Temat interpretacji
1. Czy wydzielony ze Spółki Pion inwestycyjny będzie
stanowił zorganizowaną części przedsiębiorstwa (dalej jako: ZCP) w
rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
2. Czy przedstawiony w zdarzeniu przyszłym podział Spółki przez
wydzielenie będzie neutralny na gruncie podatku dochodowego od osób
prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki przez wydzielenie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
M. Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest osobą prawną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Spółka prowadzi działalność, w ramach której zajmuje się:
- (i)
dystrybucją włókien tekstylnych mających zastosowanie przy produkcji
rajstop, skarpet, dzianin i tkanin oraz sprzedaż,
- (ii)
nadzorem właścicielskim Spółki nad podmiotami powiązanymi oraz w
przyszłości (jeszcze przed rozpoczęciem procesu podziału) zarządzaniem
prawami ochronnymi do znaków towarowych przysługujących Spółce.
W ramach Spółki funkcjonują dwa wyodrębnione organizacyjnie piony (dalej łącznie jako: Piony):
- pion handlowy (dalej
jako: Pion handlowy); Pion handlowy dzieli się na:
- dział logistyki, który oprócz zaopatrzenia i obsługi wysyłek towarów (w ramach podstawowej działalności Spółki) świadczy również usługi podmiotom trzecim w zakresie magazynowania lub transportu,
- dział sprzedaży, który prowadzi działalność w zakresie sprzedaży włókien tekstylnych,
- pion inwestycyjny (dalej jako: Pion inwestycyjny), który uczestniczy w nadzorze właścicielskim Spółki nad podmiotami powiązanymi oraz będzie zajmował się (jeszcze przed rozpoczęciem podziału Spółki) zarządzaniem prawami ochronnymi do znaków towarowych, które Spółka nabędzie w najbliższej przyszłości.
Wyodrębnienie pionów w ramach przedsiębiorstwa Spółki nastąpiło w drodze sformalizowanego aktu wewnętrznego - Uchwały Zarządu Spółki (dalej: Uchwała).
W związku z powyższym wyodrębnieniem pionów w ramach Spółki, Wnioskodawca dokonał:
- przypisania przychodów i
kosztów generowanych na rzecz Spółki przez działalność poszczególnych
Pionów:
- przychody generowane przez Pion handlowy to środki pieniężne uzyskiwane przez Spółkę w związku z działalnością logistyczną oraz sprzedażą włókien tekstylnych; kosztem są przede wszystkim wydatki ponoszone na zakup towarów, marketing, obsługę infrastruktury technicznej oraz wydatki pracownicze;
- przychody generowane przez Pion inwestycyjny to dywidendy wypłacane przez podmioty zależne oraz w przyszłości (jeszcze przed rozpoczęciem procesu podziału) przychody z opłat licencyjnych za używanie znaków towarowych; kosztami są natomiast wydatki pracownicze oraz koszty bieżącej działalności operacyjnej (np. koszty obsługi prawnej związane z realizacją obowiązków właścicielskich w podmiotach zależnych);
- przypisania zespołów pracowników pracujących dla poszczególnych Pionów Spółki;
- przypisania zobowiązań i należności, które dotyczą spraw prowadzonych przez poszczególne Piony (jeśli takie są);
- przypisania składników
majątku służących realizacji zadań gospodarczych poszczególnych Pionów,
w tym wartości niematerialnych i prawnych (które zostaną nabyte przez
Spółkę jeszcze przed rozpoczęciem procesu podziału), jak również
składników majątku ruchomego takich jak urządzenia
biurowe:
- aktywami przypisanymi do Pionu inwestycyjnego są w szczególności udziały/akcje w podmiotach zależnych oraz w przyszłości będą to również prawa ochronne do znaków towarowych;
- Pion handlowy wykorzystuje w swojej działalności głównie infrastrukturę techniczną służącą obsłudze procesu dystrybucji, jak również wypracowane w ramach przedsiębiorstwa know-how oraz standardy obsługi klientów w zakresie sprzedawanych przez Pion handlowy produktów;
- wydzielił konta bankowe, służące do obsługi poszczególnych Pionów.
W związku ze znaczącym rozwojem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w przyszłości planowany jest podział Spółki przez wydzielenie. W ramach podziału wydzielony zostałby ze Spółki Pion inwestycyjny, który zostanie wniesiony do nowo powstałej spółki kapitałowej (dalej jako: Spółka Wydzielona). Podział Spółki jest uzasadniony ekonomicznie - pozwoli bowiem na dalszy rozwój działalności handlowej w Spółce oraz na skoncentrowanie działalności Spółki Wydzielonej na działalności inwestycyjnej.
W wyniku planowanego podziału przez wydzielenie, Pion inwestycyjny kontynuowałby swoją dotychczasową działalność w ramach Spółki Wydzielonej.
W związku z tym, aby umożliwić mu kontynuację jego działań gospodarczych, w momencie wydzielenia, na Spółkę Wydzieloną zostanie przeniesiona własność wszystkich aktywów, które są obecnie wykorzystywane w działalności Pionu inwestycyjnego, tj.:
- udziały w podmiotach zależnych, z których Spółka Wydzielona czerpałby zyski w ramach otrzymywanych dywidend,
- prawo ochronne do znaku towarowego (które zostanie nabyte przez Spółkę przed rozpoczęciem podziału) wraz z zawartymi umowami licencyjnymi oraz wynikającymi z nich wierzytelnościami, co umożliwi Spółce Wydzielonej pobieranie należności związanych z korzystaniem ze znaku przez licencjobiorców,
- urządzenia biurowe i infrastrukturę techniczną wykorzystywaną przez pracowników w działalności operacyjnej Pionu inwestycyjnego,
- należności i zobowiązania, jeśli takie będą znajdować się w zasobach Spółki na moment podziału Spółki, które byłyby związane z działalnością inwestycyjną prowadzoną przez Pion inwestycyjny.
W związku z wydzieleniem Pionu inwestycyjnego do Spółki Wydzielonej, pracownicy Wnioskodawcy pracujący w Pionie inwestycyjnym staną się pracownikami Spółki Wydzielonej.
Na skutek podziału przez wydzielenie, pozostała część przedsiębiorstwa Spółki, tj. Pion handlowy będzie kontynuować swoją działalność gospodarczą przy wykorzystaniu zasobów Spółki, które dotychczas były wykorzystywane w działalności Pionu handlowego, tj.:
- know-how związany z prowadzeniem działalności dystrybucyjnej,
- infrastruktura techniczna,
- zasoby ludzkie,
- zobowiązania i wierzytelności, które nie dotyczą działalności inwestycyjnej, tylko działalności dystrybucyjnej Wnioskodawcy.
W tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca pragnie dokonać potwierdzenia neutralności podziału Spółki przez wydzielenie na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) oraz ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
- Czy wydzielony ze Spółki Pion inwestycyjny będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: ZCP) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy o VAT...
- Czy przedstawiony w zdarzeniu przyszłym podział Spółki przez wydzielenie będzie neutralny na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych...
- Czy przedstawiony w zdarzeniu przyszłym podział Spółki przez wydzielenie będzie neutralny na gruncie podatku od towarów i usług...
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania oznaczone nr 1 i nr 2, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania nr 1 i nr 3 w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 1
Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym, wydzielony ze Spółki w ramach podziału przez Wydzielenie Pion inwestycyjny będzie stanowił ZCP, zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Wnioskodawca wskazuje, że art. 2 pkt 27e ustawy o VAT formułuje definicję legalną ZCP. W myśl tego przepisu, ZCP to wyodrębniony organizacyjnie i finansowo zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zdaniem Wnioskodawcy, definicja legalna ZCP sformułowana w ustawie o CIT jest zbieżna z definicją ZCP sformułowaną w ustawie o VAT, co nie budzi wątpliwości w praktyce organów podatkowych (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 marca 2013 r., nr IPPP2/443-42/13-2/DG). W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kwestia odpowiedzi na pytanie nr 1 na gruncie ustawy o CIT oraz ustawy o VAT może zostać rozpoznana łącznie.
Należy zauważyć, że w oparciu o art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ZCP definiowana jest poprzez wskazanie jej trzech zasadniczych cech, czyli:
- wyodrębnienie organizacyjne,
- wyodrębnienie finansowe, oraz
- zdolność do samodzielnej realizacji zadań przedsiębiorstwa (zwane w praktyce wyodrębnieniem funkcjonalnym).
Wyodrębnienie organizacyjne
Przez wyodrębnienie organizacyjne rozumie się miejsce, jakie ZCP zajmuje w strukturze całego przedsiębiorstwa. Aby uznać część przedsiębiorstwa za wyodrębnioną organizacyjnie, powinna być ona wyodrębniona z przedsiębiorstwa i prowadzić swoją działalność jako np. zakład, dział lub oddział. Wyodrębnienie powinno mieć miejsce w regulacjach wewnętrznych przedsiębiorstwa jak statut, regulamin czy zarządzenie.
Wyodrębnienie finansowe
W ramach wyodrębnienia finansowego, przedsiębiorca powinien określić jakie przychody i koszty są związane z działalnością gospodarczą realizowaną przez konkretny zespół składników przedsiębiorstwa. Tym samym przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej ZCP. Niemniej jednak, ZCP powinna samodzielnie osiągać przychody i koszty, których wartości może być jednoznacznie określona.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Zdolność części przedsiębiorstwa, która potencjalnie umożliwiłaby jej samodzielne funkcjonowanie na rynku (wyodrębnienie funkcjonalne), jest kolejnym czynnikiem, który powinien zostać spełniony przez zespół składników przedsiębiorstwa, aby mógł zostać on uznany za ZCP. ZCP powinna być zatem zorganizowaną całością składników przedsiębiorstwa, które ze względu na pełnione funkcje i wzajemne powiązania tworzą spójny system, zdolny do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Stanowi on pod tym względem całość na tyle zorganizowanych praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 maja 2013 r., nr IPPP2/443-203/13-2/DG).
W ocenie Wnioskodawcy, Pion inwestycyjny, który w ramach podziału będzie stanowić wydzielaną część Wnioskodawcy, spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o CIT oraz ustawy o VAT dla zakwalifikowania go jako ZCP.
Po pierwsze, Pion inwestycyjny jest wyodrębniony organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa - status Pionu został mu nadany przez Uchwałę. Jednocześnie, Pion inwestycyjny samodzielnie realizuje powierzony mu przez Spółkę zakres zadań gospodarczych.
Po drugie, Pion inwestycyjny jest także wyodrębniony finansowo. Oznacza to, że Wnioskodawca przypisuje poszczególne przychody i koszty do poszczególnych Pionów. Spółka prowadzi rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe jest zidentyfikowanie przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań) poszczególnych Pionów.
Po trzecie, Pion inwestycyjny jest wyodrębniony funkcjonalnie. W przypadku wydzielenia go ze Spółki, będzie mógł (w szczególności po nabyciu znaku towarowego przez Spółkę) samodzielnie realizować zadania gospodarcze. Wynika to przede wszystkim z wyposażenia Pionu inwestycyjnego w odpowiedni zasób pracowników oraz aktywów, które w momencie wydzielenia zostaną wraz z Pionem inwestycyjnym przeniesione na Spółkę wydzieloną.
Tym samym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym, Pion inwestycyjny - wydzielony ze Spółki w ramach podziału przez wydzielenie, będzie stanowił ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę zostało potwierdzone w:
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 czerwca 2013 r., nr IPTPP2/443-221/13-4/PR,
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lutego 2013 r., nr IPPP2/443-1253/12-2/KOM,
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2013 r., nr ILPP1/443-969/12-4/NS.
Ad. 2
W zależności od warunków rynkowych i przyjętej strategii gospodarczej, przedsiębiorcy mogą podjąć decyzję o podziale spółki kapitałowej, co wynika bezpośrednio z unormowań ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94 poz. 1037 z późniejszymi zmianami, dalej jako: KSH).
W świetle art. 529 § 1 KSH podział spółki może dokonać się poprzez:
- przejęcie, tj. poprzez przeniesienie całego majątku jednej spółki na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej,
- poprzez zawiązanie nowych spółek, które przejmują cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek,
- przez przejęcie majątku spółki dzielonej przez spółkę istniejącą i nową spółkę oraz
- przez wydzielenie, t.j. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na nową spółkę.
Wnioskodawca planuje dokonanie podziału przez wydzielenie. Wnioskodawca zauważa, że podział przez wydzielenie nie wiąże się z wniesieniem aportu do nowo powstałej spółki w zamian za udział. W świetle regulacji KSH, jest to wyłącznie rozdrobnienie majątku Spółki dzielonej. Co więcej, zgodnie z art. 532 § 1 KSH, do podziału spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych (...).
Mając na względzie treść art. 531 § 1 KSH, Wnioskodawca podkreśla, że na gruncie prawnym, Spółka wydzielona jest kontynuacją bytu prawnego Spółki dzielonej - wstępuje we wszystkie przydzielone jej w planie podziału prawa i obowiązki Spółki dzielonej z dniem wydzielenia. Co więcej, przeniesienie tych praw wynika wprost z jednej czynności prawnej, tj. z uchwały zgromadzenia wspólników o podziale w drodze sukcesji uniwersalnej.
Sukcesja uniwersalna Spółki wydzielonej w stosunku do Spółki, w zakresie praw związanych z przejętym przez nią majątkiem, dotyczy również praw i obowiązków o charakterze podatkowym. Zgodnie bowiem z art. 93c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749) Spółka wydzielona, jako podmiot powstały w wyniku podziału, będzie kontynuatorem prawnym wszelkich praw i obowiązków o charakterze podatkowym Wnioskodawcy, w odniesieniu do ZCP, która zostanie wniesiona do Spółki wydzielonej.
Zgodnie z przyjętą zasadą sukcesji, podział przez wydzielenie wiąże się z kontynuacją bytu prawnego Pionu inwestycyjnego Spółki, a nie z powstaniem zupełnie nowego przedsiębiorstwa.
Przechodząc na grunt rozważań podatkowych Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy o CIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, spółka podlegająca podziałowi (w sytuacji przedstawionej we wniosku - Wnioskodawca) uzyskuje przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A contrario oznacza to, że w sytuacji w której majątek, który będzie przejęty przez Spółkę wydzieloną oraz pozostający w Spółce na skutek podziału przez wydzielenie będą stanowić ZCP, spółka podlegająca podziałowi nieuzyskania przychodu w związku z jej podziałem.
W ocenie Wnioskodawcy, zarówno Pion inwestycyjny (podlegający wydzieleniu) jak i Pion handlowy (pozostający w Spółce) spełniają wymogi określone w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT do uznania go za ZCP.
Po pierwsze, Pion handlowy i Pion inwestycyjny są wyodrębnione organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa, posiadają status Pionów nadany w Uchwale, jak również samodzielnie realizują powierzony im przez Spółkę zakres zadań gospodarczych.
Po drugie, Pion handlowy i Pion inwestycyjny są również wyodrębnione finansowo. Księgowość Wnioskodawcy prowadzona jest w taki sposób, aby było możliwe wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z działalnością poszczególnych Pionów.
Ponadto, Pion handlowy i Pion inwestycyjny są wyodrębnione funkcjonalnie, tzn. że prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą. Zdolność Pionu handlowego i Pionu inwestycyjnego do pełnienia funkcji gospodarczych nie zostanie naruszona na skutek przeprowadzenia procesu podziału Spółki przez wydzielenie. Już przed podziałem oba Piony prowadzą odrębnie od siebie dwie różne kategorie spraw Spółki.
Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że majątek, który będzie przejęty przez Spółkę wydzieloną oraz pozostający w Spółce na skutek podziału przez wydzielenie, będą stanowić ZCP. Zatem, Spółka nie uzyska przychodu w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na Spółkę wydzieloną.
W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podział Spółki przez wydzielenie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lipca 2013 r., nr IBPBI/2/423-509/13/PH,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 kwietnia 2013 r., nr IBPBI/2/423-104/13/PH,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2013 r., nr IPPB5/423-169/13-2/DG.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek handlowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. Kodeksu, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
A contrario, jeśli majątek przejmowany i pozostający w spółce na skutek podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień wydzielenia nie będzie przychodem.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnych charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w związku ze znaczącym rozwojem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w przyszłości planowany jest podział Spółki przez wydzielenie. W ramach podziału wydzielony zostałby ze Spółki Pion inwestycyjny, który zostanie wniesiony do nowo powstałej spółki kapitałowej (dalej jako: Spółka Wydzielona). Podział Spółki jest uzasadniony ekonomicznie - pozwoli bowiem na dalszy rozwój działalności handlowej w Spółce oraz na skoncentrowanie działalności Spółki Wydzielonej na działalności inwestycyjnej. W wyniku planowanego podziału przez wydzielenie, Pion inwestycyjny kontynuowałby swoją dotychczasową działalność w ramach Spółki Wydzielonej.
W związku z tym, aby umożliwić mu kontynuację jego działań gospodarczych, w momencie wydzielenia, na Spółkę Wydzieloną zostanie przeniesiona własność wszystkich aktywów, które są obecnie wykorzystywane w działalności Pionu inwestycyjnego, tj.:
- udziały w podmiotach zależnych, z których Spółka Wydzielona czerpałby zyski w ramach otrzymywanych dywidend,
- prawo ochronne do znaku towarowego (które zostanie nabyte przez Spółkę przed rozpoczęciem podziału) wraz z zawartymi umowami licencyjnymi oraz wynikającymi z nich wierzytelnościami, co umożliwi Spółce Wydzielonej pobieranie należności związanych z korzystaniem ze znaku przez licencjobiorców,
- urządzenia biurowe i infrastrukturę techniczną wykorzystywaną przez pracowników w działalności operacyjnej Pionu inwestycyjnego,
- należności i zobowiązania, jeśli takie będą znajdować się w zasobach Spółki na moment podziału Spółki, które byłyby związane z działalnością inwestycyjną prowadzoną przez Pion inwestycyjny.
W związku z wydzieleniem Pionu inwestycyjnego do Spółki Wydzielonej, pracownicy Wnioskodawcy pracujący w Pionie inwestycyjnym staną się pracownikami Spółki Wydzielonej.
Na skutek podziału przez wydzielenie, pozostała część przedsiębiorstwa Spółki, tj. Pion handlowy będzie kontynuować swoją działalność gospodarczą przy wykorzystaniu zasobów Spółki, które dotychczas były wykorzystywane w działalności Pionu handlowego, tj.:
- know-how związany z prowadzeniem działalności dystrybucyjnej,
- infrastruktura techniczna,
- zasoby ludzkie,
- zobowiązania i wierzytelności, które nie dotyczą działalności inwestycyjnej, tylko działalności dystrybucyjnej Wnioskodawcy.
Reasumując, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego i przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe tutejszy Organ stoi na stanowisku, że w sytuacji, w której zarówno opisany we wniosku zespół składników majątkowych przenoszony do innej spółki jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie Spółki, w związku z przeprowadzanym podziałem przez wydzielenie nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.
Niezależnie od powyższego wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez opisywane we wniosku zespoły składników majątkowych przesłanek określonych w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ponadto organ podatkowy wskazuje, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 276 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi