Temat interpretacji
Czy w zwiazku z umorzeniem udzialow bez wynagrodzenia, po przeksztalceniu SKA w spolke z o.o., ktore to umorzenie moze miec charakter dobrowolny lub przymusowy (bez zgody udzialowca) albo automatyczny (z chwila ziszczenia sie okreslonego w umowie Spolki zdarzenia), bez wynagrodzenia, po stronie Spolki powstanie jakikolwiek przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych.
Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz ? 4 pkt 2 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, dzialajacy w imieniu Ministra Finansow, stwierdza, ze stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 15 pazdziernika 2015 r. (data wplywu do tut. BKIP 26 pazdziernika 2015 r.), uzupelnionym 7 stycznia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w zwiazku z umorzeniem udzialow bez wynagrodzenia, po przeksztalceniu SKA w spolke z o.o., ktore to umorzenie moze miec charakter dobrowolny lub przymusowy (bez zgody udzialowca) albo automatyczny (z chwila ziszczenia sie okreslonego w umowie Spolki zdarzenia), bez wynagrodzenia, po stronie Spolki powstanie jakikolwiek przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) ? jest prawidlowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 pazdziernika 2015 r. do tut. BKIP wplynal wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w zwiazku z umorzeniem udzialow bez wynagrodzenia, po przeksztalceniu SKA w spolke z o.o., ktore to umorzenie moze miec charakter dobrowolny lub przymusowy (bez zgody udzialowca) albo automatyczny (z chwila ziszczenia sie okreslonego w umowie Spolki zdarzenia), bez wynagrodzenia, po stronie Spolki powstanie jakikolwiek przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych.
Wniosek nie spelnial wymogow formalnych dlatego tez pismem z 21 grudnia 2015 r. znak IBPB-1-2/4510-712/15/JW wezwano Wnioskodawce do jego uzupelnienia. Uzupelnienia dokonano 7 stycznia 2016 r.
We wniosku zostalo przedstawione nastepujace zdarzenie przyszle:
Wnioskodawca jest spolka komandytowo-akcyjna (dalej takze: ?SKA?, ?Wnioskodawca?, ?Spolka?), ktora zostala zawiazana i zarejestrowana w rejestrze przedsiebiorcow Krajowego Rejestru Sadowego przed dniem wejscia w zycie ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych oraz ustawy o podatku tonazowym (dalej takze: ?ustawa nowelizujaca?). SKA nie dokonala zmiany roku obrotowego po dniu wejscia w zycie ustawy nowelizujacej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy nowelizujacej, do zakonczenia jej obecnego roku obrotowego, SKA nie bedzie podatnikiem podatku dochodowego od osob prawnych. Biezacy rok obrotowy SKA zakonczy sie 31 pazdziernika 2015 r.
Niewykluczone, ze moze dojsc do umorzenia akcji posiadanych przez niektorych z akcjonariuszy (dalej takze: ?Wspolnik Zbywajacy?). Umorzenie bedzie mialo charakter umorzenia dobrowolnego albo automatycznego badz przymusowego, przy czym kazde z trzech rodzajow umorzen bedzie moglo odbyc sie bez wynagrodzenia, (tzn. dojdzie do umorzenia w jednym z trzech trybow, jednakze niezaleznie od tego, jaki tryb zostanie wybrany umorzenie przeprowadzone bedzie bez wynagrodzenia). Umorzenie byloby realizowane w okresie, w ktorym SKA posiadalaby status podatnika podatku dochodowego od osob prawnych.
SKA, akcjonariusz oraz inne podmioty pozostajace w Spolce po umorzeniu akcji, nalezacych do SKA, moga byc podmiotami powiazanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych.
Niewykluczone, ze jednoczesnie na tym samym zgromadzeniu wspolnikow, o ktorym mowa powyzej, podwyzszony zostanie kapital zakladowy Spolki o kwote stanowiaca rownowartosc lacznej wartosci nominalnej umarzanych akcji, przyslugujacych SKA. Podwyzszenie to moze zostac skierowane do innego wspolnika spolki (dalej takze: ?Wspolnik Pozostajacy?) badz innego podmiotu. Alternatywnie dojdzie do podwyzszenia wartosci nominalnej akcji posianych przez Wspolnika Pozostajacego badz przez inne podmioty.
Niewykluczone, ze umorzenie praw korporacyjnych w SKA nastapi po przeksztalceniu Wnioskodawcy w spolke kapitalowa, tj. spolke z ograniczona odpowiedzialnoscia. W rezultacie umorzenie dobrowolne lub umorzenie automatyczne badz przymusowe bedzie odbywalo sie na udzialach spolki z o.o. powstalej w wyniku przeksztalcenia ze spolki SKA w sp. z o.o.
W zwiazku z powyzszym zadano m.in. nastepujace pytanie:
Czy w zwiazku z umorzeniem udzialow bez wynagrodzenia, po przeksztalceniu SKA w spolke z o.o., ktore to umorzenie moze miec charakter dobrowolny lub przymusowy (bez zgody udzialowca) albo automatyczny (z chwila ziszczenia sie okreslonego w umowie Spolki zdarzenia), bez wynagrodzenia, po stronie Spolki powstanie jakikolwiek przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Zdaniem Wnioskodawcy, w zwiazku z umorzeniem bez wynagrodzenia udzialow wspolnika/wspolnikow w jednym z trzech trybow przymusowym lub automatycznym albo dobrowolnym - po stronie Spolki nie powstanie przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych.
Zdaniem Wnioskodawcy, w zwiazku z umorzeniem bez wynagrodzenia udzialow wspolnika/wspolnikow w jednym z trzech trybow przymusowym lub automatycznym albo dobrowolnym - po stronie Spolki nie powstanie przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych.
W pierwszej kolejnosci nalezy podkreslic, iz umorzenie udzialow bez wynagrodzenia nie zostalo w sposob wyrazny wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, ze zm. dalej takze: ?updop?, jako zdarzenie skutkujace powstaniem przychodu po stronie podmiotu dokonujacego umorzenia udzialow, czyli Wnioskodawcy. Jednoczesnie zas nie jest mozliwe zakwalifikowanie wartosci umorzonych udzialow do ktoregokolwiek z przychodow wymienionych w tym przepisie. Zdaniem Wnioskodawcy, w omawianej sytuacji nie wystepuje przychod z tytulu umorzonych zobowiazan w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 4d updop. W przypadku umorzenia udzialow bez wynagrodzenia wprost dopuszczonego przez przepisy prawa, jako forma alternatywna, rownorzedna w stosunku do umorzenia za wynagrodzeniem, w zadnym razie nie dochodzi do umorzenia zobowiazania Spolki do zaplaty wynagrodzenia za umarzane udzialy - zobowiazanie do zaplaty wynagrodzenia w ogole nie powstaje. Brak jest rowniez podstaw do przyjecia, ze w takiej sytuacji Spolka uzyskuje od wspolnika/wspolnikow, ktorego/ktorych udzialy beda umarzane bez wynagrodzenia w jednym z trzech trybow, przychod z tytulu otrzymanych nieodplatnych swiadczen w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 w zwiazku z ust. 6 updop. W wyniku umorzenia udzialow bez wynagrodzenia Spolka nie otrzymuje zadnego swiadczenia od wspolnikow, a jej stan majatkowy nie ulega zmianie. Uzyskane w ten sposob udzialy wlasne nie powiekszaja majatku Spolki, w zwiazku z ich nabyciem nie odnosi ona zadnej korzysci majatkowej, jako ze nabywa udzialy nie w celu wykonywania z nich praw, lecz wylacznie w celu ich umorzenia.
Nalezy wskazac bowiem, ze w sytuacji umorzenia udzialow wspolnikow (akcjonariuszy a po przeksztalceniu udzialowcow), Spolka faktycznie nie uzyskuje zadnego przysporzenia majatkowego, w konkretnej wysokosci finansowej. Spolka nabywa bowiem udzialy w celu ich umorzenia, a zatem unicestwienia lub umarza je bez ich nabywania (w zaleznosci, czy mamy do czynienia z umorzeniem dobrowolnym, przymusowym czy automatycznym). Umorzenie udzialow wlasnych nie powoduje takze wplywu zadnych srodkow finansowych do Spolki, a zatem Spolka niczego nie zyskuje. Dochodzic moze jedynie do przesuniecia pozycji wewnatrz bilansu Spolki.
W opinii Wnioskodawcy brak jest podstaw do uznania, ze w zwiazku z umorzeniem udzialow bez wynagrodzenia udzialow powstaje po stronie Spolki dochod podatkowy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 updop dochodem (przychodem) z udzialu w zyskach osob prawnych, z zastrzezeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochod (przychod) faktycznie uzyskany z tego udzialu (akcji), w tym takze dochod przeznaczony na podwyzszenie kapitalu zakladowego, a w spoldzielniach - dochod przeznaczony na podwyzszenie funduszu udzialowego oraz dochod stanowiacy rownowartosc kwot przekazanych na ten kapital (fundusz) z innych kapitalow (funduszy) osoby prawnej.
