Temat interpretacji
Określenie kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia składników majątkowych wniesionych do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego i ujmowanych w Spółce jako środki trwałe.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 29 listopada 2011 r. (data wpływu: 30 listopada 2011 r.) na wezwanie z dnia 25 listopada 2011 r., nr IPPB3/423-760/11-3/PK1, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia składników majątkowych wniesionych do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego ujmowanych w Spółce jako aktywa obrotowe jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia składników majątkowych wniesionych do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego ujmowanych w Spółce jako aktywa obrotowe. W dniu 29 listopada 2011 r. (data wpływu: 30 listopada 2011 r.) Spółka uzupełniła wniosek na wezwanie z dnia 25 listopada 2011 r., nr IPPB3/423-760/11-3/PK1.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi min. działalność handlową w zakresie obrotu nieruchomościami. Planowane jest wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego przez inną spółkę (kapitałową lub osobową) lub osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W skład wnoszonego aportem przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) mogą wchodzić rożne składniki majątku (min. nieruchomości). Nabywane (w ramach aportu przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa) składniki majątku mogą być ujęte w księgach wnoszącego aport jako:
- inwestycje długoterminowe; lub
- towary handlowe; lub
- środki trwałe; lub
- wartości niematerialne i prawne.
W skład wnoszonego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą wchodzić również związane z nim zobowiązania (np. kredyty, zobowiązania wynikające z zawartych umów przedwstępnych sprzedaży nieruchomości).
Spółka zamierza nabywane składniki majątku (w tym nieruchomości nabywane w drodze aportu) ujmować m.in. jako aktywa obrotowe, bez względu na sposób ich kwalifikacji u zbywcy (w tym podmiotu wnoszącego aport).
Wartość przedmiotu wniesionego aportu podwyższy kapitał zakładowy Spółki (spółka wnosząca aport obejmie udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wniesionego przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Niewykluczone jest jednak, iż część wkładu zostanie przekazana na kapitał zapasowy.
Pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwa do dnia 31 grudnia 2011 r., w związku z czym w pierwszym roku podatkowym stosuje ona przepisy podatkowe w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. (na podstawie przepisu przejściowego art. 12 ustawy z dnia z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz. U. Nr 226, poz. 1478).
Stanowisko zgodnie z którym Spółka w pierwszym roku podatkowym stosuje przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. zostało potwierdzone w drodze interpretacji indywidualnej. Spółka pragnie zaznaczyć, iż w zbliżonym stanie faktycznym otrzymała już interpretację indywidualną (nr IPPB3/423-212/11-3/PK1), jednak wskazane we wcześniejszym wniosku zdarzenie przyszłe nie obejmowało możliwości przejęcia przez Spółkę zobowiązań związanych z działalnością przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż na wartość przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa składa się cały majątek wchodzący w jego skład, a więc zarówno aktywa, jak i pasywa - obniżające jego wartość. W konsekwencji, wartość zobowiązań przenoszonych w ramach aportu przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa wpływać będzie na wartość przedmiotu aportu poprzez jego obniżenie, a przez to na obniżenie wartości nominalnej wydawanych w zamian za aport udziałów.
Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks Spółek Handlowych udziały nie mogą być obejmowane poniżej wartości nominalnej. Z kolei jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. Z kolei, zgodnie z art. 175 KSH jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy, wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość. Przedmiotowe przepisy stosuje się odpowiednio przy podwyższeniu kapitału zakładowego spółki.
Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż wartość nominalna wydawanych w zamian za wkład niepieniężny udziałów nie może być wyższa niż wartość aportowanego przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z kolei na przedmiotową wartość składają się zarówno aktywa wchodzące w skład przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jak i zobowiązania.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątku opisanych w stanie faktycznym, wniesionych do niej aportem w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do dnia 31 grudnia 2011 r. i zakwalifikowanych w Spółce jako aktywa obrotowe, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za przedmiot wkładu powiększona o wartość zobowiązań przejętych w wyniku aportu, w części w jakiej przypadają na zbywany składnik majątku...
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży składników majątku, wniesionych do niej aportem w postaci przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa zakwalifikowanych w Spółce jako aktywa obrotowe, kosztem uzyskania przychodu, jaki rozpozna Spółka, będzie wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za przedmiot wkładu powiększona o wartość zobowiązań przejętych w wyniku aportu, w części w jakiej przypadają na zbywany składnik majątku. Nie ma przy tym znaczenia moment sprzedaży nabytych składników majątku.
Uzasadnienie
Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej ustawa o CIT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. (a więc w brzmieniu, w którym na podstawie przepisu przejściowego są obowiązujące dla Spółki w pierwszym roku podatkowym trwającym do dnia 31 grudnia 2011 r.) nie regulują wprost zasad ustalania kosztów zbycia aktywów obrotowych, w sytuacji gdy aktywa te są nabywane w drodze wkładu niepieniężnego. Zdaniem Spółki należy w takiej sytuacji odwołać się do zasad określonych w art. 15 ust. 1 oraz 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie gruntów prawa wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Natomiast wydatki takie pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych bez względu na czas ich poniesienia.
Zgodnie z praktyką organów podatkowych pod pojęciem wydatków na nabycie środków trwałych w drodze aportu należy rozumieć wartość nominalną wydanych udziałów/akcji nabytych przez podmiot dokonujący wkładu niepieniężnego. Stanowisko takie zajął przykładowo Dyrektor izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2007 r., nr ITPB3/423-90/07/PS:
()w przypadku sprzedaży środków trwałych wniesionych do spółki wkładem niepieniężnym, kosztem uzyskania przychodów będzie więc wartość nominalna udziałów nabytych przez podmiot wnoszący aport do Spółki, rozliczona na poszczególne środki trwałe, pomniejszona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych, łącznie z odpisami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodów.
Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży gruntów, do których Spółka miała prawo własności, w związku z art. 16c pkt 1 ww. ustawy nie wystąpi obniżenie wydatków poniesionych na ich nabycie o sumę odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodów w przypadku ich sprzedaży, a wniesionych wcześniej aportem, będzie więc proporcjonalna wartość wydanych udziałów w zamian za te grunty.
Zdaniem Spółki, również w przypadku sprzedaży składników majątku niezaliczonych do środków trwałych (z uwagi na takt, iż składnik ten został nabyty w celu odsprzedaży) nabytych uprzednio w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodu powinna być wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za aport.
Stanowisko powyższe potwierdzają również interpretacje organów podatkowych. Przykładowo:
- Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 22 grudnia 2010 r., nr IPPB3/423-682/10-2/MS, w której uznał za w pełni prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym:
() w przypadku sprzedaży nieruchomości niezaliczonych do środków trwałych (z uwagi na fakt, iż nieruchomości te zostały nabyte w celu ich odsprzedaży) uprzednio w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodu powinna być wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za aport.
- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 21 grudnia 2010 r., nr ILPB3/423-782/10-2/KS, w której uznał za w pełni prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym:
()w przypadku sprzedaży nieruchomości wniesionych do Niej aportem w ramach aportu przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niezaliczonych przez Spółkę do środków trwałych (z uwagi na takt, iż składnik ten został nabyty w celu dalszej odsprzedaży), kosztem uzyskania przychodu będzie nominalna wartość udziałów wydanych w zamian za przedmiot wkładu bez względu na to czy wkład w całości pokryje kapitał zakładowy Spółki, czy też część wkładu zostanie wniesiona na kapitał zapasowy.
- Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji z dnia 14 grudnia 2010 r., nr ITPB3/423-521aJ10/PS:
() w przypadku sprzedaży nieruchomości, nie będących środkami trwałymi, nabytych w drodze aportu w całości przekazanych na kapitał zakładowy, Spółka będzie mogła rozpoznać koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. w wartości rzeczywiście poniesionych kosztów nabycia przedmiotowych składników majątkowych - wartości nominalnej wydanych w zamian za aport udziałów, oraz innych wydatków poniesionych przez Spółkę związanych z nabyciem i ze zbyciem danych nieruchomości.
Jednocześnie w przypadku przejęcia zobowiązań związanych działalnością przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa), koszt uzyskania przychodu powinna powiększyć wartość przejętych zobowiązań. Wydane udziały wraz z przejętymi zobowiązaniami (w części przypadającej na zbywany składnik majątku) stanowią bowiem łącznie wydatek poniesiony przez Spółkę za nabycie środka trwałego.
Stanowisko powyższe potwierdzają również organy podatkowe. Przykładowo:
- Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2010r, nr IPPB3/423-101/10-2/MS, w której uznał za w pełni prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie, z którym wartość nominalna udziałów wydanych przez N. w zamian za wniesione przedsiębiorstwo równa wartości rynkowej wszystkich składników majątkowych składających się na przedsiębiorstwo z uwzględnieniem przejętych zobowiązań stanowić będzie, w momencie zbycia przedmiotu aportu, wydatek na jego nabycie. Pomimo tego, ze jakkolwiek powyższe nie wynika explicite z Ustawy o CIT, to mając na względzie ratio legis powoływanych powyżej przepisów Ustawy o CIT należy dopuścić możliwość rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości wartości nominalnej wydanych udziałów z uwzględnieniem kosztu przejętych zobowiązań. Oznacza to tym samym ze przy ustalaniu kosztu uzyskania przychodu ze zbycia lokali mieszkalnych lub całego / części Projektu wraz z odpowiadającym im udziałom w nieruchomości N będzie mogła uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu wartość rynkową nieruchomości z dnia aportu wniesionej do N w ramach aportu w części przypadającej na sprzedawane lokale mieszkalne lub cały Projekt (lub jego część) Reasumując w przypadku nabycia aportem zapasów w tym w szczególności nieruchomości N - jako podmiot obejmujący aport ma prawo do uznania wartości rynkowej tej nieruchomości z dnia aportu w części przypadającej na sprzedawane lokale mieszkalne lub cały Projekt (lub jego część) za koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych lub całego / części Projektu wraz z odpowiadającym im udziałom w nieruchomości.
- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 5 sierpnia 2011 r nr ILPB4/423-153/11-3/DS., w której uznał za w pełni prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym w przypadku sprzedaży składników majątku niezaliczonych do środków trwałych (z uwagi na fakt, iż składnik ten został nabyty w celu odsprzedaży) nabytych uprzednio w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa kosztem uzyskania przychodu powinna być wartość, po której poszczególne składniki majątku wprowadzone zostały do ksiąg Spółki równa rynkowej wartości poszczególnych składników majątkowych w dniu otrzymania aportu. Wartość tę reprezentować będą: wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za przedmiotowe składniki majątkowe plus odpowiednia część przejętych zobowiązań (jeśli występują w przenoszonym przedsiębiorstwie) Wydane udziały wraz z przejętymi zobowiązaniami będą stanowiły cenę zapłaconą przez Spółkę, za przejęty majątek obrotowy
Reasumując w przypadku sprzedaży składników majątku, wniesionych do niej aportem w postaci przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa zakwalifikowanych w Spółce jako aktywa obrotowe, kosztem uzyskania przychodu, jaki rozpozna Spółka będzie wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za przedmiot wkładu powiększona o wartość zobowiązań przejętych w wyniku aportu w części w jakiej przypadają na zbywany składnik majątku Nie ma przy tym znaczenia moment sprzedaży nabytych składników majątku.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2010r., Nr 54, poz. 654) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Przepis powyższy zakłada zatem konieczność spełnienia przez dany wydatek szeregu przesłanek, ażeby można było go uznać za koszt uzyskania przychodu. Wśród warunków, które powinny być łącznie spełnione wymienić należy:
- poniesienie kosztu przez podatnika,
- definitywny (rzeczywisty) charakter poniesionego kosztu,
- związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- cel poniesienia kosztu, którym jest; uzyskanie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła,
- właściwe udokumentowanie.
Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
- nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
- nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
- ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych,
- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.
Należy zauważyć, iż przytoczony powyżej przepis art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy dotyczy składników majątkowych będących środkami trwałymi, co w rezultacie powoduje, iż kwalifikowanie przez Spółkę składników majątkowych jako aktywów obrotowych uniemożliwia z skorzystania z dyspozycji powołanego przepisu. Oznacza to, iż przepisem regulującym kwestię określenia wysokości kosztów uzyskania przychodów jest art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi generalną zasadę ustalania kosztów uzyskania przychodów.
Stwierdzić należy, iż unormowanie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, pozwala na określenie wysokości kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji zbycia składników majątkowych otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego, w wartości odpowiadającej wydatkom na nabycie tychże składników majątkowych. W rezultacie kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia składników majątkowych wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego i ujmowanych w Spółce jako aktywa obrotowe będzie wysokość poniesionych na te składniki wydatków (kosztów nabycia). Jednocześnie za wydatki (koszty nabycia) poniesione przez Spółkę na nabycie przedmiotu aportu uznać należy, wartość nominalną udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za przedmiot wkładu.
Opisane w powyższy sposób ujęcie kosztów uzyskania przychodów jako wartości nominalnej udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny, nie budzi zastrzeżeń organu interpretacyjnego i pozostaje w zgodzie z licznymi interpretacjami przepisów prawa podatkowego wydawanymi na gruncie zbliżonego stanu faktycznego sprawy.
Niemniej jednak w zdarzeniu przyszłym zaprezentowanym przez Wnioskodawcę, Spółka otrzymując wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa / zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyda udziały w wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wniesionego przedsiębiorstwa/ zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym na wartość wydanych udziałów wpływ będzie mieć wartość zobowiązań przejętych przez spółkę w ramach wkładu niepieniężnego. W konsekwencji wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę w zamiana za otrzymany aport ulegnie stosownemu zmniejszeniu, odpowiadającemu wartości przejmowanych zobowiązań. Wskazane powyżej zobowiązania, które de facto zmniejszają wartość nominalną wydanych przez Spółkę udziałów, nie stanowią jednak zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztów rzeczywiste poniesionych na nabycie składników majątkowych i tym samym nie mogą powodować zwiększenia wysokości kosztów uzyskania przychodów. Wartość zobowiązań ujmowana w cenie nabycia przedmiotowych składników majątkowych, powodująca w istocie obniżenie tej ceny nie może skutkować podwyższeniem kosztów uzyskania przychodów, albowiem jedynie cena nabycia stanowić winna podstawę do obliczenia wysokości tychże kosztów. Przyjęte przez Wnioskodawcę rozumienie przepisów podatkowych doprowadziłoby do sytuacji, w której z jednej strony wartość przejętych zobowiązań wpływa na wysokość ceny nabycia poprzez jej stosowne zmniejszenie, z drugiej zaś powoduje zwiększenie kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji cena nabycia (koszt nabycia) wkładu niepieniężnego byłby różny od kosztów uzyskania przychodów ujmowanych przez Spółkę w sytuacji zbycia składników majątkowych stanowiących przedmiot niniejszego wkładu. Różnica ta wpływałaby na znaczne zwiększenie wysokości kosztów uzyskania przychodów przez Spółkę.
Jednocześnie podkreślić należy, iż zobowiązanie jest stosunkiem prawnym pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, tym samym istnienie zobowiązania nie jest równoznaczne z jego zapłatą, w konsekwencji przejęte zobowiązania nie będą mogły być uznane za koszt podatkowy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe zobowiązania staną się pieniężnym wydatkiem (kosztem) Spółki dopiero w momencie ich spłaty.
Ponadto, wskazać należy, iż powołane w treści wniosku interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego pozostają bez znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszego wniosku. Stwierdzić należy, iż zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie