Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.... - Interpretacja - I-3/423/55/AŻ/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. I-3/423/55/AŻ/04, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.07.2004 r. (data wpływu 19.08.2004 r.) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia:


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spókę wynika, że w dniu 1 września 2003 r. Spółka zawarła umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z pismem z Izby Skarbowej z dnia 24 czerwca 2004 r. Spółka dokonała korekty zeznania podatkowego podwyższając podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r., gdyż poniesiony przez spółkę koszt nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 16 ust. 1 lit. b) nie stanowi bezpośrednio kosztu uzyskania przychodu, natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 w związku z art. 16a ust. 1 i art. 16b ust. 2 pkt 2a ww. ustawy podatkowej kosztem uzyskania przychodu będą odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy czym zgodnie z art. 16g ust. 2 wartość początkowa firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa ustalona zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5 a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Wątpliwość Spółki dotyczy określenia momentu, od którego jest ona uprawniona do dokonania, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy powstałej w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Spółka nie określiła od kiedy wprowadziła wartość firmy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a zgodnie z art. 9 ust. 1, była zobowiązana do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a i 16m. Zgodnie z art. 16d ust. 2 składniki majątku, o których mowa w art. 16a - 16c wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ww. przepisem najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4, tj. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki, "iż jest ona uprawniona do dokonania stosownej korekty rozliczeń z tytułu CIT za rok 2003 celem rozpoznania jako koszt podatkowy kwoty odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy za miesiące październik - grudzień 2003 r. oraz do kontynuowania amortyzacji w roku bieżącym i latach następnych na zasadach ogólnych przewidzianych w Ustawie o CIT."


Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy Urząd stoi na stanowisku, że Spółka może amortyzować wartość firmy od dnia ujawnienia w ewidencji środków trwałych i kontynuować ją w latach następnych.

Lubuski Urząd Skarbowy