Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że dokonuje ona sprzedaży swoich produktów w Polsce i na rynkach zagranicznych m.in. w Rosji. W Rosji powstaje nowy podmiot - firma siostrzana Spółki, której zostanie sprzedane "know-how" zdobyte przez Spółkę na rynku rosyjskim. Od tego momentu sprzedaż w Rosji będzie prowadziła nowa firma, a Spółka przestanie dokonywać sprzedaży na rynku rosyjskim.Przez sprzedaż "know-how" Spółka rozumie przekazanie bazy obecnych odbiorców, danych odnośnie sprzedawanych na tym rynku produktów, analizy rynkowe i wszelkie inne informacje nt. dotychczas prowadzonej na tym rynku sprzedaży. Cena za powyższą sprzedaż ma być ustalona w oparciu o przewidywane przyszłe wyniki na sprzedaży na rynku rosyjskim - np. wyniki z kolejnych trzech lat.
Spółka nie podpisała jeszcze umowy powyższej sprzedaży. Sprzedaż ta jest dopiero planowana. Zatem powyższe zapytanie Spółki dotyczy sytuacji, która jeszcze nie wystąpiła.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działaniami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3b i 3c, dzień wystawienia faktury(rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
- wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
- wykonanie usługi, lub
- otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Zatem ustawodawca uzależnił moment powstania przychodu od daty wystawienia faktury lub od zaistnienia jednej z okoliczności wymienionych w/w przepisie.Spółka nie załączyła do pisma umowy sprzedaży. Stąd też nie jest możliwe zajęcie szczegółowego stanowiska w kwestii poruszonej w piśmie Spółki.