Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie podatnika z dnia 14.04.2004r.(uzupełnione w dniu 14.05.04r.) informuje, że zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uważa się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem, kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Odpowiadając na zapytanie spółki należy stwierdzić, że jedyny wspólnik i zarazem prezes zarządu oraz jego żona mogą być zatrudnieni w spółce, a koszty ponoszone przez spółkę z tytułu ich wynagrodzenia będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że stosunek pracy pomiędzy spółką, a jej prezesem oraz jego żoną został nawiązany zgodnie z obowiązującymi odrębnymi przepisami (Kodeks pracy, Kodeks spółek handlowych i Kodeks cywilny).
W uchwale z dnia 08.03.1995r. (I PZP 7/95), Sąd Najwyższy stwierdził, że umowa o pracę zawarta przez jednoosobową spółkę z o.o., którą reprezentował wspólnik będący prezesem jednoosobowego zarządu z jedynym wspólnikiem, jest nieważna.
Zatem uznać należy, że jedyny wspólnik może zawrzeć umowę o pracę ze spółką, jeżeli nie jest członkiem zarządu.Dopuszczalność zawarcia umowy o pracę między spółką a jej jedynym wspólnikiem, który jest jednocześnie członkiem zarządu wyklucza art. 22 k.p.
Powołany przepis stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.
Z powyższego wynika, że konieczną cechą stosunku pracy jest podporządkowanie. Natomiast z umowy zawartej z samym sobą nie może powstać stosunek pracy, gdyż byłby on pozbawiony swej konstrukcyjnej cechy podporządkowania pracownika poleceniom pracodawcy w procesie pracy.
Z kolei tylko ważna czynność prawna w rozumieniu art. 58 Kodeksu Cywilnego może stanowić podstawę do uznania wydatków z tytułu stosunku pracy za koszt uzyskania przychodu.
Natomiast w przypadku zawarcia umowy o pracę z żoną jedynego wspólnika i zarazem prezesa zarządu - wynagrodzenie z tytułu tej umowy będzie kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.