Czy w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia w Spółce Kapitałowej należących do Wnioskodawcy, po stronie tego Wnioskodawcy pows... - Interpretacja - ILPB4/423-424/12-2/MC

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2013, sygn. ILPB4/423-424/12-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia w Spółce Kapitałowej należących do Wnioskodawcy, po stronie tego Wnioskodawcy powstanie jakikolwiek przychód podatkowy? Pytanie dotyczy również zbycia bez wynagrodzenia udziałów przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia dokonywanego w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu 05 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego w wyniku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego w wyniku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca oraz Pan X planują utworzyć spółkę osobową z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Osobowa). Niewykluczone, iż dokonana zostanie zmiana formy prawnej Spółki Osobowej przekształcenie, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Kapitałowa). Udziałowcami Spółki Kapitałowej byliby Pan X oraz Wnioskodawca. Zakłada się, iż w umowie Spółki Kapitałowej znajdować będzie się zapis wskazujący na możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia. Pomiędzy Panem X, a Wnioskodawcą zawarta została umowa przedwstępna umowy Spółki Osobowej (Umowa). Zgodnie z postanowieniami Umowy, Spółka Osobowa nosić będzie nazwę Y spółka jawna, a jej siedziba znajdować się będzie w Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia w Spółce Kapitałowej należących do Wnioskodawcy, po stronie tego Wnioskodawcy powstanie jakikolwiek przychód podatkowy... Pytanie dotyczy również zbycia bez wynagrodzenia udziałów przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia dokonywanego w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia należących do Niego udziałów w Spółce Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie jakikolwiek przychód podatkowy. Po stronie Wnioskodawcy nie powstanie również przychód podatkowy w przypadku zbycia udziałów Spółki Kapitałowej bez wynagrodzenia na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia.

Uzasadnienie.

W ocenie Wnioskodawcy, w momencie dobrowolnego umorzenia udziałów w Spółce Kapitałowej bez wynagrodzenia, nie można mówić o jakimkolwiek przysporzeniu majątkowym powstałym po stronie Wnioskodawcy. Ewentualne zbycie przez Wnioskodawcę udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia nastąpi nieodpłatnie, zgodnie z zapisami umowy Spółki Kapitałowej, w zgodzie z przepisami Kodeksu spółek handlowych i postanowieniami umowy Spółki Kapitałowej. W takiej sytuacji nie może powstać jakikolwiek przychód podatkowy po stronie Wnioskodawcy.

Przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko wynika również z treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2010 r. sygn. ILPB3/423-222/10-2/AO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia tzw. umorzenie warunkowe.

Wobec powyższego, podkreślić należy wyraźnie, iż z dobrowolnym umorzeniem udziałów mamy do czynienia wówczas, gdy wspólnik spółki z o.o. wyrazi zgodę na umorzenie jego udziałów, a ponadto spółka ta nabędzie od wspólnika jego udziały. Tym samym, wyodrębnienie przez Wnioskodawcę dwóch odrębnych sytuacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia oraz zbycia bez wynagrodzenia udziałów na rzecz spółki kapitałowej celem ich umorzenia) trzeba uznać za bezzasadne.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wraz z osobą fizyczną planują utworzyć spółkę osobową z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Osobowa). Niewykluczone, iż Spółka Osobowa zostanie przekształcona - zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych - w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Kapitałowa). Udziałowcami Spółki Kapitałowej byliby ww. osoba fizyczna oraz Wnioskodawca. Zakłada się, iż w umowie Spółki Kapitałowej znajdować będzie się zapis wskazujący na możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.

Oceniając skutki będące następstwem dobrowolnego umorzenia posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Kapitałowej na rzecz tej Spółki bez wynagrodzenia, należy stwierdzić, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wśród zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka wprost nie została wskazana.

Niezależnie od faktu, że określony w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest wyczerpujący, umorzenie przez Wnioskodawcę posiadanych przez Niego udziałów w Spółce Kapitałowej bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu u Wnioskodawcy. Wnioskodawca bowiem w sensie ekonomicznym nic nie uzyska i nie nastąpi po Jego stronie żadne przysporzenie majątkowe.

W tym miejscu wskazać bowiem należy, iż co do zasady przychodem jako źródłem dochodu jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego majątek.

Ponadto, w analizowanym opisie zdarzenia przyszłego nie została spełniona żadna z przesłanek zawartych w art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym przychodami są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...). W związku z tym, nie można uznać, że w przedmiocie niniejszej sprawy doszło do otrzymania świadczenia. Jak już bowiem wspomniano, Wnioskodawca nie otrzyma żadnego przysporzenia majątkowego, które powiększy Jego majątek (przy czym, dotyczyć to będzie przysporzenia o charakterze pieniężnym, rzeczowym, jak i jakiegokolwiek innego przysporzenia).

Należy także wskazać, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie również zastosowania żadna z regulacji przepisu art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem dotyczą one dochodu (przychodu) faktycznie uzyskanego przez wspólnika spółki kapitałowej z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ponadto, z katalogu tego przepisu wyłączono z dniem 01 stycznia 2011 r. przychody z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów.

W konsekwencji, gdy określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawą podatkową, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, opisane w zdarzeniu przyszłym dobrowolne umorzenie należących do Wnioskodawcy udziałów w Spółce Kapitałowej bez wynagrodzenia nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu podatkowego.

W odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 556 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu