Określenie wysokości przychodu z tytułu likwidacji spółki kapitałowej, w sytuacji gdy nabycie udziałów w tej spółce nastąpiło w formie umowy sprzeda... - Interpretacja - IBPB-2-2/4510-81/15/MZM

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2015, sygn. IBPB-2-2/4510-81/15/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Określenie wysokości przychodu z tytułu likwidacji spółki kapitałowej, w sytuacji gdy nabycie udziałów w tej spółce nastąpiło w formie umowy sprzedaży albo wniesienia aportu (wymiany udziałów).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 7 października 2015 r. (data otrzymania 13 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu likwidacji Spółki kapitałowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu likwidacji Spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce).

Wnioskodawca w 2015 r. nabędzie 100% udziałów w spółce kapitałowej posiadającej osobowość prawną z siedzibą w państwie członkowskim Unii Europejskiej (dalej Spółka). Przedmiotowe nabycie udziałów Spółki dokonane zostanie jako transakcja wymiany udziałów (Wymiana udziałów), unormowana w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ramach której Wnioskodawca będzie spółką nabywającą, tj. nabędzie w formie wkładu niepieniężnego (na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału) Udziały w Spółce, w zamian za które przekaże na rzecz dokonujących aportu własne udziały. Wartość udziałów w Spółce nabytych w ramach wymiany udziałów zostanie w całości wniesiona na kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy wydana na rzecz Udziałowców odpowiadać będzie wartości podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w wyniku nabycia Udziałów w Spółce.

Wymiana udziałów spełniać będzie warunki wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj.:

  1. Spółka, jako spółka nabywająca, uzyska w wyniku jednej uchwały o podwyższeniu kapitału (poprzez emisję nowych udziałów opłaconych aportem), udziały w Spółce Kapitałowej dające bezwzględną większość praw głosów w Spółce Kapitałowej,
  2. podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w Polsce lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Nadto przy wymianie udziałów nie będzie dopłat w gotówce.

Po nabyciu przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce, planowana jest reorganizacja w celu uproszczenia powstałej struktury właścicielskiej. W szczególności, rozważane jest dokonanie likwidacji Spółki.

Wnioskodawca nie wyklucza, że likwidacja Spółki odbędzie się przed upływem 2 lat od nabycia udziałów Spółki przez Wnioskodawcę.

W przypadku likwidacji Spółki, zakłada się, że wszelki majątek Spółki pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, składający się na przedsiębiorstwo prowadzone przez Spółki, nie zostanie upłynniony, lecz zostanie w całości przejęty przez Wnioskodawcę w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.

W związku z planowanymi działaniami powstała wątpliwość dotycząca zasad opodatkowania na terytorium Polski dochodów Wnioskodawcy osiągniętych z tytułu likwidacji Spółki.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę udziałów Spółki w formie aportu dochodem Wnioskodawcy z tytułu likwidacji Spółki będzie nadwyżka wartości majątku Spółki otrzymanego w związku z likwidacją Spółki ponad wydatkami Wnioskodawcy poniesionymi na nabycie udziałów Spółki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi Spółki w zamian za udziały Spółki, w sytuacji gdy likwidacja Spółki nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia w 2015 r. udziałów Spółki w formie aportu (wymiany udziałów), w sytuacji, gdy likwidacja Spółki nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia przez Wnioskodawcę jej udziałów, dochodem (przychodem) Wnioskodawcy z tytułu likwidacji Spółki będzie nadwyżka wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją, ponad wydatkami Wnioskodawcy poniesionymi na nabycie udziałów Spółki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi/udziałowcom Spółki w zamian za jej udziały. Wynika to z następujących względów:

Co do zasady, majątek spółki, jaki został po zaspokojeniu/zabezpieczeniu wierzycieli, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Oznacza to, że kwota (lub inne aktywa pozostałe po likwidacji) pozostała do podziału jest dzielona przez liczbę udziałów i określona jej część przypada na udział. Podział majątku między wspólników (akcjonariuszy) wywołuje u nich określone skutki podatkowe, bowiem otrzymają oni z tego tytułu środki pieniężne lub rzeczowe składniki majątku tej spółki.

Jeżeli wspólnik (akcjonariusz) jest osobą prawną, dochód z podziału majątku likwidowanej spółki kapitałowej jest zaliczany do dochodów z udziału w zyskach osoby prawnej, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.). Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Określając dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, należy pamiętać, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 ww. ustawy, który obowiązuje od 1 stycznia 2015 r., do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej. W związku z czym ww. przepis także umożliwia uwzględnienie quasi kosztów podatkowych przy ustalaniu przychodu z likwidacji spółki zależnej.

Natomiast, w zakresie określenia kosztu (...) nabycia bądź objęcia udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania majątku w związku z likwidacją Spółki, w której Wnioskodawca nabędzie udziały w ramach transakcji wymiany udziałów, Wnioskodawca przy likwidacji tej Spółki może rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych wydanych przez Wnioskodawcę udziałowcom Spółki w zamian za jej udziały.

Zatem zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, kosztem nabycia bądź objęcia udziałów Spółki będzie w szczególności nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi/udziałowcom Spółki w zamian za udziały Spółki wniesione w drodze aportu. Natomiast w przypadku nabycia udziałów Spółki w formie aportu, w sytuacji gdy likwidacja Spółki nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia udziałów w Spółce, dochodem (przychodem) Wnioskodawcy z tytułu likwidacji Spółki będzie nadwyżka wartości majątku Spółki otrzymanego w związku z likwidacją Spółki ponad wydatkami poniesionymi na nabycie udziałów Spółki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi/udziałowcom Spółki w zamian za udziały Spółki. Dochody (przychody) otrzymane w związku z likwidacją spółki kapitałowej opodatkowuje się według stawki 19% otrzymanego przychodu (art. 22 ust. 1 ustawy).

Powyższe stanowisko Spółki znajduje również potwierdzenie w szeregu interpretacji organów podatkowych, przykładowo w:

interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 listopada 2010 r. (Znak: IPPB5/423-534/10-6/DG), w której organ podzielił następujące stanowisko podatnika: Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, kosztem nabycia udziałów będzie dla Spółki A nominalna wartość udziałów wydana Inwestorowi w ramach wymiany udziałów w zamian za otrzymane udziały w Spółce B. W związku z powyższą okolicznością, wartość nominalna wydanych przez Spółkę A udziałów, w momencie likwidacji Spółki, analogicznie jak w przypadku odpłatnego zbycia udziałów, pomniejszać będzie przychód do opodatkowania uzyskany, przez Spółkę z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki B,

interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 kwietnia 2012 r. Znak: IPPB3/423-56/12-3/ PK1, w której organ podzielił następujące stanowisko podatnika: W przypadku nabycia przez Spółkę udziałów W. w formie aportu (wymiany udziałów), w sytuacji gdy likwidacja W. nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia przez Spółkę udziałów w W., dochodem (przychodem) Spółki z tytułu likwidacji W. będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku W. otrzymanego w związku z likwidacją W. ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie udziałów W. w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcowi/udziałowcom W. w zamian za udziały W.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wskazać jednakże należy, że przywołany przez Spółkę art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2015 r. otrzymał nowe brzmienie.

I tak zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Jednakże zmiana brzmienia ww. przepisów nie miała wpływu na rozstrzygnięcie.

Odnosząc się natomiast do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników w określonym stanie faktycznym czy zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 3 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach