Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (z. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbo... - Interpretacja - USI/415-39/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. USI/415-39/04, Urząd Skarbowy w Bartoszycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (z. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w odpowiedzi na pismo z dnia 08.11.2004 r. znak: PEC/1411/2004 w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży energii cieplnej za m-c grudzień 2004 r. z terminem płatności przypadającym w styczniu 2005 r. i związane z tymi przychodami koszty - w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyjaśnia co następuje:

Opisany przez Spółkę stan faktyczny:

Przedsiębiorstwo zajmuje się w swojej podstawowej działalności wytwarzaniem i dystrybucją energii cieplnej i ciepłej wody użytkowej. Faktury z tytułu sprzedaży energii cieplnej za m-c grudzień 2004 r. zostaną wystawione 31.12.2004 r. z terminem płatności 15 styczeń 2005 r.

W opinii Spółki przychód z tego tytułu wystąpi w m-cu styczniu 2005 r. a także zarachowanie w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z tym przychodem nastąpi również w tym miesiącu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W świetle obowiązującego od dnia 01 stycznia 2004 r. zapisu art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) - w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego - za datę uzyskania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Jak z powyższego wynika, w przypadku świadczenia tego typu usług, przychód należny do celów podatkowych w spółce powstanie w dacie określonej jako termin płatności wynikający z faktury, a więc w miesiącu styczniu 2005 r.

Natomiast zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 wymienionej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednocześnie w celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów - ustawodawca w art. 15 ust. 4 powoływanej ustawy, precyzuje, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe - w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z przytoczonych przepisów wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1, pod warunkiem, że mają związek z prowadzoną działalnością a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz ich zarachowanie jest możliwe. To faktyczny wpływ na uzyskany przychód decyduje czy dany koszt może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu prawa podatkowego. Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, mogą być rozliczone w roku ich poniesienia.

Tym samym, koszty poniesione przez Spółkę w miesiącu grudniu 2004 r. które można powiązać z przychodami należnymi osiągniętymi w miesiącu styczniu 2005 r. powinny podlegać zakwalifikowaniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie wystąpienia przychodu tj. w miesiącu styczniu 2005 r.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 08.11.2004 r. jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Bartoszycach