Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po analizie złożonego w dniu 03 lutego 2006 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe
Uzasadnienie
W dniu 03 lutego 2006 r. do tut. organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka zawarła umowy handlowe z dostawcami, w których zawarto postanowienie, że Jednostka otrzyma "bonus", "premie pieniężną" jako procent od osiągniętego w 2005r. obrotu. Po zakończonym roku firmy przysyłają Spółce informację o wartości przyznanej premii i na podstawie tej informacji wystawiają fakturę VAT w ciągu 7 dni od daty otrzymania informacji.
Zdaniem Spółki, przychód powstanie w dacie zapłaty bądź kompensaty.
W związku z tym Jednostka wnosi o udzielenie informacji, w jakim momencie należy zaliczyć do przychodów podatkowych wartość otrzymanego bonusu z tytułu dokonanych zakupów. Czy wartość tej premii Spółka ma zaliczyć do przychodów podatkowych 2005r., czy 2006r.?
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje.
Termin bonus nie został zdefiniowany w przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami). W doktrynie oraz w praktyce gospodarczej przez bonus (premię specjalną) rozumie się nagrodę pieniężną, wypłaconą w związku z dokonaniem zakupu, po spełnieniu ustalonych warunków. Istotną cechą bonusu jest to, że stanowi on świadczenie pieniężne.
Warunkiem przyznania bonusu pieniężnego - premii pieniężnej - i jego wysokość uzależniona jest od wartości dokonanych zakupów lub wartości złożonych zamówień.
Przepis art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (Dz. U. z 2000r, Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa co jest przychodem w rozumieniu tej ustawy. Przepis ten definiując pojęcie przychodu posługuje się kryterium faktycznego otrzymania (pieniędzy, wartości pieniężnych bądź nieodpłatnych świadczeń).
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych szczególny rodzaj przychodów stanowią przychody należne. W świetle unormowań w nim zawartych przychodami należnymi są przychody związane z działalnością gospodarczą, które stały się w jej następstwie należnością. Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy , za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby jeszcze nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychody należne są zawsze związane z działalnością gospodarczą.
Moment powstania przychodu należnego został uregulowany przepisami cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 3a wyżej wymienionej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach
Odstępstwo od powyższej zasady unormowane zostało w art. 12 ust. 3c i ust. 3d, które odnoszą się do przychodów z tytułu najmu, dzierżawy , leasingu lub innych o podobnym charakterze oraz do usług świadczonych w sposób ciągły. W związku z tym, że przepis art. 12 ust. 3d cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określający datę powstania powstania przychodu w odniesieniu do usług ciągłych wymienia kategorie usług , do których ma zastosowania (to jest do dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewozowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów), to powyższy przepis nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do usług świadczonych przez Spółkę.
Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 12 ust. 3a przychód należny powstaje generalnie w momencie wystawienia faktury. Ustawodawca wyraźnie powiązał powstanie przychodu należnego z momentem wystawienia faktury lub rachunku.
Przepisy zawarty w art. 12 ust. 3a stanowi, iż przychód ten nie może powstać później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach
Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, iż na dzień kończący 2005r.
spełnia warunki uprawniające ją do otrzymania " premii". Spółka wystawia w 2006r. kontrahentom faktury na kwoty należnych jej bonusów na podstawie informacji otrzymanych od dostawców o wysokości przyznanej premii. Ponadto, jak informuje Spółka przedmiotowych premii nie można powiązać z żadną konkretną dostawą, ponieważ są one udzielane za zrealizowanie określonego poziomu obrotów 2005 r.
W związku z powyższym Spółka winna ustalić przychód na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 12 ust. 3a przychód należny powstaje generalnie w momencie wystawienia faktury.
Zatem datą wykonania usługi, z tytułu której przysługiwać będzie premia, jest dzień w którym Spółka dokona sprzedaży za dany okres i ustali, że osiągnęła wartość sprzedaży uprawniającą do otrzymania premii oraz wystawi fakturę VAT. Przychód z tego tytułu powstanie zatem w dniu wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę. W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym będzie to rok 2005.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.
Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.
Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.