Pismem z dnia 24.05.2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 30.05.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 13.06.2006r. (data wpływu w dniu 14.06.2006r.... - Interpretacja - US.PD/423-20/JG/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.08.2006, sygn. US.PD/423-20/JG/06, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 24.05.2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 30.05.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 13.06.2006r. (data wpływu w dniu 14.06.2006r.) Szpital złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Szpital przedstawił następujący stan faktyczny:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można zaliczyć wydatków z tytułu kosztów sądowych związanych z niewykonaniem zobowiązań z tytułu dostawy towarów i usług do wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 traktuje o tym, że wolne od podatku są dochody podatnika, z zastrzeżeniem ust. 1c, którego celem statutowym jest między innymi działalność w zakresie ochrony zdrowia w części przeznaczonej na cele statutowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące stosowania art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych: czy wydatki, określone jako koszty sądowe związane z niewykonaniem zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług, można uznać za koszty uzyskania przychodu i czy w związku z tym, obniżają podstawę naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych w powiązaniu z art. 17 ust. 1 pkt 4 wymienionej ustawy ?

Zdaniem podatnika, równocześnie zastosowanie przepisów wyżej wymienionych oraz mając na względzie przepis art. 17 ust. 1 pkt 4, daje przesłanki aby uznać wspomniane wydatki do kosztów uzyskania przychodu i tym samym wykluczyć z podstawy naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje:

W świetle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Aby dane wydatki można było uznać za koszt uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki: wydatki muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów, wydatki nie są wyłączone przez art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz należy wykazać bezpośredni związek wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą, bądź realizacją zadań statutowych.

U dłużnika koszty postępowania sądowego, poniesione przez niego samego, jak i zwrócone wierzycielowi w wyniku zasądzenia przez sąd - nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Sfinansowanie kosztów sądowych, związanych z niewykonaniem zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług nie można uznać za racjonalny wydatek, mający bezpośredni wpływ na uzyskiwane przez Szpital przychody. Jest to bowiem wydatek mający charakter sankcji, który nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w 2006 roku wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że wydatki na sfinansowanie kosztów sądowych nie wiążą się bezpośrednio z działalnością gospodarczą i realizacją celów statutowych tj. z ochroną zdrowia. Równowartość dochodu przeznaczona na sfinansowanie wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (bowiem zostały wydatkowane na koszty postępowania sądowego), nie podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy