Temat interpretacji
Czy wartością początkową Znaków Towarowych zakupionych przez Spółkę od B., stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych, będących kosztem uzyskania przychodów Spółki, będzie cena nabycia Znaków Towarowych (w wartości netto jeśli Spółce będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT) wynikająca z otrzymanych od Sprzedawcy faktur VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku który wpłynął do tut. BKIP w dniu 04 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaków towarowych w sytuacji ich odpłatnego nabycia jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 04 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaków towarowych w sytuacji ich odpłatnego nabycia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jest spółką kapitałową prawa polskiego. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja napojów alkoholowych oraz bezalkoholowych, które firmowane są różnymi znakami towarowymi. Spółka jest komandytariuszem spółki B. Sp. z o.o. Sp. k. (dalej B. lub Sprzedający). B. jest właścicielem znaków towarowych (dalej Znaki Towarowe) pod którymi sprzedawane są poszczególne produkty wytwarzane m.in. przez Grupę. Znaki Towarowe są zarejestrowane i podlegają ochronie według właściwych przepisów, tj. ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.). B. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarządza prawami do Znaków Towarowych, buduje wartość i rozpoznawalność Znaków Towarowych, bada i monitoruje rynek oraz opinię publiczną, odpłatnie udziela (licencjonuje) prawa do korzystania ze Znaków Towarowych.
Obecnie Wnioskodawca korzysta z poszczególnych Znaków Towarowych na podstawie stosownych umów licencyjnych zawartych z B. W związku z przewidywaną restrukturyzacją, planowane jest nabycie przez Spółkę od B. praw do Znaków Towarowych.
Nie jest wykluczone, że przed dokonaniem opisanej transakcji zakupu Znaków Towarowych, zostanie przeprowadzone przekształcenie formy prawnej Sprzedającego na inną osobową spółkę prawa handlowego. Niemniej jednak po ewentualnym przekształceniu B., Wnioskodawca stanie się automatycznie wspólnikiem (komandytariuszem lub akcjonariuszem) podmiotu powstałego z przekształcenia B.
Przedmiotem transakcji zakupu przez Spółkę będą wyłącznie prawa związane ze Znakami Towarowymi. Natomiast na Spółkę nie przejdą inne składniki/elementy przedsiębiorstwa Sprzedającego. Cena nabycia będzie ustalona na poziomie rynkowym w oparciu o wycenę dokonaną przez niezależnego rzeczoznawcę. Spółka będzie wykorzystywała zakupione Znaki Towarowe do prowadzenia działalności gospodarczej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy wartością początkową Znaków Towarowych zakupionych przez Spółkę od B., stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych, będących kosztem uzyskania przychodów Spółki, będzie cena nabycia Znaków Towarowych (w wartości netto jeśli Spółce będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT) wynikająca z otrzymanych od Sprzedawcy faktur VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, wartością początkową Znaków Towarowych zakupionych przez Spółkę od B., stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych, będących kosztem uzyskania przychodów Spółki, będzie cena nabycia Znaków Towarowych (w wartości netto jeśli Spółce będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT) wynikająca z otrzymanych od Sprzedawcy faktur VAT.
Uzasadnienie Stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej Ustawa o pdop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w negatywnym katalogu wydatków, tj. w art. 16 Ustawy o pdop.
Bezspornym jest fakt, że koszt nabycia Znaków Towarowych zostanie poniesiony przez Spółkę w celu generowania, a także zabezpieczenia źródła przychodów. Spółka będzie wykorzystywała prawo do używania Znaków Towarowych w celu firmowania wytworzonych produktów własnych.
Na podstawie art. 15 ust. 6 Ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 Ustawy o pdop.
Przepisy art. 16a - 16m Ustawy o pdop, regulują problematykę dotyczącą m.in. uznawania składników majątku za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, ustalania wartości początkowej, stosowania metod amortyzacji i stawek amortyzacyjnych.
Zgodnie z art. 16b ust. 1 Ustawy o pdop amortyzacji podlegają m.in. nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystywania w dniu przyjęcia do używania, prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy o pdop, za wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze kupna przyjmuje się cenę nabycia. Ceną nabycia, jak stanowi art. 16g ust. 3 Ustawy o pdop, jest kwota należna sprzedającemu, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o środki transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Wartość początkowa nabytych wartości niematerialnych i prawnych ustalona w oparciu o wyżej opisany sposób, stanowi podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszt uzyskania przychodów.
Jak zostało wskazane przez Wnioskodawcę, przedmiotowa transakcja sprzedaży zostanie udokumentowana fakturami VAT wystawionymi przez Sprzedawcę. Cena nabycia, zostanie określona jako kwota należna Sprzedającemu B., powiększona o ewentualne koszty związane z zakupem oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, w przypadku kiedy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo obniżenia VAT należnego o VAT naliczony.
Mając na uwadze powyższe, wartością początkową Znaków Towarowych zakupionych przez Spółkę od B., stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych, będących kosztem uzyskania przychodów Spółki, będzie cena nabycia Znaków Towarowych (w wartości netto jeśli Spółce będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT) wynikająca z otrzymanych od Sprzedawcy faktur VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 121 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach