Czy od otrzymanych darowizn pieniężnych lub rzeczowych Wnioskodawca będzie miał obowiązek odprowadzić podatek dochodowy? - Interpretacja - ILPB3/423-518/12-4/JG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2013, sygn. ILPB3/423-518/12-4/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy od otrzymanych darowizn pieniężnych lub rzeczowych Wnioskodawca będzie miał obowiązek odprowadzić podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2012 r. (data wpływu 05 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2013 r. (data wpływu 25 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest organizacją posiadającą osobowość prawną oraz wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W 2013 r. Wnioskodawca zamierza rozbudować Dom Strażaka (). Na rozbudowę pragnie przeznaczyć środki własne, jak również środki pozyskane w formie darowizn pieniężnych i rzeczowych od osób fizycznych, osób prawnych, zakładów budżetowych i innych instytucji. Ochotnicza Straż Pożarna nie prowadzi działalności gospodarczej ani innej działalności zarobkowej. Rozbudowana remiza strażacka będzie służyła celom statutowym.

W piśmie uzupełniającym z dnia 22 lutego 2013 r. Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego wyjaśniając, iż Dom Strażaka, który zamierza rozbudować stanowi składnik majątku, będący własnością Ochotniczej Straży Pożarnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od otrzymanych darowizn pieniężnych lub rzeczowych Wnioskodawca będzie miał obowiązek odprowadzić podatek dochodowy...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 17 pkt 1 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Ochotnicza Straż Pożarna nie będzie miała obowiązku odprowadzenia podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 pkt 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 ze zm.), ochotnicza straż pożarna stanowi jedną z form jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Natomiast przepis art. 19 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, iż ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Szczegółowe zadania i organizację ochotniczej straży pożarnej i ich związku określa statut (art. 19 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej).

W kwestiach podatkowych Wnioskodawca, będący podmiotem posiadającym osobowość prawną, podlega ogólnym regułom podatkowym określonym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

I tak, na gruncie ww. ustawy podatkowej, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód (art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika z kolei, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Ustalony w powyższy sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku, czyli innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej.

Z kolei - na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy - zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Podkreślić w tym miejscu należy, że powyższe zwolnienie przedmiotowe nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu, oprócz dochodów wymienionych w art. 17 ust. 1a. Istotny jest bowiem cel na jaki ten dochód jest przeznaczony, a nie źródło jego pochodzenia. W konsekwencji, zwolnieniu podlegać będą dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej ze wszelkich źródeł, pod warunkiem ich przeznaczenia na cele statutowe.

Jak wynika z treści złożonego wniosku wynika, Ochotnicza Straż Pożarna zamierza rozbudować Dom Strażaka będący Jej własnością, przeznaczając na tę inwestycję środki własne, jak i środki pozyskane w formie darowizn pieniężnych i rzeczowych od osób fizycznych, osób prawnych, zakładów budżetowych i innych instytucji. Wnioskodawca wskazał, iż rozbudowana remiza strażacka będzie służyła celom statutowym.

Mając zatem na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do opodatkowania otrzymanych darowizn pieniężnych lub rzeczowych, ponieważ zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdzie art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Końcowo tut. Organ pragnie dodać, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości i powszechności opodatkowania. Tym samym powinna być interpretowana ściśle. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej. Zatem, wydatkowanie dochodu na cele inne niż statutowe wyłącza możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że określenie celów statutowych jednostki musi być precyzyjne i niebudzące wątpliwości. Cele statutowe danego podmiotu, będące warunkiem wyłączenia dochodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych muszą wynikać wprost ze statutu. Zauważyć przy tym należy, że cele statutowe nie mogą być ustalane przez Organ w drodze wykładni postanowień tegoż statutu, ponieważ Organ nie jest do tych czynności upoważniony. Organ podatkowy, wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem w sprawie.

Ponadto tut. Organ nadmienia, iż Wnioskodawca w przedstawionym własnym stanowisku w sprawie powołał art. 17 pkt 1 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podczas gdy powinno być art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Organ uznał powołaną przez Wnioskodawcę podstawę prawną za oczywistą omyłkę pisarską, pozostającą bez wpływu na ocenę istoty Jego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 491 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu