Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zmienia informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy z dnia 6.02.2004 r. (znak: PO IV-423/2/2004) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną w związku z zapytaniem podatnika zawartym w piśmie z dnia 7.01.2004 r. (znak: PDM.FK.2/3/2004) dotyczącym ustalenia wartości firmy oraz łącznej wartości początkowej nabytych środków trwałych - w przypadku nabycia przedsiębiorstwa w drodze wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Z treści pisma podatnika wynika, że w związku z prywatyzacją przedsiębiorstwa państwowego na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.) została zawiązana spółka akcyjna, do której z dniem 1.09.2003 r. wniesiono w formie aportu całe prywatyzowane przedsiębiorstwo.
W tym stanie faktycznym i prawnym spółka zwraca się o wyjaśnienie następujących wątpliwości:
- czy przy ustalaniu wartości firmy według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uwzględnić przejęte przez spółkę zobowiązania,
- czy wystąpi dodatnia wartość firmy,
- jak należy ustalić wartość początkową środków trwałych,
- czy amortyzacja środków trwałych wniesionych aportem do spółki stanowić będzie koszty uzyskania przychodów.
Stosownie do postanowień art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wartość początkową firmy - w przypadku nabycia przedsiębiorstwa w drodze wniesienia do spółki - stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa z dnia wniesienia do spółki.
Wprowadzona ustawą z dnia 27.07.2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1179) nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie z dniem 1.01.2003 r. nie zmienia definicji wartości firmy, tym niemniej definiuje m.in. pojęcie składników majątkowych. Zgodnie z wprowadzoną w art. 4a pkt 2 ustawy definicją, składniki majątkowe to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3. W świetle powyższego dług zatem musi spełniać dwa warunki, aby być uwzględniony w składnikach majątkowych - musi być funkcjonalnie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy oraz nie może być uwzględniony w cenie nabycia z art. 16g ust. 3 ustawy.
Wystąpienie wartości firmy albo jej brak determinuje zasady ustalenia wartości początkowej nabytych w ramach przedsiębiorstwa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. I tak, zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1 i 2 ustawy w razie nabycia w drodze wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:
- suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
- różnica między nominalną wartością wydanych akcji a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.
Ponadto w przypadku ustalenia przez podatnika dodatniej wartości firmy w związku z nabyciem przedsiębiorstwa w drodze wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych będzie ona stanowić wartość niematerialną i prawną, podlegającą amortyzacji podatkowej zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy.
Mając na uwadze powyższe unormowania prawne oraz treść informacji zawartych w przedłożonych przez podatnika załącznikach do zapytania, w tym m.in. w załączniku "ustalenie wartości firmy według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych", należy stwierdzić, że nie można zweryfikować ustalonej przez spółkę wartości firmy ze względu na brak informacji co do wartości rynkowej składników majątkowych (w tym również gruntów). Należy również podkreślić, że ustalona przez spółkę w załączniku "ustalenie wartości aportu" bilansowa wartość firmy w wysokości 364.867,79 zł nie jest elementem przejętych składników majątkowych i nie należy uwzględniać jej przy określaniu wartości firmy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy również zwrócić uwagę, na fakt, że przejęcie przez spółkę wszystkich wynikających z bilansu zobowiązań zbywanego przedsiębiorstwa nie musi skutkować koniecznością ich faktycznego wykonania, co również ma istotny wpływ na ustalenie wartości firmy.