POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP/423-2/05/BA

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. PDP/423-2/05/BA, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 09.02.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 17.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.02.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Jednostka we wniosku przedstawia, że w dniu 21.10.2003 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód ciężarowy. Umowę zawarto na okres 36 miesięcy, przy czym po upływie 16 miesięcy Spółka została zmuszona do wcześniejszego rozwiązania umowy poprzez cesję umowy na rzecz innego podmiotu. Jednostka pyta czy koszty poniesione w związku z umową leasingu, poniesione do dnia rozwiązania umowy, w świetle przedterminowego zakończenia umowy pozostają dla spółki nadal kosztami uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W art. 17b ust. 1 ustawy określono z kolei, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli umowa ta spełnia nast. warunki;
- została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz
- suma ustalonych w niej opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada conajmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zamiarem podatnika zawierającego w 2003 r. umowę leasingu operacyjnego, była chęć użytkowania leasingowanego samochodu. Umowa została zawarta na czas oznaczony 36 miesięcy, który przekracza 40% normatywnego okresu amortyzacji, wynoszącego w przypadku samochody ciężarowego 5 lat.
Wobec powyższego, jeżeli przez wnoszącego pytanie została zawarta umowa leasingu, spełniająca warunki wymienione w art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to ponoszone na jej podstawie opłaty do momentu cesji praw i obowiązków wynikających z tej umowy na kolejnego korzystającego należy w myśl tego przepisu uznać za koszt uzyskania przychodu przy spełnieniu warunku wynikającego z art. 15 ust. 1 ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto