Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 20.07.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.
Do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) od 1 stycznia 2001 roku wprowadzono definicję pochodnych instrumentów finansowych. Przepis art. 16 ust. 1b w/w ustawy definiuje pojęcie instrumentów pochodnych - ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych, rozumie się przez to prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8b nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Należy podkreślić, że wszystkie wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 8b nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stają się nimi natomiast przy
ustalaniu dochodu:
- w związku z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych,
- w związku z rezygnacją z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych,
- z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych.
Warunkiem, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w/w wydatków jest, aby wydatki te nie powiększały wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Reasumując, wydatki na nabycie pochodnych instrumentów finansowych mogą stać się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie realizacji praw z nich wynikających, w związku z rezygnacją z realizacji tych praw lub z odpłatnym zbyciem pochodnych instrumentów finansowych bez względu na wartość wolumenu transakcji.