Kwestie dotyczące opodatkowania dotacji pochodzącej z środków Programu PHARE, uregulowane są w art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ... - Interpretacja - PSUS/OPBI/423/134/04/MJ

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.08.2004, sygn. PSUS/OPBI/423/134/04/MJ, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Kwestie dotyczące opodatkowania dotacji pochodzącej z środków Programu PHARE, uregulowane są w art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami).

Zgodnie z tym przepisem "wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc".

Jeżeli zatem inwestycja, określona w piśmie Spółki będzie sfinansowana ze środków Programu PHARE - to dochody z tytułu otrzymanej dotacji będą wolne od podatku dochodowego.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że wydatki i koszty Spółki sfinansowane z tych środków - w świetle przepisu zawartego w art. 16 ust. 1 pkt 58 wyżej powołanej ustawy - nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie bowiem z tym przepisem "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23 i 24, lub ze środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873).

Przy ustalaniu zatem dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania - stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie należy uwzględniać przychodów pochodzących z pomocy zagranicznej, jeżeli dochody z tych źródeł są wolne od podatku dochodowego, jak również kosztów uzyskania przychodów związanych z uzyskaniem tego dochodu.

W myśl bowiem tego przepisu "przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się:

przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku" (pkt. 1),

kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2, (pkt. 3)

Zważywszy zatem na wskazane wyżej obowiązujące regulacje dotyczące preferencji podatkowych w zakresie korzystania ze środków pomocowych z zagranicy, w celu uniknięcia ewentualnych sporów z organami podatkowymi, należy w ewidencji finansowo-księgowej zabezpieczyć odrębne rozliczanie wydatków sfinansowanych ze środków Programu PHARE.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu