Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 11.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.02.2005 r.)
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Spółka powstała w dniu 21.07.2004 r. w wyniku podziału przez wydzielenie części majątku spółki X Sp. z o.o. W wyniku podziału na Spółkę przeniesiono dział "Bezpieczeństwo i Ratownictwo".
W dniu 31.05.2004 r. spółka dzielona zawarła umowę pożyczki ze spółką Y. W dniu podziału Spółki pożyczka - jako przeznaczona w całości na finansowanie działu "Bezpieczeństwo i Ratownictwo" - została scedowana ze spółki dzielonej na Wnioskodawcę.
W dniu 28.07.2004 r. została zawarta umowa cesji umowy pożyczki z dnia 31.05.2004 r. pomiędzy pożyczkodawcą a spółką A/S z siedzibą w Danii, która w wyniku zawarcia tej umowy stała się wierzycielem Wnioskodawcy. Równocześnie w dniu 28.07.2004 r. pomiędzy spółką A/S a Wnioskodawcą została zawarta umowa pożyczki w wysokości ...zł. Na wskazaną kwotę składają się: kwota scedowana w dniu 28.07.2004 r. oraz kwota ...zł przekazana w dniu 17.08.2004 r. W dniu 31.08.2004 r. do ostatniej umowy został zawarty aneks zwiększający kwotę kapitału pożyczki o kwotę ...zł. W tej kwocie naliczone, ale niezapłacone odsetki wynosiły kwotę ...zł.
Spółka wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w zakresie art. 16 ust. 1 pkt 11 oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Zdaniem Spółki kapitalizacja odsetek (polegająca na doliczeniu naliczonych odsetek do kwoty stanowiącej podstawę ustalania odsetek, tj. do kapitału pożyczki) jest równoznaczna z ich zapłatą w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem kwota skapitalizowanych odsetek od pożyczki stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki (pożyczkobiorcy) w dacie ich kapitalizacji.W opinii Spółki, ta zasada dotyczy również odsetek od pożyczki naliczonych przed powstaniem Spółki, skapitalizowanych po jej utworzeniu, o ile ta pożyczka została przejęta przez Spółkę jako związana z jej działalnością przejętą w wyniku podziału, z której to działalności przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Równocześnie zdaniem Spółki kapitalizacja odsetek nie powoduje powstania po jej stronie obowiązków płatnika, w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie poboru u źródła zryczałtowanego podatku dochodowego. W opinii Spółki, z użycia w tym przepisie słowa "wypłata" wynika jednoznacznie, iż obowiązek poboru podatku u źródła dotyczy jedynie sytuacji, gdy pożyczkobiorca dokonuje wypłaty kwot odsetek na rzecz pożyczkodawcy.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki wyrażone we wniosku.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 za koszty uzyskania przychodów nie uważa się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
W świetle powołanych przepisów odsetki skapitalizowane, powodujące podwyższenie zobowiązania głównego (od którego mogą być naliczane kolejne odsetki), stanowią u dłużników każdorazowo w dacie kapitalizacji koszty uzyskania przychodów.Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w przedmiotowej sprawie Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę skapitalizowanych odsetek.
Na podstawie art. 21 ust. 1 w/w ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20 %. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, (Dz. U. z dnia 12 marca 2003 r. Nr 43, poz. 368) określa pojęcie "odsetki" jako dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności, zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z pożyczek rządowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami związanymi z takimi pożyczkami, obligacjami lub skryptami dłużnymi.
Jak stanowi art. 11 ust. 1 Konwencji odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu takie odsetki mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych odsetek.
Art. 26 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada na osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, obowiązek pobrania w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat. Podmioty te pełnią funkcje płatnika.
Z powyższego wynika, że na Spółce, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych tylko w przypadku, kiedy odsetki pożyczki są wypłacone. Wątpliwości wzbudza rozumienie zwrotu "wypłata odsetek". Zgodnie z Komentarzem do art. 11 ust. 1 um. OECD, zwrot ten powinien być rozumiany, jako równoważnik sformułowania "spełnienie świadczenia", czyli wykonania zobowiązania polegającego na zapłacie gotówką określonej w umowie kwoty odsetek lub pozostawienie ich do dyspozycji odbiorcy w sposób określony w umowie lub zwyczajowo przyjęty. Kapitalizacja odsetek nie stanowi zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ich wypłaty.
W związku z powyższym Spółka nie jest zobowiązana do pobrania podatku na podstawie art. 26 ust. 1 powyższej ustawy w momencie kapitalizacji odsetek od pożyczki. Obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego powstanie w momencie dokonania faktycznej wypłaty, w tym także skapitalizowanych odsetek.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zaznacza, że nie poddano ocenie załączników do wniosku. Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.
Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.