Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 29.05.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa
podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki w części dotyczącej obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od licencji i warunków zastosowania stawki tego podatku wynikającej z umów o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Rząd RP z odpowiednim krajem, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 29.05.2006r. (data wpływu 31.05.2006r.) Spółka wystąpiła jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych o interpretację prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kontrahenci zagraniczni z różnych krajów, np: Francji, Rosji, Danii udzielają Spółce licencji do jednokrotnej publikacji zdjęć fotograficznych. Za udzieloną licencję wystawiają faktury. Spółka potrąca z faktury zryczałtowany podatek na podstawie art. 26 ust.1 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, stosując stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania, ponieważ posiada certyfikaty rezydencji kontrahentów wydane przez właściwe organy administracji podatkowych. Kontrahenci przesyłając Spółce zaświadczenia rezydencji od swoich organów podatkowych, informujące o opodatkowaniu w ich kraju w pełnym zakresie uważają, że od udzielonej Spółce licencji płacą podatek w swoim kraju i że Spółka nie powinna pobierać podatku w Polsce, ponieważ dochodzi do dwukrotnego opodatkowania.
W/g stanowiska zawartego we wniosku Spółka powinna jako płatnik podatku pobrać podatek dochodowy od udzielonej licencji i przekazać do Urzędu Skarbowego w Polsce, potrącić go z należności wynikającej z faktury, a różnicę przekazać kontrahentowi zagranicznemu. Jeżeli Spółka nie posiada certyfikatu rezydencji kontrahenta należności podlegają stawce podatku w wysokości 20%, a w przypadku posiadania certyfikatu rezydencji zobowiązana jest zastosować stawkę wynikającą z umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania z odpowiednim krajem.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.Zgodnie z art. 21 ust.1 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników , o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. przez podatników nie mających siedziby lub zarządu na terytorium RP), przychodów (...) z praw autorskich lub praw pokrewnych (...) ustala się w wysokości 20% przychodów.Na mocy art. 21 ust. 2 przepisów ust. 1 nie stosuje się, jeżeli umowa w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, zawarta z krajem, na terytorium którego podatnik ma siedzibę, stanowi inaczej.Z charakteru umowy międzyrządowej wynika, że wskazane zezwolenie adresowane jest nie do podatnika, tylko do władz umawiających się Państw.Na podstawie art. 26 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby (...) które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust.1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust.2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą dla celów podatkowych - certyfikatu rezydencji, wydanego przez właściwą administrację podatkową.
Z powyższego wynika, że Spółka dokonując wypłat należności z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy niezależnie od opodatkowania w krajach kontrahentów.