Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1, ust. 6, art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 4, pkt 49, art. 16f ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku N. sp. z o.o. z dnia 21.11.2005 r. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym opisanym we wniosku N. sp. z o.o. prowadzi własne podyplomowe szkolenia dla lekarzy dentystów (na terenie całej Polski - jako jedyna z woj. podkarpackiego) w formie "sympozjum naukowego" "zgodnie z ustawą Nr 1461" z dnia 29.07.2005r. i programami szkoleń jakie zostały zatwierdzone przez Okręgową Izbę Lekarską. Za kurs lekarze otrzymują 10 punktów edukacyjnych, aby mogli je otrzymać, program kursu winien trwać 10 godzin, zrozumiałym jest, iż w tym czasie oprócz kawy, herbaty, wody, soków czy ciastek uczestnicy muszą spożyć obiad (bez straty czasu), by mogli fizycznie wytrzymać całe szkolenie, podczas którego firma nasza promocyjną sprzedaż własnych produktów." Samochód wykorzystywany do przyjazdów i odjazdów z miast na terenie całej Polski jest środkiem trwałym i stanowi własność spółki. Wydatki, jakie będą się składać na utrzymanie przedmiotowego samochodu to: benzyna, wymiana oleju z filtrem, świece, opony, ubezpieczenie. Pytanie spółki brzmi następująco: czy samochód potrzebny do przyjazdów i odjazdów z miast na terenie całej Polski oraz jego utrzymanie - są kosztami kursu. Według stanowiska wnioskodawcy wyżej wymienione wydatki należy uznać za koszty prowadzenia szkoleń i działalności.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez N. sp. z o.o., stwierdza, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uważa się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy cyt. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Ponadto według art. 15 ust. 6 ww. ustawy cyt. kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Zgodnie z przepisem art. 16f ust. 3 cyt. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h - 16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h - 16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz wyżej przytoczone przepisy należy stwierdzić, iż kosztem uzyskania przychodów dla N. sp. z o.o. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą będą odpisy amortyzacyjne - naliczone od samochodu stanowiącego środek trwały, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, w tym na dojazdy do miejsc gdzie organizowane są szkolenia - dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym miejscu zwraca się uwagę na treść art. 16 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a - 16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Tak więc w przypadku samochodów osobowych ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ogranicza wysokość odpisów amortyzacyjnych podlegającą zaliczeniu do kosztów podatkowych w zależności od wartości samochodu. Utrzymanie samochodu, na które składa się m.in.: paliwo, wymiana oleju, wymiana opon, świec - jako wydatki związane z bieżącą eksploatacją - stanowią koszty uzyskania przychodów w pełnej, faktycznie poniesionej wysokości. Natomiast wydatki związane z ubezpieczeniem obowiązkowym oraz dobrowolnym samochodu będącego środkiem trwałym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jednakże w przypadku samochodów osobowych ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ogranicza kwotę wydatkowaną na ubezpieczenie podlegającą zaliczeniu do kosztów podatkowych. Zgodnie bowiem z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 49 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.