Temat interpretacji
W sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 15 ust. 1 "j" ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) . Zgodnie z ww. przepisem w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16 "h" ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Z powyższej regulacji wynika, iż jeżeli przedmiotem wkładu są np. między innymi środki trwałe - kosztem uzyskania przychodu jest ich zaktualizowana wartość pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych przed wniesieniem wkładu w rozumieniu art. 16 "h" ust. 1 pkt 1. W myśl wym. art. 16 "h" ust. 1 pkt 1 - suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje także odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Oznacza to, że w przedmiotowym stanie faktycznym w związku z wniesieniem wkładu w postaci środków trwałych należących do Związku Komunalnego Gmin - koszt ustala się w wysokości zaktualizowanej wartości początkowej środków trwałych pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4g - wolne od podatku są dochody związków jednostek samorządu terytorialnego - w części przeznaczonej dla tych jednostek. Zwolnienie to ma zastosowanie jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin wydatkowany na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4g, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
W znaczeniu ww. przepisu pojęcie "dochodu" należy rozumieć jako dochód wyrażony w realnie osiągniętych środkach finansowych, a nie taki którym jednostka musi dysponować i faktycznie wydatkować tylko na cele wskazane w tych przepisach - bez względu na termin.
Mając na uwadze także rozumienie pojęcia wydatkowania dochodu dla potrzeb zwolnienia podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym czynność prawna polegająca na wniesieniu środków trwałych w formie aportu niepieniężnego w zamian za akcje Przedsiębiorstwa X nie stanowi czynności skutkującej utratą zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.