Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki
jawnej czynszu za najem lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską wspólników, przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2005 r.(data wpływu do urzędu 29.09.2005 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnicy prowadzą działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki jawnej i zamierzają przenieść działalność gospodarczą z istniejącej siedziby do lokalu, który jest ich współwłasnością małżeńską i nadal będzie stanowił własność prywatną (nie będzie majątkiem spółki jawnej). Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Przedmiot interpretacjiWspólnicy spółki zwracają się z zapytaniem, czy jeżeli łącznie z żonami zawrą umowę najmu ze spółką o oddanie spółce do używania lokalu (osobami rozliczającymi podatek od dzierżawy będą żony wspólników), to czy cały czynsz za najem będzie stanowił dla spółki jawnej koszty uzyskania przychodów.
Stanowisko WnioskodawcyWspólnicy spółki jawnej uważają, iż wydatki z tytułu czynszu będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością.
Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użyte w tym przepisie pojęcie ?wszelkie koszty" jest pojęciem szerokim. Obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Należy jednakże podkreślić, iż warunkiem niezbędnym uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest nie zaliczenie takich wydatków do wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy, który zawiera katalog wydatków definitywnie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków, co do których istnieją szczególne uregulowania.W sytuacji gdy Spółka jawna zawrze umowę najmu z małżonkami , którzy są współwłaścicielami lokalu, czynsz za najem lokalu stanowić będzie koszt uzyskania przychodu spółki. Stąd postanowiono, jak w sentencji.
Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).