POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/PD/423-0030/06/AP

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2006, sygn. DP/PD/423-0030/06/AP, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie kosztów uzyskania przychodów - wydatki poniesione w związku z zamiarem nabycia udziałów w spółkach

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka w związku z zamiarem nabycia udziałów w dwóch innych spółkach poniosła m.in. wydatki na:

  • wynagrodzenie za świadczenie usług doradztwa finansowego,
  • wynagrodzenie za świadczenie usług doradztwa prawnego,
  • koszty podróży,
  • koszty noclegów,
  • delegacje,
  • wydatki na tłumaczenie dokumentów.

Do definitywnego nabycia udziałów w spółkach nie doszło.

Zdaniem Podatnika powyższe wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisu art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te były niezbędne do szczegółowego zweryfikowania sytuacji prawnej i finansowej podmiotów, w których udziały zamierzała nabyć Spółka. Wydatki te w ocenie Spółki pozwoliły na uniknięcie strat związanych z nabyciem udziałów poprzez powzięcie nietrafnej decyzji gospodarczej.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Kwestie kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych reguluje art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl powołanego art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art.16 ust.1 pkt 8 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatków na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów, akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne i skarbowe, prowizja biura maklerskiego).

Wobec wymienionych przez Spółkę wydatków niezwiązanych bezpośrednio z planowanym nabyciem udziałów, takich jak: wynagrodzenie za świadczenie usług doradztwa finansowego, wynagrodzenie za świadczenie usług doradztwa prawnego, koszty podróży, koszty noclegów, delegacje, wydatki na tłumaczenie dokumentów nie znajdzie zastosowania w/w art.16 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem wymienione koszty należy rozpatrywać przy zastosowaniu normy ogólnej zawartej w przywołanym powyżej art.15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. i wynikającego z niej związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy racjonalnie poniesionym kosztem a uzyskanym lub spodziewanym przychodem.

Podatnik bowiem prowadząc działalność gospodarczą powinien działać w przekonaniu, ocenianym w sensie obiektywnym, a nie subiektywnym, że poniesienie kosztu, po uwzględnieniu związków przyczynowo-skutkowych, doprowadzi do osiągnięcia przychodu.

Jednocześnie Organ I instancji zauważa, iż w doktrynie i orzecznictwie przy wykładni użytego przez ustawodawcę zwrotu koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów podkreśla się, że istotne znaczenie ma rzeczywisty zamiar podatnika, a nie ostateczny skutek poniesionego kosztu.

Zatem kosztem uzyskania przychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie (w celu) zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Przy czym takiej oceny musi dokonać sam podatnik, decydując się na poniesienie określonych wydatków, bo to na nim spoczywa ciężar dowodu tego faktu, skoro wywodzi z niego określone skutki prawne w postaci zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów (z wyroku NSA z dnia 22.03.2001r., sygn. akt SA/Sz 42/00; podobnie NSA w wyroku z dnia 24.05.2000r., sygn. akt I SA/Ka 2121/98).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż skorzystał z usług specjalistycznych firm doradczych (prawnych, finansowych) celem szczegółowego zweryfikowania spółek - których udziały zamierzał nabyć - pod kątem ich sytuacji prawnej i finansowej, zaciągniętych zobowiązań, struktury majątku, charakteru prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Uzasadnieniem dla poniesienia przez Spółkę wym. wydatków było - jak wynika z wniosku - uniknięcie nietrafnych z ekonomicznego punktu widzenia decyzji, a więc zabezpieczenie istniejącego źródła przychodów, jak również dążenie do zwiększenia przychodów, związanych z przejęciem kolejnych podmiotów w celu rozszerzenia wpływów ekonomicznych grupy kapitałowej (np. poprzez pozyskanie potencjalnych odbiorców produkcji podatnika).

Reasumując powyższe w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika są podstawy do uznania za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z zamiarem nabycia udziałów w innych podmiotach, o ile Spółka dysponuje wiarygodnymi dowodami, iż zarówno decyzja o zamiarze nabycia tych udziałów, jak i odstąpienie od tego zamiaru były racjonalne i gospodarczo uzasadnione.

Mając powyższe na względzie stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy