Temat interpretacji
Odpowiadając na pismo złożone w tut. Urzędzie w dniu 13.09.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli informuje jak niżej:
Podstawową kwestią, którą należy brać pod uwagę dokonując interpretacji pojęcia "prowadzenia działalności gospodarczej, wyłącznie na terenie strefy ekonomicznej" są cele utworzenia strefy ekonomicznej. Należy zatem wziąć pod uwagę, iż głównym celem powołania Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "EURO-PARK-WISŁOSAN" było tworzenie na jej obszarze trwałych miejsc pracy. Intencją ustawodawcy oraz Rady Ministrów przy uchwalaniu przepisów o Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było także to, aby w tej strefie prowadzona była rzeczywiście (fizycznie) działalność, która spowoduje powstanie trwałej infrastruktury technicznej i przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9.09.1997 r. w sprawie ustanowienia tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 135, poz. 907 ze zm.) posługuje się pojęciem prowadzenia przez podmiot działalności gospodarczej wyłącznie na terenie strefy w treści § 5 ust. 1 i czyni to w kontekście podania jednego z warunków, od którego spełnienia uzależnia się nabycie przez przedsiębiorcę prawa do zwolnienia od podatku dochodowego.
Z pisma wynika, że zamierza pan prowadzić działalność gospodarczą na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w formie spółki kapitałowej. Spółka w ramach prowadzonej działalności będzie zawierać z innymi przedsiębiorcami umowy o przechowanie produkowanych przez siebie towarów
Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku dochodowego są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4 - 6, uzyskanie z działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zwolnienie to przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy (art. 17 ust. 4 ustawy).
W zapytaniu podatnik powołuje się na pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki z dnia 25.10.1999 r. (mające charakter konsultacyjny) w zakresie wymogu prowadzenia działalności gospodarczej tylko i wyłącznie na terenie strefy ekonomicznej. Z pisma tego wynika, że "za naruszenie zasady prowadzenia działalności wyłącznie na terenie strefy uważane będzie posiadanie jakichkolwiek stałych placówek spółki (placówek, przedsiębiorstw handlowych, magazynów, składów biur marketingowych...)" Natomiast "nie uważa się za naruszenie wymogu ograniczenia działalności do terenu strefy wykonywanie przez osoby zatrudnione przez spółkę, poza terenem strefy czynności, tj. sprzedaży, z wyjątkiem pośrednictwa stałych placówek położonych poza terenem strefy (...) prowadzenie marketingu, usług transportowych, obsługi serwisowej i instalacji produktów wytwarzanych w strefie - jeżeli czynności te są w bezpośredni sposób związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą na terenie strefy". Wynika z tego, że jeżeli przedsiębiorca chciałby korzystać ze zwolnień w podatku dochodowym, powinien mieć siedzibę i prowadzić działalność gospodarczą na terenie strefy.
Z uwagi na to, że umowa przechowania towarów będzie powodowała przeniesienie tych towarów poza obszar strefy, przyjąć należy, że tym samym działalność ta nie będzie prowadzona na terenie strefy tylko poza nią, w związku z tym dochody uzyskane z tej działalności nie będą korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto nie ulega wątpliwości, że dokonywanie obrotu magazynowego obejmuje swym zakresem pojęcie działalności gospodarczej.
Reasumując należy stwierdzić, że przedsiębiorca posiadający zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej będzie mógł prowadzić tę działalność także poza jej obszarem. Jednak będzie obowiązany do wyodrębnienia tego rodzaju działalności pod względem organizacyjnym, majątkowym i rachunkowym. Ponadto dochody przedsiębiorcy uzyskane z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej poza specjalną strefą ekonomiczną będą podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego zawiera jedynie ogólną wykładnię obowiązujących w tym zakresie przepisów. Przedstawiona bowiem przez podatnika w piśmie sytuacja opiera się tylko i wyłącznie na hipotetycznych założeniach a nie faktycznych
W świetle powyższego stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym piśmie jest nieprawidłowe na gruncie obowiązujących przepisów prawa.