Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 4, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba ,że ich zarachowanie nie było możliwe: w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis art. 15 ust. 4 nie ma zastosowania do wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należnych za miesiące po zakończeniu 2004r, ponieważ od dnia 01.01.2005r na podstawie art. l pkt 7 noweli wprowadzonej ustawą z dnia 18 listopada 2004r ( Dz.U.Nr 254, póz, 2533) obowiązują nowe regulacje dotyczące momentu potrącania w/w kosztów.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. l pkt. 57 znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. l i 6, art. 13 pkt. 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000r Nr 14 , póz. 176 z poźn zm.) , a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Oznacza to, że sam fakt ustalenia i naliczenia przez przedsiębiorcę wynagrodzenia dla pracownika nie przesądza jeszcze o zakwalifikowaniu takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym do skutecznego pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem. O możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów w/w należności w myśl art. 16 ust. l pkt. 57 updop - decyduje data ich faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji osobie uprawnionej a nie sam fakt naliczenia i zarachowania do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. l pkt 57a updop nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieopłaconych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z zastrzeżeniem art. 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, stosownie do art. 16 ust. 7d ustawy j w - do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć ( z zastrzeżeniem ust. l pkt. 40) nieopłaconych do ZUS składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

A zatem odnosząc się do przedstawionej w piśmie sytuacji , w związku z powołanymi wyżej przepisami należy przyjąć, że zarachowane lecz niewypłacone w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) wynagrodzenia ze stosunku pracy nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów w tym okresie.

Po wypłaceniu zaś lub po postawieniu ich do dyspozycji pracownika , wynagrodzenia stanowić będą koszt uzyskania przychodów w okresie ( miesiącu), w którym dokonana została ich wypłata.

Analogiczne uregulowanie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, które to pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów po ich zapłaceniu. Zatem przed faktycznym dokonaniem przez pracodawcę zapłaty tych składek do ZUS, które zostały zarachowane w danym okresie (miesiącu), nie będą one mogły być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego okresu(miesiąca).

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu