Temat interpretacji
Czy uzyskany przychód i koszty poniesione w związku ze sprzedażą udziałów sp. z o. o. Spółka mogła rozliczyć z przychodami i kosztami z bieżącej działalności gospodarczej Spółki w roku podatkowym trwającym od dnia 1 kwietnia 2012 do dnia 31 marca 2013 roku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2015 r. (data wpływu 2 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów poniesionych w związku ze sprzedażą udziałów sp. z o. o. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów poniesionych w związku ze sprzedażą udziałów sp. z o. o..
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka w dniu 21 lipca 2008 r. zawarła z udziałowcami polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (będącymi osobami fizycznymi) dwie umowy:
- umowę sprzedaży udziałów spółki z o. o. (dalej Umowa 1), zgodnie z którą Spółka nabyła za gotówkę 53,3% udziałów spółki z o. o. oraz zobowiązana była (przy spełnieniu przez sp. z o. o. pewnych warunków) do wypłaty udziałowcom tzw. premii za wynik, tj. dopłaty do ceny zbywanych udziałów (która w ostatecznym rozrachunku została wypłacona udziałowcom sp. z o.o. w dniu 31 grudnia 2008 r.),
- umowę objęcia akcji oraz nabycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, zgodnie z którą Spółka dokonała emisji nowej serii akcji CC (dalej Umowa 2), które to akcje objęli dotychczasowi udziałowcy sp. z o. o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci pozostałych 46,7% udziałów sp. z o. o. Wartość rynkowa nowo wyemitowanych akcji Spółki równa była udziałom sp. z o.o. Wartość nominalna nowo wyemitowanych akcji Spółki wydanych udziałowcom sp. z o. o. była niższa od wartości rynkowej (rejestracja w KRS emisji nowych akcji miała miejsce 15 września 2008 r., a nadwyżka wartości emisyjnej ponad wartość nominalną akcji została odniesiona na kapitał zapasowy Spółki). Jednocześnie Spółka objęła udziały w sp. z o.o. o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej (tj. o wartości nominalnej równej ok. 4,5 mln zł).
Na podstawie powyższych Umów Spółka nabyła 100% udziałów sp. z o.o.
W związku z tym, że stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w dniu zawarcia Umów, nie było możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów, Spółka nie zaliczyła żadnych wydatków poniesionych na nabycie udziałów sp. z o.o. do kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowym, w którym nabyte zostały udziały sp. z o.o.
Możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych pojawiła się dopiero w dacie zbycia powyższych udziałów na rzecz powiązanej spółki. Umowa zbycia udziałów została zawarta w dniu 4 marca 2013 r. Zbycie udziałów na rzecz spółki powiązanej było elementem restrukturyzacji grupy kapitałowej, w skład której wchodzi Spółka i miało na celu przygotowanie udziałów sp. z o. o. do sprzedaży na rzecz zewnętrznego inwestora. Przed zbyciem udziałów Spółka dopełniła wszelkich formalności, w tym w szczególności uzyskała zgody korporacyjne, a także zgodę banku, na rzecz którego ustanowiony był zastaw rejestrowy na przedmiotowych udziałach. Umowa sprzedaży została zawarta z podpisami notarialnie poświadczonymi. W celu wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa Spółka poinformowała o sprzedaży udziałów w swoim sprawozdaniu finansowym, jak również w raportach bieżących, do których publikacji Spółka zobowiązana jest na podstawie rozporządzania Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2014 r., poz. 13, z późn. zm.). Następnie sp. z o.o. w związku z nabyciem udziałów sp. z o.o. przez Spółkę złożyła stosowne zgłoszenie do KRS.
Na podstawie umowy sprzedaży udziałów Spółka zbyła 100% udziałów sp. z o.o. Spółka otrzymała cenę sprzedaży określoną w umowie na swój rachunek bankowy w miesiącu zbycia.
Przychód uzyskany ze zbycia udziałów, Spółka pomniejszyła o wydatki na ich nabycie to jest:
- wartość środków pieniężnych uiszczonych tytułem ceny na podstawie Umowy 1,
- wartość nominalną akcji wyemitowanych na pokrycie udziałów nabytych na podstawie Umowy 2,
- oraz pozostałe wydatki wyłącznie bezpośrednio związane z nabyciem udziałów i niezbędne do ich nabycia (m.in. koszty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych).