W wyniku umorzenia udzialow w trybie przedstawionym przez Spolke kapital nie ulegnie podwyzszeniu, a poniewaz umorzenie przeprowadzone zostanie bez wynagrodzenia, nie wystapi przekazanie na ten kapital kwot z innych kapitalow. Nie ma przy tym znaczenia fakt, ze mozliwie kapital zakladowy zostanie podwyzszony na tym samym zgromadzeniu wspolnikow na ktorym udzialy zostana umorzone o laczna wartosc nominalna udzialow umarzanych lub tez dojdzie do zwiekszenia wartosci nominalnej udzialow pozostalych wspolnikow. Podwyzszenie to zostanie bowiem skierowane do ewentualnie innego wspolnika pozostajacego w Spolce. Wspolnik ten (Wspolnik Pozostajacy) obejmie nowo utworzone udzialy w kapitale zakladowym i obejmie je za wklad w postaci gotowki lub aportu. Alternatywnie doszloby do zwiekszenia wartosci nominalnej udzialow u wspolnikow pozostajacych.
Zdaniem Wnioskodawcy, w zwiazku z umorzeniem udzialow (przymusowym, automatycznym, dobrowolnym) bez wynagrodzenia, po stronie Spolki nie powstanie przychod (dochod) podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych, Wnioskodawca bowiem nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 12 oraz 7 i 10 updop.
Wnioskodawca wskazal, ze analogiczne stanowisko w tej kwestii zajely organy podatkowe w licznych interpretacjach, w tym przykladowo interpretacja:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Lodzi z 12 lutego 2013 r., (sygn. IPTPB3/423-423/12-2/MF), w ktorej potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z ktorym ?nalezy stwierdzic, iz w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, Spolka nie uzyskuje realnego przysporzenia. Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku nabycia wlasnych udzialow bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia, majatek Spolki nie wzrosnie, tym samym nie ma podstaw do przyjecia, iz w opisanej sytuacji mamy do czynienia z powstaniem przychodu (...) opisane w zdarzeniu przyszlym, umorzenie udzialow bez wynagrodzenia - majace charakter umorzenia dobrowolnego i dokonywane w wyniku obnizenia kapitalu zakladowego - nie bedzie skutkowac po stronie Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osob prawnych, przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych?;
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 stycznia 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-1300/12/CzP), w ktorej potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z ktorym ?zdaniem Spolki, po Jej stronie nie, powstanie przychod z tytulu nabycia udzialow, ani umorzenia udzialow (dobrowolnego, przymusowego albo automatycznego) Wspolnikow bez wynagrodzenia?;
- Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 listopada 2012 r., (sygn. ILPB3/423-280/12-6/EK), zgodnie z ktora ?opisane w zdarzeniu przyszlym umorzenie udzialow bez wynagrodzenia - majace charakter umorzenia dobrowolnego i dokonywane w wyniku obnizenia kapitalu zakladowego Spolki - nie bedzie skutkowac po stronie Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osob prawnych, powstaniem przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osob prawych?;
- Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 sierpnia 2012 r., (sygn. ILPB3/423-199/12-2/JS), zgodnie z ktora ?w zwiazku z nieodplatnym nabyciem przez Wnioskodawce wlasnych udzialow celem ich umorzenia, po stronie Spolki nie powstanie dochod podlegajacy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych?;
- Dyrektora izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 sierpnia 2012 r., (sygn. ITPB3/423-286/12/PST), zgodnie z ktora ?oceniajac skutki bedace nastepstwem nabycia przez Spolke wlasnych udzialow w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia, nalezy uznac, ze w wyniku tej operacji nie powstanie w Spolce przychod w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych, a tym samym pozostanie ona bez wplywu na dochod podlegajacy opodatkowaniu tym podatkiem?;
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 09 pazdziernika 2015 r. sygn. IPPB3/4510-609/15-4/MC.
W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego uznaje sie za prawidlowe.
W niniejszej interpretacji dokonano wylacznie oceny stanowiska Spolki w zakresie skutkow podatkowych zwiazanych z umorzeniem przez nia udzialow wlasnych bez wynagrodzenia. Taki zakres zostal bowiem wskazany w sformulowanym przez Wnioskodawce pytaniu.
Zasady umorzenia udzialow w spolce z ograniczona odpowiedzialnoscia reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 wrzesnia 2000 r. Kodeks spolek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej takze: ?ksh?), ktory przewiduje trzy sposoby jego przeprowadzenia:
- za zgoda wspolnika w drodze nabycia udzialu przez spolke - tzw. umorzenie dobrowolne;
- bez zgody wspolnika - tzw. umorzenie przymusowe;
- w razie ziszczenia sie okreslonego zdarzenia - tzw. umorzenie warunkowe (automatyczne).
Udzial moze byc umorzony jedynie po wpisie spolki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spolki tak stanowi. Przeslanki i tryb przymusowego umorzenia okresla umowa spolki.
Stosownie do art. 199 ? 2 ksh, umorzenie udzialu wymaga uchwaly zgromadzenia wspolnikow, ktora powinna okreslac w szczegolnosci podstawe prawna umorzenia i wysokosc wynagrodzenia przyslugujacego wspolnikowi za umorzony udzial. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie moze byc nizsze od wartosci przypadajacych na udzial aktywow netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwote przeznaczona do podzialu miedzy wspolnikow. W przypadku umorzenia przymusowego uchwala powinna zawierac rowniez uzasadnienie.
Jednoczesnie za zgoda wspolnika umorzenie udzialu moze nastapic bez wynagrodzenia (art. 199 ? 3 ksh).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej takze: ?updop?), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochod bez wzgledu na rodzaj zrodel przychodow, z jakich dochod ten zostal osiagniety; w wypadkach, o ktorych mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychod. Natomiast w mysl art. 7 ust. 2 tej ustawy, dochodem jest, z zastrzezeniem art. 10 i 11, nadwyzka sumy przychodow nad kosztami ich uzyskania, osiagnieta w roku podatkowym; jezeli koszty uzyskania przychodow przekraczaja sume przychodow, roznica jest strata.
Ustawa o podatku dochodowym od osob prawnych nie zawiera definicji przychodu, a jedynie wskazuje na rodzaje wplywow, ktorych uzyskanie jest zaliczane do przychodow (art. 12 ust. 1 updop) badz wylaczone z kategorii przychodow (art. 12 ust. 4 updop).
I tak, do przychodow zalicza sie m.in. otrzymane pieniadze, wartosci pieniezne, w tym rowniez roznice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 updop przychodami, z zastrzezeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest wartosc otrzymanych rzeczy lub praw, a takze wartosc innych swiadczen w naturze, w tym wartosc rzeczy i praw otrzymanych nieodplatnie lub czesciowo odplatnie, a takze wartosc innych nieodplatnych lub czesciowo odplatnych swiadczen, z wyjatkiem swiadczen zwiazanych z uzywaniem srodkow trwalych otrzymanych przez samorzadowe zaklady budzetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spolki uzytecznosci publicznej z wylacznym udzialem jednostek samorzadu terytorialnego lub ich zwiazkow od Skarbu Panstwa, jednostek samorzadu terytorialnego lub ich zwiazkow w nieodplatny zarzad lub uzywanie. Do ustalenia wartosci swiadczen w naturze zastosowanie ma art. 12 ust. 6 updop.
Powstanie przychodu u podatnika jest zasadniczo wynikiem otrzymania przez niego okreslonej wartosci lub rzeczy przedstawiajacej jakas wartosc, w efekcie zwiekszajacej aktywa posiadanego przez niego majatku, o ile nie podlega wylaczeniu z kategorii przychodow na podstawie art. 12 ust. 4 updop. Wnioskodawca zas nabywa udzialy wylacznie w celu umorzenia, to jest ich prawnego unicestwienia (w ramach procedury prawnej okreslonej w Kodeksie spolek handlowych). Umorzenie udzialow wlasnych nie powoduje wplywu srodkow finansowych ani aktywow powiekszajacych jego majatek do Spolki.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych, ktory nakazuje traktowac jako przychod m.in. wartosc umorzonych zobowiazan. Nabycie lub objecie przez wspolnika udzialow Wnioskodawcy nie powoduje powstania po stronie Spolki zobowiazania finansowego wobec wspolnika, ktore nastepnie, w wyniku nieodplatnego nabycia udzialow wlasnych Spolki w celu umorzenia, zostaloby umorzone. Umorzenie udzialow nie stanowi przychodu podatkowego z tytulu umorzenia zobowiazan, o ktorym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 updop. Tym samym, nabycie przez Spolke udzialow wlasnych od wspolnika w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia nie spowoduje osiagniecia przez Spolke przychodu, w tym przychodu z tytulu umorzenia zobowiazan, o ktorym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 updop.
Majac powyzsze na wzgledzie, nalezy uznac, ze umorzenie udzialow bez wynagrodzenia w trybie umorzenia dobrowolnego, przymusowego lub automatycznego nie bedzie stanowic przychodu, a tym samym dochodu, podlegajacego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych po stronie Wnioskodawcy. Zdarzenie to nie wiaze sie bowiem z uzyskaniem jakiegokolwiek przysporzenia przez Spolke. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy nalezy uznac za prawidlowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienic nalezy, ze w zakresie pytania 1 oraz 3-6 wydano odrebne rozstrzygniecia.
Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego we Wroclawiu, ul. Sw. Mikolaja 78/79, 50-126 Wroclaw, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.).
Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).
Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Bialej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biala.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 3 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach