Odpowiadając na pismo Spółki uzupełnione w dniu 3 sierpnia 2004r., w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku doch... - Interpretacja - II-2/423/236/JB/112/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.09.2004, sygn. II-2/423/236/JB/112/04, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo Spółki uzupełnione w dniu 3 sierpnia 2004r., w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1992r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Na podstawie cyt. przepisu - Spółka ma prawo pomniejszyć o kwotę zwróconego towaru przychody tego okresu, w którym został on dokonany.Przychody w walutach obcych, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Zgodnie z art. 12 ust. 3 (zdanie drugie) ustawy, jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Odpowiedź w zakresie prawidłowości stosowania przez Spółkę w ewidencji rachunkowej do przeliczania zwrotów dla klientów kursu z dnia zarachowania ww. operacji wykracza poza zakres obowiązków organu podatkowego, określonych w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, bowiem na podstawie powołanego przepisu naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Tutejszy organ podatkowy zauważa, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Łódzki Urząd Skarbowy