Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a§1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku spółki z dn. 24.06.2005r. (data wpływu 27.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodu rat leasingowych i miesięcznych opłat serwisowych wynikających z umowy leasingu
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 24.06.2005r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W kwietniu 2005r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na podstawie której użytkuje do celów gospodarczych samochód osobowy, z prawem wykupu po 48 miesiącach. Z treści umowy wynika, że przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych finansującego i odpisów amortyzacyjnych w okresie trwania umowy dokonuje finansujący. Spółka prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu będącego przedmiotem leasingu do której, wpisuje ponoszone wydatki eksploatacyjne będące kosztem uzyskania przychodu do wysokości kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Spółka w wniosku zaznaczyła, że nie korzystała i nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym o których mowa w art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym stanie faktycznym pytanie podatnika brzmi czy w skład kosztów eksploatacyjnych, które powinny być ujęte w ewidencji wchodzi również miesięczna rata leasingowa i miesięczna opłata serwisowa wynikająca z umowy leasingowej. Podatnik sformułował własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że rata leasingowa powinna być ujęta w pozostałych kosztach rodzajowych jako koszt stanowiący koszt uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z przepisu tego, stanowiącego ogólną definicję kosztu uzyskania przychodu wynika, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu, pod tym jednak warunkiem, że nie zostały wymienione w art. 16 tej ustawy jako nie stanowiące z mocy prawa kosztów uzyskania przychodu.
A zatem, wszelkie wydatki związane z użytkowaniem leasingowanego samochodu osobowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, jeśli korzystanie z tego samochodu będzie związane z osiąganymi przychodami. W tym także, określone w umowie leasingu opłaty ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania tego samochodu, jeśli umowa leasingu, której przedmiotem jest ten samochód, będzie spełniała kryteria określone w art. 17b ust. 1 w/w ustawy. Artykuł ten stanowi, że opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
- została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Jeżeli jednak finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie: art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, art. 23 i 27 ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U. z 1997r. Nr 26, poz. 143 ze zm.) to, mimo nawet spełnienia wskazanych wyżej warunków, opodatkowanie stron następować będzie według zasad przewidzianych dla tzw. leasingu kapitałowego zgodnie z art. 17b ust. 2 ww. ustawy. Wówczas opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią przychodu finansującego i odpowiednio kosztu uzyskania przychodów korzystającego w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. A więc, przychodem finansującego i kosztem uzyskania przychodów korzystającego będzie tylko tzw. część odsetkowa, natomiast tzw. część kapitałowa podlegać będzie amortyzacji u korzystającego.
Według powyższego, jeżeli umowa leasingu operacyjnego zawarta przez Spółkę jest umową spełniającą kryteria wskazane w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. w art. 17b ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i przedmiotem umowy leasingu jest samochód osobowy, za który według definicji zawartej w art. 16 ust. 3a uważa się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz, którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg to wówczas do kosztów uzyskania przychodów w czasie trwania podstawowego okresu umowy Spółka może zaliczyć:
- wszystkie opłaty leasingowe,
- wszystkie wydatki eksploatacyjne oraz
- opłacane składki ubezpieczeniowe. (z tym, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 49 cyt. ustawy nie stanowią kosztu uzyskania przychodu składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia).
Ponadto, tut. Urząd informuje, że zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 3b w/w ustawy ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wynikające z treści art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy nie mają zastosowania do samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu o której mowa w art. 17a pkt 1 tej ustawy. Spółka nie jest więc obowiązana, dla celów podatkowych, do prowadzenia ewidencji przebiegu użytkowanego samochodu.
Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.