Temat interpretacji
Czy zrealizowany przez Spółkę Dominującą PGK dochód albo poniesiona strata na transakcji sprzedaży 100% udziałów Zbywanej Spółki Zależnej PGK (transakcji zrealizowanej w okresie istnienia PGK, posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i powodującej utratę statusu podatnika podatku dochodowego przez PGK) Spółka Dominująca PGK, jako spółka reprezentująca PGK, powinna uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia dochodu/starty ze sprzedaży udziałów spółki zależnej wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. rozliczenia dochodu/starty ze sprzedaży udziałów spółki zależnej wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
(a)
Podatkowa Grupa Kapitałowa w rozumieniu art. la ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została utworzona przez następujące spółki: M. S.A., T.-T. Sp. z o.o., M. P. P. S.A., M. P. PR Sp. z o.o., M. O. Sp. z o.o., S. C. Sp. z o.o. oraz R. l. Sp. z o.o.
Spółką dominującą PGK jest M. P. S.A. (Spółka Dominująca PGK), która posiada minimum 95% udziałów w pozostałych spółkach tworzących PGK (Spółki Zależne PGK).
(b)
Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez Spółkę Dominującą PGK oraz Spółki Zależne PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK Spółka Dominująca PGK zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który w dniu 30 lipca 2012 r. wydał decyzję o rejestracji umowy o utworzeniu PGK i nadał jej numer identyfikacji podatkowej.
PGK rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej z dniem 1 października 2012 r.
Spółka Dominująca PGK jest spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
(c)
W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, ze względów biznesowych, może być konieczne zbycie przez Spółkę Dominującą PGK 100% udziałów posiadanych w jednej ze Spółek Zależnych PGK (Zbywana Spółka Zależna PGK).
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy sprzedaż 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK przez Spółkę Dominującą PGK (w okresie istnienia PGK) będzie skutkowała utratą przez PGK w dniu sprzedaży ww. udziałów statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych...
- W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 czy jedynymi konsekwencjami dla rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych PGK oraz poszczególnych spółek tworzących PGK będą:
- zakończenie roku podatkowego PGK na koniec dnia, w którym nastąpiła utrata przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- brak możliwości rozliczenia ewentualnych strat podatkowych wygenerowanych przez PGK.
W szczególności, utrata statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez PGK nie spowoduje:
- konieczności weryfikacji (ponownego określenia zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) kosztów i przychodów podatkowych Spółki Dominującej PGK i Spółek Zależnych PGK, oraz
- konieczności weryfikacji (ponownego określenia zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi na gruncie ustawy o podatku dochodowym) wartości podatkowej składników majątku nabytych w trakcie istnienia PGK w odniesieniu do transakcji realizowanych w okresie funkcjonowania PGK, oraz
- złożenia korekt deklaracji podatkowych PGK i złożenia indywidualnych deklaracji podatkowych przez poszczególne spółki tworzące PGK za okres istnienia PGK...
- Czy zrealizowany przez Spółkę Dominującą PGK dochód albo poniesiona strata na transakcji sprzedaży 100% udziałów Zbywanej Spółki Zależnej PGK (transakcji zrealizowanej w okresie istnienia PGK, posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i powodującej utratę statusu podatnika podatku dochodowego przez PGK) Spółka Dominująca PGK, jako spółka reprezentująca PGK, powinna uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK...
Przedmiot niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 3. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 3 zrealizowany przez Spółkę Dominującą PGK dochód albo poniesiona strata na transakcji sprzedaży 100% udziałów Zbywanej Spółki Zależnej PGK (transakcji zrealizowanej w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i powodującej utratę statusu podatnika podatku dochodowego przez PGK) Spółka Dominująca PGK, jako spółka reprezentująca PGK, powinna uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK.
Zgodnie z normą art. la ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady i z zastrzeżeniem spełnienia pewnych warunków, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane podatkowymi grupami kapitałowymi.
Z normy art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednoznacznie wynika zatem, iż każde naruszenie któregokolwiek z warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez którąkolwiek ze spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej skutkuje utratą przez tę grupę statusu podatnika. W szczególności, zgodnie z regulacją zawartą w art. 1a ust. 12 i ust. 10 ustawy podatkowej, utrata przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych następuje:
- w przypadku naruszenia warunku dotyczącego poziomu dochodowości z ostatnim dniem miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przypada termin tego zeznania,
- na dzień naruszenia któregokolwiek z innych warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego.
Natomiast zgodnie z normą art. 8 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla poszczególnych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową:
- dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową jest dniem kończącym rok podatkowy spółek tworzących tę grupę;
- dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.
Zgodnie zaś z normą art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dzień sprzedaży udziałów Zbywanej Spółki Zależnej PGK będzie ostatnim dniem roku podatkowego PGK, natomiast dla Spółki Dominującej PGK i Spółek Zależnych PGK (jako spółek tworzących PGK), dzień następujący po tym dniu będzie dniem rozpoczynającym nowy rok podatkowy.
Tym samym, wszystkie zdarzenia mające miejsce w dniu utraty przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będą ujmowane w rozliczeniach PGK z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z normą art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w podatkowej grupie kapitałowej przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z treścią art. 7 ust. 1-3 tej ustawy.
Natomiast w myśl regulacji art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (zgodnie z normą art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Za datę powstania przychodu uważa się dzień zbycia prawa majątkowego, nie później niż dzień wystawienie faktury albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3a tej ustawy).
Mając na uwadze powyższe zdaniem Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, iż zgodnie z ww. normą art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód podatkowy PGK ze sprzedaży udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK powstanie w dniu sprzedaży udziałów tj. w dniu, w którym przeniesiono prawo do udziałów w tej spółce na nabywcę.
Zgodnie zaś z normą art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów w szczególności wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji.
W konsekwencji, wydatki na nabycie udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK powinny zostać rozpoznane przez Spółkę Dominującą PGK jako koszt uzyskania przychodu PGK w momencie powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów tej spółki.
Jednocześnie, skoro zgodnie z przyjętymi założeniami, Spółka Dominująca PGK będzie spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na Spółce Dominującej PGK będzie spoczywać obowiązek dokonania rozliczenia tej transakcji w ramach podatku dochodowego od osób prawnych PGK.
Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, w szczególności:
- w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 sierpnia 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-981/10/CzP);
- w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB5/423-588/09-10/MB i IPPB5/423-592/09-10/MB);
- w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r. (sygn. IPPB3-423-746/08-2/MB i IP-PB3-423-747/08-2/MB).
Reasumując zdaniem Wnioskodawcy zrealizowany przez Spółkę Dominującą PGK dochód albo poniesiona strata na transakcji sprzedaży 100% udziałów Zbywanej Spółki Zależnej PGK (transakcji zrealizowanej w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i powodującej utratę statusu podatnika podatku dochodowego przez PGK) Spółka Dominująca PGK, jako spółka reprezentująca PGK, powinna uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 5 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy