Temat interpretacji
1. Czy bieżącym rokiem podatkowym Spółki jest okres od 1
stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r.?
2. Czy kolejne lata
podatkowe, począwszy od 1 lutego 2014 r., obejmować będą okresy
kolejnych 12 miesięcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2013 r. (data wpływu 04 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka oświadcza, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Dotychczas rok obrotowy i podatkowy w Spółce pokrywał się z rokiem kalendarzowym, tzn. obejmował okres od 1 stycznia do 31 grudnia.
W dniu 21.12.2012 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o zmianie treści umowy Spółki i przyjęciu tekstu jednolitego umowy Spółki. Zmiana treści umowy Spółki objęła między innymi zmianę roku obrotowego z kalendarzowego na rozpoczynający się 01 lutego i kończący 31 stycznia. Zmiana umowy Spółki została dokonana w formie aktu notarialnego w dniu 21.12.2012 r. i zgłoszona do Sądu Rejonowego () w grudniu 2012 r. Postanowieniem z dnia 16.01.2013 r. Sąd Rejonowy () wpisał zmianę w Rejestrze Przedsiębiorców KRS umowy spółki Wnioskodawcy dotyczącą zmiany roku obrotowego.
Pismem w dniu 30.01.2013 r. Wnioskodawca powiadomił Naczelnika właściwego Mu Urzędu Skarbowego o zmianie roku podatkowego Spółki.
Wnioskodawca wskazał, że obecny rok podatkowy, jako pierwszy po zmianie, rozpoczyna się w dniu 01.01.2013 r., a kończy 31.01.2014 r.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy bieżącym rokiem podatkowym Spółki jest okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r....
Zdaniem Wnioskodawcy, zawiadomienie o zmianie roku podatkowego złożone do Naczelnika Urzędu Skarbowego w dniu 30 stycznia 2013 r. jest skuteczne. W konsekwencji, obecny rok podatkowy Spółki obejmuje okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r., a kolejne lata podatkowe od 1 lutego do 31 stycznia.
Należy zauważyć, że zasady określania roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).
Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Natomiast art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż: W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Ponadto, zgodnie z normą art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.
Spółka uważa, że spełnia wszystkie ww. przesłanki, aby skutecznie zmienić rok podatkowy, tj.:
- zmiana roku obrotowego Spółki została dokonana poprzez zmianę umowy Spółki w efekcie podjęcia stosownej uchwały przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki w formie aktu notarialnego, a następnie Spółka złożyła odpowiedni wniosek w Krajowym Rejestrze Sądowym i przedmiotowa zmiana, postanowieniem Sądu Rejonowego (), została uwzględniona w KRS,
- w dniu 30 stycznia 2013 r. Spółka złożyła zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego z zachowaniem 30-dniowego terminu, o którym mowa w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- pierwszy (przejściowy) rok podatkowy Spółki po dokonanej zmianie będzie obejmował 13 miesięcy kalendarzowych licząc od pierwszego dnia miesiąca następnego po zakończeniu roku podatkowego 2012.
Podsumowując, zdaniem Spółki, powyższe zawiadomienie złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w dniu 30 stycznia 2013 r., informujące o zmianie roku podatkowego jest skuteczne.
Tym samym, skuteczna jest także zmiana roku podatkowego dokonana przez Spółkę, co oznacza, że obecny rok podatkowy Spółki obejmuje okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r., a kolejne lata podatkowe będą trwały od 1 lutego do 31 stycznia.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 716 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu