Temat interpretacji
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiładwie koparki marki CASE i złożyła wnioski o przyznanie dotacji z funduszy inwestycyjnych PHARE na zakup dwóch koparek marki CASE. Wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i firmie przyznano dotację w wysokości 25 % wartości inwestycji lecz Spółka środków tych do dnia 03.03.2004 (tj. do dnia wniesienia zapytania prawnego) fizycznie nie otrzymała.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 25 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm) nieuważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części, ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Od 01 stycznia 1994 r. wszelkie dotacje, subwencje, dopłaty, otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot podatnikowi poniesionych wydatków na nabycie środków trwałych wchodzą w zakres postanowień powołanego art. 16 ust. 1 pkt 48 w/ w ustawy. Odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, sfinansowanym z dotacji nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych.
W związku z powyższym dla celów określenia kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu tego przepisu, wysokość dokonanych odpisów należy skorygować proporcjonalnie w takim stopniu, w jakim pozostają faktycznie zwrócone mu koszty do wartości środka trwałego podlegającego tym odpisom. Dotyczy to m. in. refundacji ze środków PFRON, Funduszu Pracy, funduszu programu PHARE - STRUDET itp