Z treści złożonego zapytania wynika, iż Spółka zawarła dwie umowy leasingu, spełniającego warunki wynikające z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od... - Interpretacja - U.S.I/3.415-13/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. U.S.I/3.415-13/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego zapytania wynika, iż Spółka zawarła dwie umowy leasingu, spełniającego warunki wynikające z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opłaty warunkujące korzystanie z przedmiotu leasingu zawierają także opłatę wstępną. Postanowienia umowy uzależniają prawo korzystania z przedmiotu leasingu od wpłaty opłat leasingowych. Dotyczy to także opłaty wstępnej. W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy opłata wstępna nie podlega zwrotowi.

Zdaniem Spółki wstępna opłata powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingowej.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby można było uznać za koszt uzyskania przychodu muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki: dany koszt musi spełniać warunki określone w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy tj. między poniesionym wydatkiem a osiąganym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy polegający na tym, że poniesienie wydatku miało na celu osiągnięcie przychodów, a także dany wydatek nie był wymieniony w art. 16 ust. 1 jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodu. Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tzn. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszce nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Opodatkowanie stron umowy leasingu zostało uregulowane w rozdziale 4a w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 17b ust. 1 tej ustawy - opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematrialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Przyjmując, iż Spółka zawarła umowę leasingu spełniającą powyższe warunki- opłata wstępna będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W opisanym przez Spółkę stanie faktycznym, opłata wstępna nie podlega rozliczeniu w czasie, ponieważ Spółka jest zobligowana ponieść ją z góry, aby umowa mogła być zawarta.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Spółki w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingowej jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim