Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika
przedstawionej w piśmie z dnia 15 lipca 2005 r.
postanawia
uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w zakresie uznania że skapitalizowane odsetki od pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty a nie w dacie kapitalizacji.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymał pożyczkę od udziałowca będącego spółką zarejestrowaną na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Zgodnie z treścią umowy pożyczki odsetki od kwoty pożyczki nie są spłacane sukcesywnie w określonych okresach czasowych, lecz w wyznaczonych terminach kapitalizowane i doliczane do kwoty pożyczki, aby po zakończeniu okresu obowiązywania umowy zostać zwrócone wraz z kwotę główną.
Wobec przedstawionego powyżej zaistniałego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z zapytaniem:czy skapitalizowane odsetki od pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów pożyczkobiorcy w dacie kapitalizacji?
Zdaniem Podatnika, w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 który stanowi że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), odsetki będą kosztem uzyskania przychodów dopiero w chwili ich faktycznej zapłaty a nie w dacie ich kapitalizacji.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - uznając stanowisko Podatnika za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w kwestii uznania, że skapitalizowane odsetki od pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów w chwili ich faktycznej zapłaty a nie w dacie kapitalizacji - informuje, że zgodnie z treścią art. 16 ust. 10 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Natomiast w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymał pożyczkę od udziałowca będącego spółką zarejestrowaną na terenie Republiki Federalnej Niemiec.Zgodnie z treścią umowy pożyczki odsetki od kwoty pożyczki nie są spłacane sukcesywnie w określonych okresach czasowych, lecz w wyznaczonych terminach kapitalizowane i doliczane do kwoty pożyczki, aby po zakończeniu okresu obowiązywania umowy zostać zwrócone wraz z kwotę główną.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu przez wierzyciela zobowiązania Spółki z tytułu odsetek w zobowiązanie Spółki z tytułu kwoty głównej pożyczki, w ten sposób, że powiększeniu uległa kwota główna pożyczki stanowiąca podstawę naliczania dalszych odsetek.Zatem kapitalizacja odsetek nie stanowi wypłaty. Oznacza to, że u Podatnika odsetki skapitalizowane będą stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji a nie w dacie ich faktycznej zapłaty z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących niedostatecznej kapitalizacji.
Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Odpowiedź w zakresie obowiązku obliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od skapitalizowanych odsetek, zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.