POSTANOWIENIE - Interpretacja - BP/423-3/06/BM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2006, sygn. BP/423-3/06/BM, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o. o. z dnia 26.01.2006r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 27.01.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: rozstrzygnięcia czy koszty ubezpieczenia mienia Spółki i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka z o. o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości i w dniu 10.12.2004r. zawarła umowy ubezpieczenia:

  • ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych na okres ubezpieczenia od 06.01.2005r. do 05.01.2006r. na kwotę 4.735,00 zł, którą zapłacono 10.01.2005r.,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (z tytułu prowadzonej działalności, za szkody rzeczowe powstałe w wyniku zalania i awarii kanalizacji, za szkody spowodowane zakłóceniami w dostawie prądu itp) na okres ubezpieczenia od 11.12.2004r. do 05.01.2006r. na kwotę 700,00 zł, którą zapłacono 31.12.2004r.

W związku z powyższym Spółka zapytuje czy wydatki dot. w/wym ubezpieczeń podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia tj. zapłaty?

Zdaniem Wnioskodawcy wobec braku związku przyczynowo-skutkowego z konkretnym przychodem koszty ubezpieczenia należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dacie poniesienia tj. ubezpieczenie mienia w całości do kosztów podatkowych w 2005 roku, a ubezpieczenie OC w całości do kosztów w 2004 roku.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Ponadto art. 15 ust. 4 ustawy stanowi, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Powyższa norma prawna rozstrzyga jednoznacznie, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tzn. nawet jeśli wydatki poniesiono w latach poprzedzających rok podatkowy stają się one kosztami uzyskania przychodów dopiero w momencie pojawienia się przychodów z nimi związanych. Ustawodawca jako warunek stawia możliwość zarachowania powyższych wydatków do kosztów uzyskania i ich związek z przychodami, a nie fakt ich poniesienia.

W związku z powyższym kwoty składek wynikających z poszczególnych umów ubezpieczeniowych należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresów czasu, na które zawarto umowy ubezpieczenia obejmujących poszczególne lata podatkowe. Powyższy przepis wypełnia zasadę "współmierności przychodów i kosztów" dlatego też niedopuszczalnym byłoby potrącanie w danym roku podatkowym wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów mających wystąpić dopiero w następnym roku podatkowym lub w okresach przyszłych.

Dodatkowo norma prawna zawarta w art. 15 ust. 4 ustawy opisująca zasady potrącania kosztów ma również zastosowanie nie tylko do roku podatkowego ale również do poszczególnych miesięcy w roku podatkowym, gdyż z art. 25 ust. 1 ustawy wynika obowiązek miesięcznego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, a tym samym i miesięcznego rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe, gdyż koszty ubezpieczeń nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania w dacie poniesienia.

Pouczenie: Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku