Odpowiadając na zapytanie z dnia 30 grudnia 2003 r., uzupełnione następnie w dniu 29 stycznia 2004 r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sie... - Interpretacja - US 72/ROP 1/423 - 15/04/LM

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2004, sygn. US 72/ROP 1/423 - 15/04/LM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 30 grudnia 2003 r., uzupełnione następnie w dniu 29 stycznia 2004 r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uprzejmie informuje.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego w sprawie ustalenia momentu uzyskania przychodów związanych z dostarczaniem usług telekomunikacyjnych wynika, że Spółka błędnie uważa za datę powstania przychodu należnego, termin płatności określony w umowie abonenckiej jak i dokumencie polecenia zapłaty. W zapytaniu Spółka podała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy między innymi usługi dostarczania programów telewizyjnych i usługi dostępu do internetu. Usługi te zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Usług (nr 64.2 - telekomunikacja). Usługi świadczone są w oparciu o umowę abonencką zawartą z klientem Spółki oraz regulamin stanowiący integralną część umowy. W umowie abonenckiej, w pkt 4.1 regulaminu zostało określone: "Abonent zobowiązany jest do terminowego uiszczenia opłat w wysokości określonej w cenniku Operatora lub Umowie na podstawie Rachunku wystawionego przez Operatora. Brak rachunku nie zwalnia Abonenta z obowiązku uiszczenia opłat w terminie do końca Okresu rozliczeniowego, za który nie otrzymał Rachunku. W przypadku nie otrzymania Rachunku Abonent zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Operatora. W przypadku nieuiszczenia opłat Operator może przerwać udostępnianie sygnału w Końcówce Sieci w Lokalu oraz wstrzymać się z jego dostarczeniem do czasu uiszczenia należności wraz z odsetkami za opóźnienie." W § 2 wzoru umowy abonenckiej Spółki zostało określone, iż Umowę zawiera się na czas nieokreślony bez kaucji.

W zapytaniu Spółka podała, że większość abonentów (osób fizycznych) nie żąda wystawienia faktury i płatność dokonywana jest w oparciu o wystawiane co miesiąc polecenie zapłaty. Z załączonych do zapytania wzorów dokumentów zapłaty za grudzień/2003 oraz styczeń/2004 wynika, że w dokumentach tych zostało określone między innymi: "wystawiający, nr rachunku odbiorcy, odbiorca, kwota, zleceniodawca, nr abonenta, nr rachunku, data wystawienia, m-c sprzedaży, płatne do dnia."

W art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", sformułowana jest obowiązująca w polskim prawie podatkowym zasada przychodu należnego. Zgodnie z tym przepisem, "za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont." Szczegółowe zasady określenia momentu uzyskania przychodu, z którą ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych łączy moment powstania obowiązku podatkowego zostały uregulowane w art. 12 ust. 3a ustawy, w którym ustawodawca określa ściśle datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 3 tego przepisu, stanowiąc ogólnie, że datą tą jest dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lubwykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lubotrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r., odstępstwo od powyższej zasady unormowane zostało w art. 12 ust. 3c oraz ust. 3d tej ustawy. Art. 12 ust. 3d pkt 2 ustawy, odnosi się do przychodów z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych. Stanowi on, że w przypadku rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Ze względu na to, że jak oświadczyła Spółka, "brak jest obowiązku wystawienia faktury", nie znajduje zastosowania art. 12 ust. 3d pkt 2 w okolicznościach opisanych w zapytaniu.

W świetle postanowień umowy abonenckiej (której częścią jest regulamin) z pkt 1.2.2, 1.2.11, 1.2.13 - 16, 1.2.18 Regulaminu wynika, że - opłata abonamentowa stanowi okresową opłatę w zamian za świadczoną przez Operatora usługę dostarczania programów telewizyjnych i radiowych rozpowszechnianych w sieci kablowej Operatora oraz możliwość dostępu do sieci internetowej.

Zgodnie z art. 12 ust 3a pkt 2 ustawy, za moment uzyskania przychodu z opłaty abonamentowej, powinien być uznany, ostatni dzień miesiąca w którym wykonano usługę z którą związany jest okres rozliczeniowy. W podanym przez podatnika przypadku (m-c sprzedaży grudzień 2003 oraz styczeń 2004), jest to ostatni dzień grudnia oraz stycznia

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie