Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2005r (data wpływu 08.06.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w części dotyczącej
pytania : czy opłata, jaką mogą ustalić strony z tytułu przedterminowego wyłączenia na wniosek Spółki z o.o. danego środka z przedmiotu Umowy stanowi dla niej koszt uzyskania przychodów w rozumienia art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych
postanawia
nie potwierdzić stanowiska podatnika.
Uzasadnienie
Z przedstawionego w tej części wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z założeniami ?Programu Restrukturyzacji i Prywatyzacji S.A.?, przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 5 października 2004r Spółka z o.o. ma pełnić funkcję operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego korzystając z majątku przesyłowego, którego właścicielem jest S.A. Majątek ten ma być oddany do używania Spółce na podstawie Umowy Leasingu Operacyjnego. Na podstawie pow. Umowy Spółka uzyska prawo do odpłatnego używania i pobierania pożytków z przedmiotu leasingu na okres 204 miesięcy (17 lat).
Przedmiotem leasingu są
składniki majątkowe obejmujące nieruchomości (w tym prawo użytkowania wieczystego nieruchomości), rzeczy ruchome i prawa majątkowe. Normatywny okres amortyzacji każdego ze składników majątkowych nie przekracza 40 lat.
Za korzystanie z przedmiotu leasingu Spółka z o.o. (korzystający) ma wpłacać S.A.(finansującemu) wynagrodzenie w postaci płatnych miesięcznie rat leasingowych, określonych odrębnie dla poszczególnych składników majątkowych.
Suma ustalonych w Umowie opłat leasingowych pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, przekracza wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem Umowy i jest równa wartości rynkowej przedmiotu leasingu, powiększonej o odsetki z tytułu zaangażowania i niespłaconego kapitału.
Zgodnie z Umową, odpisów amortyzacyjnych dotyczących składników wchodzących w skład przedmiotu leasingu dokonuje finansujący tj. S.A.
W przypadku upływu terminu trwania Umowy, Spółka z o.o. jest m.in. uprawniona
do nabycia wszystkich składników przedmiotu leasingu, za cenę określoną w Umowie, zwaną ceną nabycia, wynoszącą 10% wartości umowy leasingu dotyczącej danego składnika.
Umowa przewiduje również możliwość przedłużenia umowy leasingu.
Umowa zawiera także postanowienia dotyczące możliwości wyłączenia z przedmiotu Umowy określonych składników majątkowych, które z czasem, w ocenie Spólki z o.o. okażą się gospodarczo nieprzydatne, np. na skutek zużycia. Umowa przewiduje, że takie wyłączenie może nastąpić na wniosek Spółki. Takie wyłączenie może jednak skutkować dodatkową opłatą uiszczaną przez Spółkę z o.o. na rzecz S.A. (np. powiększeniem ostatniej raty). Wnioskodawca wskazuje, że S.A. wprowadziło to postanowienie w trakcie negocjacji z uwagi na zabezpieczenie się przed ponoszeniem strat. Bez tego postanowienia Umowa nie mogła być zawarta i zgoda Spólki z o.o. na to postanowienie była warunkiem zawarcia Umowy.
Zdaniem wnioskodawcy opłaty ponoszone w związku z wyłączeniem danego
środka z przedmiotu Umowy będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla Spólki z o.o. w oparciu o art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. Istnieje bowiem związek pomiędzy ich ponoszeniem a przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę z o.o. z tytułu przesyłu gazu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. Z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności
podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.
Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów, istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. została powołana do pełnienia funkcji operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego. Prowadząc działalność gospodarczą będzie korzystała z majątku przesyłowego, którego właścicielem jest S.A., oddanego Spółce z o.o. do używania na podstawie Umowy Leasingu.
Wobec powyższego, poniesione zgodnie z powyższą Umową opłaty leasingowe, a także inne koszty związane z bieżącą eksploatacją tych urządzeń, mogą być zaliczone przez korzystającego do kosztów uzyskania przychodu w dacie poniesienia, bowiem
wydatki te zostaną poniesione w celu uzyskania przychodów z działalności przesyłowej.
Natomiast ponoszona przez korzystającego opłata, związana z wyłączeniem danego składnika z przedmiotu leasingu, z powodu zmiany oceny na temat przydatności gospodarczej składnika dla Spólki z o.o., w ocenie tut.organu podatkowego nie może być zaliczona w ciężar kosztów podatkowych, mimo, iż postanowienie dotyczące tej opłaty było warunkiem zawarcia Umowy leasingu. Nie ma ona charakteru czynszu inicjalnego. Celem powyższej opłaty jest zabezpieczenie się przez finansującego (właściciela majątku) przed ewentualnym ponoszeniem strat, natomiast wyłączone z przedmiotu leasingu nieprzydatne gospodarczo elementy nie mogą przyczynić się w przyszłości do osiągnięcia przychodów przez korzystającego.