Żadne z wyżej wskazanych wydatków nie zostały uznane za koszty uzyskania przychodu w momencie wcześniejszego nabycia udziałów w sp. z o.o. przez Spółkę.
Spółka wskazuje, że rynkowość zarówno ceny nabycia, jak i zbycia udziałów sp. z o.o. zostały potwierdzone wyceną dokonaną przez biegłego rewidenta.
Na skutek sprzedaży udziałów sp. z o.o. Spółka poniosła stratę (koszty nabycia udziałów sp. z o.o. przewyższyły przychód uzyskany z ich sprzedaży), w związku z tym w rozliczeniu podatkowym za rok podatkowy trwający od dnia 1 kwietnia 2012 do dnia 31 marca 2013 roku Spółka rozliczyła stratę powstałą w związku ze sprzedażą udziałów z przychodami i kosztami z bieżącej działalności gospodarczej Spółki.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
- Czy w związku ze zbyciem udziałów w sp. z o.o. w dniu 4 marca 2013 r. Spółka była uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci wydatków poniesionych na nabycie udziałów w sp. z o.o., to jest:
- wartości środków pieniężnych uiszczonych tytułem ceny na podstawie Umowy 1,
- wartości nominalnej akcji wyemitowanych na pokrycie udziałów nabytych na podstawie Umowy 2,
- oraz pozostałych wydatków wyłącznie bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów...
- Czy uzyskany przychód i koszty poniesione w związku ze sprzedażą udziałów sp. z o. o. Spółka mogła rozliczyć z przychodami i kosztami z bieżącej działalności gospodarczej Spółki w roku podatkowym trwającym od dnia 1 kwietnia 2012 do dnia 31 marca 2013 roku...
Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 1 zostanie wydane Spółce odrębne rozstrzygnięcie.
Zdaniem Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2 Spółka była uprawniona i zobowiązana do rozliczenia uzyskanego przychodu i kosztów poniesionych w związku ze sprzedażą udziałów sp. z o. o. z przychodami i kosztami z bieżącej działalności gospodarczej Spółki w roku podatkowym trwającym od dnia 1 kwietnia 2012 do dnia 31 marca 2013 roku.
Uzasadnienie stanowiska Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Jednocześnie na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.
Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego, Spółka dokonała sprzedaży udziałów sp. z o.o. W związku z tym, że od dnia nabycia udziałów wartość udziałów sp. z o.o. uległa obniżeniu, przychód uzyskany ze zbycia udziałów sp. z o.o. był niższy niż wartość wydatków poniesionych na nabycie udziałów. W efekcie Spółka poniosła stratę na sprzedaży udziałów w sp. z o.o.
Wnioskodawca stwierdza, że zbywając udziały sp. z o.o. Spółka powinna była rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód z tego tytułu, który uwzględnia się z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej i jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinna była pomniejszyć go o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów. W związku z tym, że suma przychodów z wyżej opisanej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w 2013 roku była niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym trwającym od dnia 1 kwietnia 2012 do dnia 31 marca 2013 roku (w tym również wydatków na objęcie lub nabycie udziałów), to Spółka w tym roku poniosła stratę podatkową.
Zdaniem Spółki uzyskany przychód i koszty poniesione w związku ze sprzedażą przedmiotowych udziałów powinny były zostać rozliczone łącznie z innymi przychodami osiągniętymi i kosztami poniesionymi przez Spółkę w związku z prowadzona przez Spółkę działalnością gospodarcza. W efekcie, w związku z tym, że na skutek sprzedaży udziałów Spółka poniosła stratę (koszty nabycia udziałów sp. z o.o. przewyższyły przychód uzyskany ze sprzedaży), Spółce przysługiwało w roku podatkowym trwającym od dnia 1 kwietnia 2012 do dnia 31 marca 2013 roku prawo do rozliczenia poniesionej straty z dochodami z bieżącej działalności gospodarczej Spółki.
Prawidłowość powyższego stanowisko został potwierdzona w indywidualnych interpretacjach podatkowych, m.in. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 12 października 2010 r. (sygn. ILPB3/423-613/10-4/MM), w której wskazano, że: Jeżeli suma przychodów z przedmiotowej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (w tym również wydatków na objęcie lub nabycie udziałów), to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową. Zatem, uzyskany przychód i koszty poniesione w związku ze sprzedażą przedmiotowych udziałów powinny zostać rozliczone łącznie z innymi przychodami osiągniętymi i kosztami poniesionymi przez Spółkę w związku z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 3 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy