Temat interpretacji
Postanowienie
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 29 czerwca 2005 r., znak: 18/PS/2005 (data wpływu do urzędu: 4 lipca 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 17 sierpnia 2005 r., znak: 44/PS/2005 (data wpływu do urzędu: 24 sierpnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowiskoodnoszące się do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w kwocie brutto (z VAT) w sytuacji nie odliczenia tego podatku na podstawie odrębnych przepisów nie jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Spółka zakupiła towary, które częściowo będą przedmiotem sprzedaży, a częściowo będą przekazane pracownikom jako świadczenia rzeczowe. Spółka traktuje te świadczenia jako wynagrodzenie w naturze, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zakup towarów został sfinansowany ze środków obrotowych.
Wątpliwości Spółki budzi kwestia czy będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdop - wartość brutto przekazanych towarów.
Zdaniem Spółki w sytuacji kiedy Wnioskodawca nie odliczy podatku naliczonego od
zakupu towarów przekazanych na cele osobiste pracowników oraz nie opodatkuje tej czynności należnym podatkiem VAT wtedy wartość brutto przekazanych towarów będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.
Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowegostwierdza, że co do zasady przepisy ustawy o pdop uniemożliwiają zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów zarówno należnego jak i naliczonego podatku od towarów i usług. Zatem, jako wyjątek od wskazanej reguły należy traktować regulacje zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o pdop, które w enumeratywnie wskazanych sytuacjach zezwalają na odniesienie w ciężar kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku VAT. Rozpatrując wniosek Spółki należy rozważyć zapis art. 16 ust. 1 pkt 46 lit a tiret drugie ustawy pdop, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów podatku podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której - zgodnie przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Ww. przepis posługuje się pojęciem "zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług". Przedmiotową kwestię regulują obecnie przepisy działu IX rozdział 1 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT; "Obniżenie i zwrot podatku". Analizując ww. zapisy ustawy o VAT brak w nich przepisów uniemożliwiających odliczenie podatku naliczonego od zakupu towarów przekazywanych następnie pracownikom jako wynagrodzenie. Wobec powyższego należy stwierdzić, że Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość netto zakupionych towarów przekazanych na powyższe cele.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.