Temat interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym otwarcie likwidacji Spółki, a w konsekwencji zamknięcie jej ksiąg rachunkowych, pozostanie bez wpływu na sposób funkcjonowania PGK oraz przyjęty przez PGK rok podatkowy? /pytanie oznaczone we wniosku nr 2/
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie wpływu otwarcia likwidacji spółki należącej do podatkowej grupy kapitałowej na funkcjonowanie grupy (pomimo zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki postawionej w stan likwidacji) i przyjęty rok podatkowy /pytanie oznaczone we wniosku nr 2/ jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wpływu otwarcia likwidacji spółki należącej do podatkowej grupy kapitałowej na funkcjonowanie grupy (pomimo zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki postawionej w stan likwidacji) i przyjęty rok podatkowy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :
Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał rejestracji umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: PGK, Wnioskodawca), zawartej aktem notarialnym 26 września 2011 r. pomiędzy jedenastoma Spółkami. Rejestracji PGK dokonano na okres 3 lat podatkowych od dnia 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. Pierwszy rok podatkowy PGK rozpoczął się 1 stycznia 2012 r. Spółką dominującą w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1) lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: UPDOP) i spółką reprezentującą PGK jest A. Rok podatkowy w PGK obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Spółki wchodzące w skład PGK prowadzą różnorodną działalność związaną z produkcją, handlem i dystrybucją energii elektrycznej oraz świadczeniem usług. Z uwagi na zmieniającą się sytuację na rynku związaną ze zmianami cen i możliwymi zmianami prawa energetycznego może zaistnieć sytuacja, w której jedna ze Spółek wchodzących w skład PGK (dalej: Spółka) nie będzie miała możliwości pełnego pokrycia ponoszonych kosztów działalności w wartości realizowanych przychodów. Powyższe skutkować może zaistnieniem przesłanek do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 28 czerwca 2012 r., poz. 1112 dalej PUN), a w konsekwencji wydaniem przez właściwy sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości Spółki w rozumieniu art. 51 ust. 1 tej ustawy. Możliwe jest również - alternatywnie do powyższego, bądź w wyniku ogłoszenia upadłości Spółki - przeprowadzenie jej likwidacji w rozumieniu odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 19 kwietnia 2013 r., poz. 1030, dalej: KSH). Obydwie powyższe sytuacje nie spowodują innych zmian w stanie faktycznym bądź prawnym, które mogłyby mieć wpływ na spełnienie przez Spółkę warunków, o których mowa w art. la UPDOP.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym otwarcie likwidacji Spółki, a w konsekwencji zamknięcie jej ksiąg rachunkowych, pozostanie bez wpływu na sposób funkcjonowania PGK oraz przyjęty przez PGK rok podatkowy... /pytanie oznaczone we wniosku nr 2/
Zdaniem Wnioskodawcy:
Wpływ postawienia w stan likwidacji na rok podatkowy spółki - zasady ogólne.
Na mocy przepisu art. 8 ust. 6 UPDOP, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Jednocześnie zgodnie z regulacją art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 11 marca 2013 r., poz. 330, dalej: UOR), księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości.
W przypadku zatem, w którym Spółka byłaby samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, na skutek zamknięcia ksiąg rachunkowych stanowiącego efekt otwarcia likwidacji bądź ogłoszenia upadłości, rok podatkowy Spółki trwałby do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych stosownie do powołanego powyżej art. 8 ust. 6 UPDOP.
Brak możliwości zastosowania powyższych zasad do PGK.
Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe rozwiązanie nie znajduje jednak zastosowania do likwidacji spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej. Stosownie bowiem do art. 1a ust. 1 UPDOP, podatnikiem w takiej sytuacji jest podatkowa grupa kapitałowa, której utworzenie powoduje utratę statusu samodzielnych podatników przez podmioty ją tworzące.
Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że jeżeli otwarcie likwidacji Spółki nastąpi w czasie, w którym nie będzie ona odrębnym podatnikiem podatku dochodowego, w sytuacji tej nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 6 UPDOP.
Wynika to z literalnej wykładni przepisu art. 8 ust. 7 UPDOP, wskazującego na sposób kształtowania roku podatkowego podatkowej grupy kapitałowej. Przepis ten odsyła w sposób wyraźny wyłącznie do art. 8 ust. 1-5 UPDOP, przewidując, że przepisy te stosuje się odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych, przy czym dla poszczególnych spółek tworzących grupę:
- dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez grupę jest dniem kończącym rok podatkowy tych spółek;
- dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek.
Przepis ten nie przewiduje więc odpowiedniego stosowania zawartych w art. 8 ust. 6 UPDOP regulacji dotyczących wpływu otwarcia likwidacji na zakończenie roku podatkowego do podatkowej grupy kapitałowej. A contrario, przyjąć należy, że nie jest to możliwe. Zdaniem Wnioskodawcy, opisany zabieg legislacyjny jest celowym wyłączeniem przez ustawodawcę podziału lat podatkowych podatkowej grupy kapitałowej w sytuacji, w której w jednej ze spółek ją tworzących dochodzi do zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Rozwiązanie to jest uzasadnione również z perspektywy zasad dotyczących przedmiotu opodatkowania w podatkowej grupie kapitałowej. Zgodnie bowiem z art. 7a UPDOP, w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nie ksiąg rachunkowych. Przepis ten wyraźnie wskazuje więc, że rok podatkowy należy obliczać w odniesieniu do całej PGK, a nie poszczególnych spółek ją tworzących.
Tożsamość podmiotowa spółki upadłej bądź postawionej w stan likwidacji - brak spełnienia przesłanek rozwiązania PGK.
Kolejnym argumentem przemawiającym za brakiem wpływu otwarcia likwidacji jednej ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową na działalność całej grupy jest tożsamość podmiotowa spółki postawionej w stan likwidacji. Spółka taka, w świetle regulacji art. 274 lub art. 461 KSH, zachowuje bowiem osobowość prawną (jako odpowiednio spółka akcyjna bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Co więcej, Spółka taka do momentu wykreślenia z rejestru nadal prowadzi działalność, a jedynie charakter tej działalności podlega ograniczeniu. Brak więc w takim przypadku jakichkolwiek podstaw do rozwiązania podatkowej grupy kapitałowej, czy też modyfikacji jej działalności (takiej, jak choćby zmiana roku podatkowego). Nie występują bowiem ku temu przesłanki w obowiązujących przepisach.
Zdaniem Wnioskodawcy, przesłanką rozwiązania grupy mogłaby być wyłącznie faktyczna likwidacja (tj. w rozumieniu KSH - rozwiązanie) danej spółki, skutkująca utratą jej podmiotowości prawnej, a w rezultacie zmianą składu grupy. Stosownie do art. 272 lub 478 KSH (w odniesieniu odpowiednio do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółki akcyjnej), rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Dopiero w tym momencie można byłoby argumentować, iż dochodzi do zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależnej od którejkolwiek ze stron umowy, o której mowa w art. 1a ust. 10 UPDOP, skutkującej utratą przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika.
Podsumowanie stanowiska Wnioskodawcy.
Reasumując, wobec braku w treści powołanych uprzednio regulacji UPDOP negatywnej przesłanki funkcjonowania grupy w postaci postawienia jej członka w stan likwidacji, zdarzenie to pozostanie bez wpływu na status PGK, która będzie nadal funkcjonować w niezmienionej formie. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 października 2012 r. znak IPPB5/423-583/12-3/JC, w której organ wskazał, że postawienie w stan likwidacji spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej, pozostaje bez wpływu na sposób funkcjonowania grupy i pomimo zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki postawionej w stan likwidacji nie wpływa na przyjęty rok podatkowy całej grupy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienia się, iż odnośnie sprawy będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wydano odrębną interpretację indywidualną.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach