Stosownie do przepisów art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, po... - Interpretacja - ZD/423-64/2004

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.04.2004, sygn. ZD/423-64/2004, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do przepisów art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 21 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 20% przychodów. Są to między innymi przychody uzyskiwane z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy, przepisy art. 21 ust. 1 określające zakres należności uzyskiwanych przez nierezydentów, opodatkowanych w Polsce ryczałtem, stosuje sie z uwzglednieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jednocześnie w art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy określony został obowiązek potrącenia tego podatku przez podmiot polski dokonujący wypłaty takich należności na rzecz podmiotu zagranicznego.

Prawo podatkowe nie zawiera definicji świadczeń niematerialnych. W powołanym przepisie art. 21 ust. 1 został określony konkretny katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem. Katalog ten nie jest wyczerpujący, jednakże nie ulega wątpliwości, że inne podlegające opodatkowniu świadczenia niematerialne muszą mieć charakter o znaczeniu prawnym równorzędnym w stosunku do wskazanych w ustawie.

Opisane w piśmie Podatnika usługi rzeczoznawstwa i ekspertyzy, wykonywane za granicą przez podmioty zagraniczne na rzecz Spółki, dotyczące oględzin i wyceny na miejscu wystąpienia szkody (zbieranie wszelkich dostępnych informacji na temat okoliczności powstania szkody, jej przyczyn, rozmiaru, kompletowanie dokumentacji związanej ze szkodą, sporządzanie dokumentacji fotograficznej, sporządzanie raportu, w oparciu o który ubezpieczyciel podejmuje decyzję o wypłacie odszkodowania) nie mieszczą się w katalogu czynności określonych przez ustawodawcę jako podlegające opodatkowaniu ryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie są im równorzędne.

Uwzgledniając powyzsze, należności wypłacone przez podmiot polski podatnikowi z innego państwa nie podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu