sprzedaż udziałów lub ich zbycie w celu umorzenia, tj. zastosowanie art.7 ust.2, art.12 ust.4 pkt 3 i art. 15 ust.1i updop. - Interpretacja - IPPB3/4510-863/15-2/JBB

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2016, sygn. IPPB3/4510-863/15-2/JBB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

sprzedaż udziałów lub ich zbycie w celu umorzenia, tj. zastosowanie art.7 ust.2, art.12 ust.4 pkt 3 i art. 15 ust.1i updop.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz.643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 13.10.2015r. (data wpływu 15 października 2015r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie konsekwencji podatkowych związanych ze sprzedażą udziałów lub ich zbyciem w celu umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych ze sprzedażą udziałów lub ich zbyciem w celu umorzenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada siedzibę w Polsce, jest rezydentem podatkowym Polski, w przyszłości ma pełnić funkcję spółki holdingowej (dalej SPV, Spółka albo Wnioskodawca).W przyszłości może nastąpić transakcja polegająca na nabyciu przez SPV udziałów reprezentujących 100% kapitału zakładowego więcej niż jednej sp. z o.o. (dalej Udziały Sp. z o.o.). Udziały Sp. z o.o. zostaną nabyte przez SPV jako wynagrodzenie w formie niepieniężnej przy zastosowaniu instytucji datio in solutum, która w prawie polskim jest opisana w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; dalej: KC). Zgodnie z brzmieniem ww. przepisu, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.

Zobowiązanie, z którego zwalniać się będzie dłużnik przenosząc własność Udziałów sp. z o.o., będzie wynikała z objęcia przez dłużnika (dalej Dłużnik) obligacji wyemitowanych przez SPV i obowiązku ich opłacenia. Wartość rynkowa Udziałów sp. z o.o. otrzymanych jako wynagrodzenie w formie niepieniężnej na dzień zawarcia umowy datio in solutum, będzie równa wartości zobowiązania, które ulegnie wygaśnięciu w skutek zawarcia tej umowy czyli wartości zobowiązania z tytułu objęcia przez Dłużnika obligacji wyemitowanych przez SPV czyli będzie równa wartości emisyjnej tych obligacji.

W przyszłości nie można wykluczyć, że SPV sprzeda całość albo cześć Udziałów sp. z o.o.; zbędzie część albo całość Udziałów sp. z o.o. na rzecz sp. z o.o. w celu dokonania ich umorzenia w ramach procedury dobrowolnego umorzenia.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości co do podatkowych konsekwencji planowanych działań.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jaki będzie koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży Udziałów w Sp. z o.o. przez SPV ...
  2. Jaki obliczyć przychód, który powstanie po stronie SPV w przypadku zbycia przez SPV Udziałów Sp. z o.o. na rzecz Sp. z o.o. w celu umorzenia (procedura umorzenia dobrowolnego) ...

Zdaniem Wnioskodawcy (w odniesieniu do pytania pierwszego), zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.) , dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami SPV dla celów podatkowych ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie.

Mając na uwadze, że Udziały w sp. z o.o. zostaną nabyte przez SPV w wyniku umowy datio in solutum czyli przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze) o którym mowa w art. 14a updop to należy uznać, że w przypadku ich sprzedaży dla obliczenie wysokości kosztu uzyskania przychodu z tej transakcji zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1i updop i tym sam wysokość kup będzie równa wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze). Mając na uwadze, że transakcje dotyczące udziałów w sp. z o.o. nie są opodatkowane VAT to nie będzie trzeba dokonywać pomniejszenia o naliczonych podatek VAT. Ponadto, skoro udziały w sp. z o.o. nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych to nie będzie także konieczne dokonania korekty o sumę odpisów amortyzacyjnych.

Reasumując, zgodnie z art. 15 ust. li ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych SPV będzie uprawniona w przypadku sprzedaży Udziałów w sp. z o.o. do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości równej wartości zobowiązania, które ulegnie wygaśnięciu w skutek zawarcia umowy datio in solutum z Dłużnikiem czyli wartości zobowiązania z tytułu objęcia przez Dłużnika obligacji wyemitowanych przez SPV czyli będzie równa wartości emisyjnej tych obligacji.

Zdaniem Wnioskodawcy (w odniesieniu do pytania drugiego), stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3 updop do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Mając na uwadze, że Udziały w sp. z o.o. zostaną nabyte przez SPV w wyniku umowy datio in solutum czyli przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze) o którym mowa w art. 14a updop to należy uznać, że w przypadku ich sprzedaży dla obliczenie wysokości kosztu uzyskania przychodu z tej transakcji zastosowanie znajdzie art. 15 ust. li updop i tym sam wysokość kup będzie równa wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze). Mając na uwadze, że transakcje dotyczące udziałów w sp. z o.o. nie są opodatkowane VAT to nie będzie trzeba dokonywać pomniejszenia o naliczonych podatek VAT. Ponadto, skoro udziały w sp. z o.o. nie podlegają,amortyzacji dla celów podatkowych to nie będzie także konieczne dokonania korekty o sumę odpisów amortyzacyjnych.

Reasumując, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 w związku z art. 15 ust. li ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych SPV w przypadku zbycia przez SPV Udziałów sp. z o.o. na rzecz sp. z o.o. w celu umorzenia przychód SPV z tego tytułu należy obliczyć poprzez pomniejszenie wartości wynagrodzenia uzyskanego przez SPV od sp. z o.o. z tytułu zbycia Udziałów w sp. z o.o. celem umorzenia o wartość zobowiązania, które ulegnie wygaśnięciu w skutek zawarcia umowy datio in solutum z Dłużnikiem czyli wartości zobowiązania z tytułu objęcia przez Dłużnika obligacji wyemitowanych przez SPV czyli będzie równa wartości emisyjnej tych obligacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późń. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie